logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Bůh se neustále projevuje skrze nás. Jsme-li dostatečně otevřeni, poselství se dostaví pomocí naší intuice, snů, zážitků a také pomocí ostatních. Všechno v životě je Bůh. Můžete sebe sama najít v časech těžkých i dobrých. Vše je božské. – Don Jose Ruiz

Když jsem před třemi roky plánoval běžet kolem České republiky pro Paraple, byl jsem domluvený na široké propagaci akce, abych po čtyřech dnech zjistil, že o ní vlastně nikdo nic neví, a že všechny sliby – chyby. Většinu kilometrů jsem absolvoval sám a běželo to taky jakoby samo.

Když jsem začal připravovat letošní běh z Aše do Košic, byl jsem, co se týče popularizace vlastní akce spíše skeptický, a to přesto, že za ty tři roky má Běžecká škola 20x víc příznivců, než tehdy a po Česku i Slovensku běhá řada jejích žáků. Na základě toho jsme také stanovili strategii zajištění celé akce a rozhodli se to absolvovat pouze s Danou sami.

Dva měsíce před vlastní akcí jsme se domluvili s KOSem, tedy s Lucií Polákovou a Jindřichem Novákem, že letošní Františkolázeňská 24hodinovka se poběží pro Patu. Pak jsme se tam zaběhli v rámci běžeckého soustředění podívat a já se rozhodl i běh z Aše do Košic běžet pro Patu. Tím se vše změnilo o 360 stupňů. O Lucii jsem věděl, že je to v dobrém slova smyslu, ďábel, a že když se pro něco nadchne, tak jí nic nezastaví. A tak se zrodilo to, čím se nakonec běh Aš – Košice pro" Achillovu Patu" stal – přehlídkou lidství a přátelství, nevšedním festivalem sounáležitosti, kdy jeden dýchá za druhého a když jeden nemůže, tak ho druhý přenese.

Bohužel, či spíš Bohu dík, tohle nemohl nikdo tušit a tak původní scénář, že to půjde odběhnout s tím, že doprovod bude dělat jeden člověk, bral rychle za své. To bylo i hlavní příčinou toho, že místo, abychom šli spát a sbírali síly na další namáhavý den, jsme chodili spát o půlnoci a v 6 ráno vstávali. Každému je jasné, že tímto způsobem síly nenaberete. Když se k tomu přičte to, že už poslední 4 dny před akcí byly velmi hektické, muselo zákonitě přijít to, co v neděli přišlo – vyčerpání.

Když jsem pak psal před týdnem tu zprávu o tom, že končím, bylo mi to moc líto, hroutil se jeden můj sen. Pak se ale stalo něco, na co nikdy nezapomenu a co bych nikdy nezrežíroval, kdybych si to takto vymyslel. Stalo se přesně to, co se stane, když je najednou vaše dítě postaveno před úkol, poprvé se o sebe zcela postarat – postaralo se. Stalo se to, nač už není současná společnost, a vlastně nikdo z nás zvyklý a proto nás to všechny tak mile překvapilo a sice, jít a udělat co je třeba udělat. Bez ohledu na to, co jsem měl v plánu, jít a udělat správnou věc.

Cítím v tom naplnění cíle celého běhu, který měl ukázat na lidi „odsouzené" žít mimo společnost, přesto, že jí mají mnoho nabídnout. Cítím z toho, že účastníci běhu ať už běžci, doprovod, či jinak pomáhající, ale i obyvatelé Paty ucítili velkou změnu, která tady proběhla – a to doslova. Dojímá mě to tím spíše, že Františkolázeňská 24hodinovka začala jako happening na oslavu zbourání železné opony, jako jedna z akcí projektu, který je už skoro zapomenut a sice „Běhů bez hranic“. Dovoluji si tvrdit, že běh Aš – Košice pro „Achillovu patu" zboural spousty hranic v nás, v našem pohledu na lidi mentálně postižené, našem pohledu na to že žijeme „nuceně" ve dvou státech, přestože jsme byli jedním.

Po zkušenosti z posledních 10 dnů si dovolím tvrdit, že neexistují žádné hranice, kromě těch, které si stanoví člověk sám v sobě.

Den desátý

Den zapálení maratonského ohně – ať ten oheň hoří v srdci každého běžce a zahřívá každého, koho na své pouti potká.

Košice na doběhcíl je v dohleduu sochy maratoncahoří

oheň hoří v každém znás Věřte v sebe. Pokud jste schopni si naprosto důvěřovat, nepochybujte o tom, odkud pochází vaše síla. Vychází z vás, z nekonečnosti, jíž jste. Když si věříte, důvěra v ostatní přijde přirozeně, protože již nebude záležet na tom, co říkají nebo dělají. – Don Jose Ruiz

Miloš Škorpil foto
Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (37 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics135
Brooks19
Inov-859
Icebug5
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike62
Salming375
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON8

kde se diskutuje

  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků