logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

1. Hradecký půlmaraton

1. Hradecký půlmaraton

V neděli se poběží v Hradci Králové první ročník Královehradeckého půlmaratonu. Je to první ročník, a přesto znám spousty lidí, kteří se na něj těší, byť vůbec nevědí, co je zde čeká. To mi napovídá jediné, a sice že lidi se chtějí během především bavit, což je moc dobře, protože o tom běh je, nebo by měl být.

Vodiči na Hradeckém půlmaratonu

Na Hradeckém půlmaratonu budete moci potkat i vodiče. Pro ty, kdo nevědí, co to vodič je, tak je to běžec nebo běžkyně, kteří nesmí běžet, jak by se jim zachtělo, ale musí držet tempo. Ne však ledajaké tempo, ale takové, aby v cíli byli pokud možno v čase, který jim byl určen. Pro Hradecký půlmaraton jsme si řekli, že oproti časům, na něž běžně při půlmaratonech v České republice běhají, uděláme dvě změny, a poběží na časy: 1:45, 2:00, 2:15 a 2:30.

Role vodičů budou hrát většinou již ostřílení herci, takže na 1:45 poběží Michal „Vydra" Vítů, na 2:00 Zdeněk Kolman, na 2:15 velmi oblíbená vodička Lucka Urbanová a na 2:30 Kateřina Jacques (to je novicka) a moje maličkost. Katka si na to přichystala zvláštní kostým, a já mám za úkol si vymyslet něco, abych její běžeckou róbu vhodně doplnil. Takže se těšte, máte určitě na co.

Co je taký vodič či vodička

Ták, vodička má jako stejně její přírodní forma za úkol osvěžit svým projevem všechny, kdož se rozhodnou využít jejích služeb a vodič zase dovést toho, kdo se lapí do jeho sítě, do cíle. Samozřejmě funkce vodičky i vodiče jsou podvojné, takže i vodič musí umět osvěžit a hlavně občas pomoci radou, když je třeba, a vodička zase donést do přístavu kocábky, plující po její hladině dobré nálady.

Ale teď chvilku vážně, vodič i vodička slouží hlavně k tomu, abyste se zejména na startu nesplašili či nesplašily, rozeběhli půlmaraton v tempu, na nějž se cítíte a nepřepálili začátek. Má za úkol běžet rovnoměrně, avšak musí počítat a umět pracovat i s malými časovými ztrátami, které „získá" na občerstvovačkách. Zde totiž má přejít do chůze, aby těm, co běží s ním, umožnili se v klidu napít, a doplnit energii, aby pak mohli zase společně za občerstvovačkou razit dál k té další, a tak dále a tak dále až do cíle. Vodiči v Hradci Králové poběží na oficiální časy, neboť ztráta po startu oproti reálnému času by neměla být tak velká, aby dohonění tohoto zpoždění (dohonění v celém průběhu závodu, ne naráz) nějak výrazně ovlivnilo výkony těch, co poběží s nimi.

Vodiči budou označeni rozlišováky a s balónky, na nichž bude čas, na nějž běží, takže když si je nechytnete hned na startu, tak je určitě uvidíte v průběhu závodu a budete se k nim moci přidat. Vodiči, aby umožnili co nejvíce lidem se k nim přidat již po startu, se postaví na pravou stranu startovního pole a to tak, že vodič na 1:45 bude stát blízko čelu, ale ne v první řadě. Vodič na 2 hodiny bude stát na konci první třetiny startovního pole, vodička na 2:15 v polovině startovního pole a vodiči na 2:30 blízko konce startovního pole.

Tak to by bylo asi všechno, co jsem vám chtěl říct, ale ještě si neodpustím jednu radu, a sice, dneska moc neoslavujte konec pracovního týdne, běžte spát před čtyřiadvacátou hodinou, protože tahle noc je z hlediska vaší formy v neděli nejdůležitější. Ta před závodem už vám moc síly nedodá, protože většina ji už prožije ve snu na trati nebo se bude celou noc vzrušením a nervozitou převalovat.

A kdybychom se na startu v neděli nepotkali, přeci jen tam bude trošku nepřehledno, tak vám všem přeji Šťastný běh a hlavně úspěšný doběh.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Z. | 11. 10. 2013 13.55 hod. | 193.86.111.xxx
Díky už se těším. V neděli poběžím poprvé a to jsem v kategorii M40+ :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví41
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice109
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou37

kde se diskutuje

  • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Vesměs má tak člověk motivaci k dalšímu tréninku a závodění. Já podobných hraničních časů mám více,…»
  • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Je to malichernost, ale jak dobře Vám rozumím ... :-) »
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků