logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Bůh se neustále projevuje skrze nás. Jsme-li dostatečně otevřeni, poselství se dostaví pomocí naší intuice, snů, zážitků a také pomocí ostatních. Všechno v životě je Bůh. Můžete sebe sama najít v časech těžkých i dobrých. Vše je božské. – Don Jose Ruiz

Když jsem před třemi roky plánoval běžet kolem České republiky pro Paraple, byl jsem domluvený na široké propagaci akce, abych po čtyřech dnech zjistil, že o ní vlastně nikdo nic neví, a že všechny sliby – chyby. Většinu kilometrů jsem absolvoval sám a běželo to taky jakoby samo.

Když jsem začal připravovat letošní běh z Aše do Košic, byl jsem, co se týče popularizace vlastní akce spíše skeptický, a to přesto, že za ty tři roky má Běžecká škola 20x víc příznivců, než tehdy a po Česku i Slovensku běhá řada jejích žáků. Na základě toho jsme také stanovili strategii zajištění celé akce a rozhodli se to absolvovat pouze s Danou sami.

Dva měsíce před vlastní akcí jsme se domluvili s KOSem, tedy s Lucií Polákovou a Jindřichem Novákem, že letošní Františkolázeňská 24hodinovka se poběží pro Patu. Pak jsme se tam zaběhli v rámci běžeckého soustředění podívat a já se rozhodl i běh z Aše do Košic běžet pro Patu. Tím se vše změnilo o 360 stupňů. O Lucii jsem věděl, že je to v dobrém slova smyslu, ďábel, a že když se pro něco nadchne, tak jí nic nezastaví. A tak se zrodilo to, čím se nakonec běh Aš – Košice pro" Achillovu Patu" stal – přehlídkou lidství a přátelství, nevšedním festivalem sounáležitosti, kdy jeden dýchá za druhého a když jeden nemůže, tak ho druhý přenese.

Bohužel, či spíš Bohu dík, tohle nemohl nikdo tušit a tak původní scénář, že to půjde odběhnout s tím, že doprovod bude dělat jeden člověk, bral rychle za své. To bylo i hlavní příčinou toho, že místo, abychom šli spát a sbírali síly na další namáhavý den, jsme chodili spát o půlnoci a v 6 ráno vstávali. Každému je jasné, že tímto způsobem síly nenaberete. Když se k tomu přičte to, že už poslední 4 dny před akcí byly velmi hektické, muselo zákonitě přijít to, co v neděli přišlo – vyčerpání.

Když jsem pak psal před týdnem tu zprávu o tom, že končím, bylo mi to moc líto, hroutil se jeden můj sen. Pak se ale stalo něco, na co nikdy nezapomenu a co bych nikdy nezrežíroval, kdybych si to takto vymyslel. Stalo se přesně to, co se stane, když je najednou vaše dítě postaveno před úkol, poprvé se o sebe zcela postarat – postaralo se. Stalo se to, nač už není současná společnost, a vlastně nikdo z nás zvyklý a proto nás to všechny tak mile překvapilo a sice, jít a udělat co je třeba udělat. Bez ohledu na to, co jsem měl v plánu, jít a udělat správnou věc.

Cítím v tom naplnění cíle celého běhu, který měl ukázat na lidi „odsouzené" žít mimo společnost, přesto, že jí mají mnoho nabídnout. Cítím z toho, že účastníci běhu ať už běžci, doprovod, či jinak pomáhající, ale i obyvatelé Paty ucítili velkou změnu, která tady proběhla – a to doslova. Dojímá mě to tím spíše, že Františkolázeňská 24hodinovka začala jako happening na oslavu zbourání železné opony, jako jedna z akcí projektu, který je už skoro zapomenut a sice „Běhů bez hranic“. Dovoluji si tvrdit, že běh Aš – Košice pro „Achillovu patu" zboural spousty hranic v nás, v našem pohledu na lidi mentálně postižené, našem pohledu na to že žijeme „nuceně" ve dvou státech, přestože jsme byli jedním.

Po zkušenosti z posledních 10 dnů si dovolím tvrdit, že neexistují žádné hranice, kromě těch, které si stanoví člověk sám v sobě.

Den desátý

Den zapálení maratonského ohně – ať ten oheň hoří v srdci každého běžce a zahřívá každého, koho na své pouti potká.

Košice na doběhcíl je v dohleduu sochy maratoncahoří

oheň hoří v každém znás Věřte v sebe. Pokud jste schopni si naprosto důvěřovat, nepochybujte o tom, odkud pochází vaše síla. Vychází z vás, z nekonečnosti, jíž jste. Když si věříte, důvěra v ostatní přijde přirozeně, protože již nebude záležet na tom, co říkají nebo dělají. – Don Jose Ruiz

Miloš Škorpil foto
Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (37 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků