logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Návrat do Prahy

Návrat do Prahy

Tvé jméno rodnou naši zemi
po celém světě rozkřídlilo,
abychom šťastni byli s těmi,
kde v míru nás všech roste dílo.
František Branislav, báseň na oslavu vítězství Emila Zátopka

Hlavním masmédiem Československa roku 1952 je rozhlas, televize začne pravidelně vysílat až o rok později. Spolu s ní se rozšíří i rozhlas po drátě, všudypřítomný „dráťák“, opatřený pouze jediným knoflíkem k regulaci hlasitosti bez možnosti ladění stanic. Socialistický člověk poslouchá, co je mu předloženo. Rozhlas je nástrojem šíření té správné ideologie, komunisté jsou si ještě dobře vědomi moci tohoto komunikačního prostředku, který jim v průběhu únorové politické krize roku 1948 významně pomohl k převzetí moci. Ostatně ministr informací Václav Kopecký za tuto pomoc Československému rozhlasu veřejně poděkoval. Československý rozhlas začíná s rušením vysílání Svobodné Evropy. Rozhlasové přijímače jsou snadno dostupné, strana a vláda podporuje jejich výrobu a šíření. Hlas z rádia se stává všudypřítomnou akustickou kulisou doby.

Skladba rozhlasového vysílání roku dvaapadesát odráží tehdejší neblahé politické události, příkladem za všechny může být fanaticky skřehotavý projev žalobce Urválka, posílající v politických procesech nevinné lidi na smrt. Literární redakce je sice povinna čerpat výhradně z budovatelské prózy nejlépe sovětské provenience, ale objeví se i domácí klasika v podobě Babičky v nepřekonatelném podání Růženy Naskové. Na pochmurnou realitu dávají zapomenout a rekordy ve sledovanosti ovšem překonávají hlavně sportovní přenosy. Stejně jako dnes se fanoušci scházejí po hospodách při společném sledování sportovní událostí, scházeli se tenkrát chlapi k společnému poslechu rádia.

Emil Zátopek v rozhlasovém studiu

Emil Zátopek je jedním z těch, které rozhlas vynesl vzhůru, přinesl mu popularitu a vtiskl jeho mediální obraz do podvědomí národa. Ostatně není ani divu, Emil umí vyprávět, sám se rád poslouchá a poté, co se spřátelí s mikrofonem, působí jeho vystoupení velmi lidsky, přirozeně a bezprostředně. I o jeho sportovních výkonech se lidé dozvídají hlavně prostřednictvím rozhlasových vln. Statisíce posluchačů s uchem přilepeným

k přijímači se zatajeným dechem hltají přenosy ze stadionů, fandí jeho pokusům o překonání rekordů. Dění na olympiádě zprostředkovával tehdy lidem hlavně rozhlas a posluchači s napětím očekávali každý Emilův start v Helsinkách.

Z politických důvodu nesměli do Finska odcestovat ostřílení sportovní reportéři, z redakce zpravodajství za ně zaskočili Bohuš Ujčík a Vít Mokroš, maraton komentovali ve slovenštině. Od se nich dozvídáme, že kromě Zátopka startoval na nejdelší olympijské trati i šestinásobný držitel republikového titulu Jaroslav Šourek, který s časem 2:41:40 skončil na 35. místě.

Jaroslav Šourek

Toto vcelku pěkné umístění bylo ovšem zcela zastíněno fenomenálním úspěchem jeho armádního kolegy Emila Zátopka. Reportáž z posledního dne olympijských her se vysílala s hodinovým zpožděním, projev bylo nutno upravit a sestříhat, navíc přímé vysílání bylo v té době z důvodů cenzurních zapovězeno. Celý národ se shromáždil u rádia, práce se zastavila, po dvou zlatých z pěti a deseti kilometrů všichni věřili v československý úspěch na nejdelší trati. Společně prožívané vzrušení a radost, společná hrdost na reprezentanta vlastní země. Posluchači slyší na pozadí komentátorova hlasu diváckou bouři, která vypukla poté, co Emil jako první proběhl bránou stadionu, nechávají se strhnout vzrušeným komentářem, sami vyskakují ze židlí, jako by Emila chtěli doprovodit do cíle. Ovace finského publika se nedají přeslechnout ani na dálku, Emil totiž vyhověl pořadatelům a dal si ještě čestné kolečko. Lidé slyší hlas amplionu, který zve první tři na stupně vítězů. Vstoje si vyslechnou národní hymnu a posléze i Emilův pozdrav „všemu pracujícímu lidu socialistického Československa“.

Zátopkovo jméno se stává synonymem úspěchu socialistického sportu a potažmo i komunistického způsobu života. V zemi, kde je fotbal ještě stále považován za buržoazní zábavu, v zemi, kde se kolektivismus stal každodenním zaklínadlem, se paradoxně stává idolem člověk vynikající v individuálním sportu. Zapomeňte na Tyla, miláčkem národa se stává štábní kapitán Emil Zátopek. Kapitánem ovšem už dlouho nebude, krátce po příjezdu do vlasti bude oceněn Řádem práce a povýšen do hodnosti majora. Na předolympijský incident „Jungwirth" je prozatím zapomenuto, Emil se jen ještě musí za mladého Stanislava zaručit a slíbit, že dohlédne, aby si konečně splnil Fučíkův odznak.

na střeše autobusu

Oslava na uvítanou medailistů olympijské výpravy je hodna hrdinů antického Řecka. Básníci skládají ódy na jeho počest, květiny od pionýrů hned na letišti, uvítací projevy, ovace neberou konce, Dana s Emilem mávají rozjásaným davům ze střechy autobusu. Slavnostní večeře s oficiálními přípitky se protáhne až do půlnoci. Už se těší do postele, když se ale konečně vymaní z davů gratulantů a zamíří domů, nepoznávají vlastní ulici. Jejich dům býval vždy tak tichý, spořádaný zásluhou přísného domovníka, který na klid bedlivě dohlížel. Trnem v oku mu byl především Emil, jehož tréninkové metody se vždy neslučovaly s domovním řádem. Stačilo, aby párkrát poskočil, pokusil se jen o krátký skipping a už tu byl ten věčný strážce zastánce pořádku s připomínkou, že dům není žádné sportoviště, a aby se Emil šel laskavě vybláznit jinam. Když teď vidí to srocení davů, dům ověšený transparenty, fasáda polepená a pomalovaná, úplně se vyděsí.

„Vždyť je to na vaši počest!“, snaží se jim vysvětlit lidé. „A co na to domovník?“, děsí se Emil, „Ten to dovolil?" „Co dovolil, sám maloval!“

Domovník se jistě chtěl pochlubit, jací slavní lidé žijí v bytě hned nad ním. Emil si s hrůzou prohlíží neumělé výtvarné dílo, asymetrická běžící postava s podivně zkrouceným obličejem, to nejspíše má být on. Proti němu neforemná ženská figura, chystající se ho proklát čímsi dlouhým a špičatým, co třímá v podivně vykloubené paži.

uvítání na Strahově

Jistě Dana zachycená při svém vrcholném výkonu. V duchu moravské ornamentální malby se to celé utápí v moři květin a je zdařile korunováno pěti olympijskými kruhy. Emil neví, jestli se má smát, nebo vztekat, zaznamená ale stisk Daniny ruky a podaří se mu potlačit obojí. Rychle pochopí, že od nynějška bude moci doma trénovat po libosti.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 13597/13223×, 3 komentáře
Návrat do Prahy Návrat do Prahy Návrat do Prahy Návrat do Prahy

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Karolína | 20. 9. 2013 10.18 hod. | 89.24.231.xx
Krásné počteníčko!! díky!!

Karolína | 20. 9. 2013 10.17 hod. | 89.24.231.xx
Krásné počteníčko!! díky!!

Jirka | 18. 9. 2013 19.44 hod. | 37.48.40.xxx
hltám to jak kdysi tátové v putice u dráťáku..díky

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků