logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Osminásobným světovým rekordmanem

Osminásobným světovým rekordmanem

Od návratu z olympiády už uplynul nějaký čas, nehty zčernalé po maratonu stihly odpadnout a Emil by se už rád vrátil ke svému starému způsobu života. Nedaří se mu to. Po mnoho dalších let bude muset svůj život dělit na část před Helsinkami a po nich. Londýn do jeho života nepřinesl zdaleka tolik změn. I kdyby se rozkrájel na deset malých Zátopků, ani jeden z nich by nestíhal. Besedy v továrnách, na pracovištích i ve sportovních oddílech, všude ho chtějí. Pozvánky se kupí a on nedokáže odmítat, kalendář má přeplněný.

Zájem o jeho osobu neutichá. Pokud se Dana se svojí „pouze jedinou“ medailí cítila poněkud odstrčená a ve stínu svého manžela, nyní je za to ráda. Pomáhá třídit hory dopisů, které Emil dostává a na které se pokouší reagovat. Copak lze nechat bez odpovědi vzkazy od chlapců, kteří se všichni chtějí stát „Emilem Zátopkem“? Nezvládá trénovat, je utahaný ze samého cestování, častěji ho více bolí pusa, než nohy. Kupodivu se mu ale stále daří držet si výkonnost na olympijské úrovni.

Běží na národních závodech na pěti a desetikilometrových tratích v Praze, Gottwaldově (14:17,8 na pětku) a ve Znojmě, pořadatelé jsou jeho účastí nadšeni, pokaždé vyprodá stadion. Vítězí na mezistátních závodech v Houšťce na pětce v čase 14:20,6. V půli září na stejné trati v Olomouci se

o vteřinku zlepší, o čtyři dny později vyhrává v Ústí nad Labem v čase jen o tři vteřiny horším. Pokaždé se po závodě setkává s diváky, odpovídá na stále stejné otázky, rozdává autogramy, čelí davům lidí, kteří si přejí vidět ho z co největší blízkosti a pokud možno se ho i dotknout. Samou láskou by ho nejraději ušlapali.

Jeho armádní příslušnost mu velí účastnit se utkání ATK s CWKS (Centralny Wojskowy Klub Sportowy, původně klub polských legionářů, který převzala armáda, v 60. letech vedl jejich fotbalový oddíl český trenér Jaroslav Vejvoda a který koncem devadesátých let pak pohltilo korejské Daewoo), konaném koncem září ve Varšavě. Navzdory zimě a rozblácené trati zvítězí

v dešti na obou svých tratích, po návratu domů ho ale rozbolí prochladlé kyčle. Ignoruje bolesti a čtvrtého října jede na pětku do Olomouce, kde zvítězí v čase o více než dvě vteřiny lepším, než v „závodu století“ v Helsinkách. Bolesti z celkem pochopitelných důvodů nepolevují. Ví, že by měl vysadit, musí ale ještě splnit jeden závazek, slíbil překonat světové rekordy na dvacet pět a třicet kilometrů. Ví, že socialistický závazek není slovo jen tak hozené do větru, soudruzi by mu jeho nesplnění určitě někdy v budoucnu přičetli k tíži. Navíc v Houšťce běhá rád. Tak i přes stávající bolest navýší objemy a chystá se na závod.

Pokus je plánován na poslední říjnovou sobotu, protože ale leje jak z konve, je závod o den odložen. V neděli 26. října překoná Zátopek světový rekord Fina Hietanena na 15 mil 1:17:28,6 o více než minutu,

na pětadvacátém kilometru zlepší Hietanenových rekordních 1:20:14 na 1:19:11,8. Rozměklou trať opravuje obětavý Jarda Sibera i v průběhu závodu. O pět kilometrů později padá i Moskačenkův rekord 1:38:24 a metou třiceti kilometrů proběhne Emil za neuvěřitelných 1:35:23,8. Má v tu chvíli na kontě osm světových rekordů. Korejské děti, které ho zde pravidelně povzbuzují, se mohou zbláznit radostí. Následující den oznámí noviny, že major Zátopek se po splnění závazku setkal s korejskými dětmi, nikdo ale už nenapíše, kolik bolesti ho stály poslední minuty závodu, ani se nezmíní, že ke svým fanouškům sotva došel. Ostatně přispívá k tomu sám Emil, má sklon své bolesti bagatelizovat a z protrpěného závodu dokáže briskně vyrobit veselou a posluchačsky vděčnou historku. Co je komu po jeho trápení?!

Bolest mu snad dokáže na chvíli zmírnit radost z výkonu jeho chráněnce, týž den zaběhne Stanislav Jungwirth československý rekord na osmistovce (1,48,7) a zároveň se zapíše do světových tabulek na jeden kilometr časem 2:21,2. Emil je teď rád, že ho před Helsinkami nenechal opuštěného sedět v letištní hale.

Rok 1953 bude v mnoha ohledech rokem šťastným, smrt Josefa Vissarionoviče přinese náznak pozitivního obratu ve světové politice. Ostatně Stalina do věčných lovišť ve velmi těsném odstupu doprovodí i Klement Gottwald. Edmund Hillary a Tenzing Norgay vystoupí na Mount Everest, nikdo se nikdy nedozví, který z nich byl na vršku první. Jen pro Emila nezačíná nový rok právě šťastně. Světový rekordman nejenže poslední tři měsíce neběhá, on téměř nemůže ani chodit. Tráví čas po nemocnicích, doktoři mu z bezradnosti odstraní mandle a trhají bolavé zuby, které si pro samé závodění ani neměl kdy nechat ošetřit. Ne že by to škodilo, ale ani to nepomáhá. Nakonec se lékaři shodnou na ischiasu, neboli zánětu sedacího nervu. Na ten nejlépe ze všeho pomáhá klid na lůžku, nehybně ležet na tvrdé matraci s pokrčenýma nohama. Na fyzické strádání je Emil zvyklý, ale teď trpí hlavně duševně. Copak nikdo neví, že koncem února se běží kvalifikace na přespolák L´Humanité? Že ho čeká festival mládeže v Bukurešti? Chystá se tam i mladý, dosud téměř neznámý sovětský vytrvalec, Vladimir Kuc. Pochází z Leningradu a Saša Anufrijev o něm říkal, že se prý živí medvědím masem. A Emila z maličkého Československa se prý chystá slupnout jako malinu.

před startem, fotografie dokumentuje zajímavou manipulaci startéra s pistolí
před startem, fotografie dokumentuje zajímavou manipulaci startéra s pistolí

start k pokusu na 25 a 30 km
start k pokusu na 25 a 30 km

Emil právě překonává metu 15 mil
Emil právě překonává metu 15 mil

Dana Zátopová dává Emilovi znamení, že je před „rozpisem“
Dana Zátopová dává Emilovi znamení, že je před „rozpisem“

na trati s kolegou s ATK
na trati s kolegou s ATK

úprava trati i v průběhu závodu
úprava trati i v průběhu závodu

po doběhu s korejskými dětmi
po doběhu s korejskými dětmi

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 11397/10991×, 2 komentáře
Osminásobným světovým rekordmanem Osminásobným světovým rekordmanem Osminásobným světovým rekordmanem Osminásobným světovým rekordmanem Osminásobným světovým rekordmanem Osminásobným světovým rekordmanem

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Karolína | 26. 9. 2013 9.40 hod. | 89.24.231.xx
..začíná to nabírat takovou trpkou příchuť , to bude tou podivnou dobou :-(..ale ia tak se těším na příště, Davide, dokážeš perfektne vystihnout atmosféru!!

ROMAN KUSAK | 25. 9. 2013 16.27 hod. | 78.45.146.xxx
vyborny serial o nejvetsi postave nasi i svetove atletiky.moc dekuju tesim se na kazdy novy dil.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků