logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Bůh se neustále projevuje skrze nás. Jsme-li dostatečně otevřeni, poselství se dostaví pomocí naší intuice, snů, zážitků a také pomocí ostatních. Všechno v životě je Bůh. Můžete sebe sama najít v časech těžkých i dobrých. Vše je božské. – Don Jose Ruiz

Když jsem před třemi roky plánoval běžet kolem České republiky pro Paraple, byl jsem domluvený na široké propagaci akce, abych po čtyřech dnech zjistil, že o ní vlastně nikdo nic neví, a že všechny sliby – chyby. Většinu kilometrů jsem absolvoval sám a běželo to taky jakoby samo.

Když jsem začal připravovat letošní běh z Aše do Košic, byl jsem, co se týče popularizace vlastní akce spíše skeptický, a to přesto, že za ty tři roky má Běžecká škola 20x víc příznivců, než tehdy a po Česku i Slovensku běhá řada jejích žáků. Na základě toho jsme také stanovili strategii zajištění celé akce a rozhodli se to absolvovat pouze s Danou sami.

Dva měsíce před vlastní akcí jsme se domluvili s KOSem, tedy s Lucií Polákovou a Jindřichem Novákem, že letošní Františkolázeňská 24hodinovka se poběží pro Patu. Pak jsme se tam zaběhli v rámci běžeckého soustředění podívat a já se rozhodl i běh z Aše do Košic běžet pro Patu. Tím se vše změnilo o 360 stupňů. O Lucii jsem věděl, že je to v dobrém slova smyslu, ďábel, a že když se pro něco nadchne, tak jí nic nezastaví. A tak se zrodilo to, čím se nakonec běh Aš – Košice pro" Achillovu Patu" stal – přehlídkou lidství a přátelství, nevšedním festivalem sounáležitosti, kdy jeden dýchá za druhého a když jeden nemůže, tak ho druhý přenese.

Bohužel, či spíš Bohu dík, tohle nemohl nikdo tušit a tak původní scénář, že to půjde odběhnout s tím, že doprovod bude dělat jeden člověk, bral rychle za své. To bylo i hlavní příčinou toho, že místo, abychom šli spát a sbírali síly na další namáhavý den, jsme chodili spát o půlnoci a v 6 ráno vstávali. Každému je jasné, že tímto způsobem síly nenaberete. Když se k tomu přičte to, že už poslední 4 dny před akcí byly velmi hektické, muselo zákonitě přijít to, co v neděli přišlo – vyčerpání.

Když jsem pak psal před týdnem tu zprávu o tom, že končím, bylo mi to moc líto, hroutil se jeden můj sen. Pak se ale stalo něco, na co nikdy nezapomenu a co bych nikdy nezrežíroval, kdybych si to takto vymyslel. Stalo se přesně to, co se stane, když je najednou vaše dítě postaveno před úkol, poprvé se o sebe zcela postarat – postaralo se. Stalo se to, nač už není současná společnost, a vlastně nikdo z nás zvyklý a proto nás to všechny tak mile překvapilo a sice, jít a udělat co je třeba udělat. Bez ohledu na to, co jsem měl v plánu, jít a udělat správnou věc.

Cítím v tom naplnění cíle celého běhu, který měl ukázat na lidi „odsouzené" žít mimo společnost, přesto, že jí mají mnoho nabídnout. Cítím z toho, že účastníci běhu ať už běžci, doprovod, či jinak pomáhající, ale i obyvatelé Paty ucítili velkou změnu, která tady proběhla – a to doslova. Dojímá mě to tím spíše, že Františkolázeňská 24hodinovka začala jako happening na oslavu zbourání železné opony, jako jedna z akcí projektu, který je už skoro zapomenut a sice „Běhů bez hranic“. Dovoluji si tvrdit, že běh Aš – Košice pro „Achillovu patu" zboural spousty hranic v nás, v našem pohledu na lidi mentálně postižené, našem pohledu na to že žijeme „nuceně" ve dvou státech, přestože jsme byli jedním.

Po zkušenosti z posledních 10 dnů si dovolím tvrdit, že neexistují žádné hranice, kromě těch, které si stanoví člověk sám v sobě.

Den desátý

Den zapálení maratonského ohně – ať ten oheň hoří v srdci každého běžce a zahřívá každého, koho na své pouti potká.

Košice na doběhcíl je v dohleduu sochy maratoncahoří

oheň hoří v každém znás Věřte v sebe. Pokud jste schopni si naprosto důvěřovat, nepochybujte o tom, odkud pochází vaše síla. Vychází z vás, z nekonečnosti, jíž jste. Když si věříte, důvěra v ostatní přijde přirozeně, protože již nebude záležet na tom, co říkají nebo dělají. – Don Jose Ruiz

Miloš Škorpil foto
Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás Deset dní s „Achillovou Patou" změnilo svět kolem nás

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (38 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků