logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

1. Hradecký půlmaraton

1. Hradecký půlmaraton

V neděli se poběží v Hradci Králové první ročník Královehradeckého půlmaratonu. Je to první ročník, a přesto znám spousty lidí, kteří se na něj těší, byť vůbec nevědí, co je zde čeká. To mi napovídá jediné, a sice že lidi se chtějí během především bavit, což je moc dobře, protože o tom běh je, nebo by měl být.

Vodiči na Hradeckém půlmaratonu

Na Hradeckém půlmaratonu budete moci potkat i vodiče. Pro ty, kdo nevědí, co to vodič je, tak je to běžec nebo běžkyně, kteří nesmí běžet, jak by se jim zachtělo, ale musí držet tempo. Ne však ledajaké tempo, ale takové, aby v cíli byli pokud možno v čase, který jim byl určen. Pro Hradecký půlmaraton jsme si řekli, že oproti časům, na něž běžně při půlmaratonech v České republice běhají, uděláme dvě změny, a poběží na časy: 1:45, 2:00, 2:15 a 2:30.

Role vodičů budou hrát většinou již ostřílení herci, takže na 1:45 poběží Michal „Vydra" Vítů, na 2:00 Zdeněk Kolman, na 2:15 velmi oblíbená vodička Lucka Urbanová a na 2:30 Kateřina Jacques (to je novicka) a moje maličkost. Katka si na to přichystala zvláštní kostým, a já mám za úkol si vymyslet něco, abych její běžeckou róbu vhodně doplnil. Takže se těšte, máte určitě na co.

Co je taký vodič či vodička

Ták, vodička má jako stejně její přírodní forma za úkol osvěžit svým projevem všechny, kdož se rozhodnou využít jejích služeb a vodič zase dovést toho, kdo se lapí do jeho sítě, do cíle. Samozřejmě funkce vodičky i vodiče jsou podvojné, takže i vodič musí umět osvěžit a hlavně občas pomoci radou, když je třeba, a vodička zase donést do přístavu kocábky, plující po její hladině dobré nálady.

Ale teď chvilku vážně, vodič i vodička slouží hlavně k tomu, abyste se zejména na startu nesplašili či nesplašily, rozeběhli půlmaraton v tempu, na nějž se cítíte a nepřepálili začátek. Má za úkol běžet rovnoměrně, avšak musí počítat a umět pracovat i s malými časovými ztrátami, které „získá" na občerstvovačkách. Zde totiž má přejít do chůze, aby těm, co běží s ním, umožnili se v klidu napít, a doplnit energii, aby pak mohli zase společně za občerstvovačkou razit dál k té další, a tak dále a tak dále až do cíle. Vodiči v Hradci Králové poběží na oficiální časy, neboť ztráta po startu oproti reálnému času by neměla být tak velká, aby dohonění tohoto zpoždění (dohonění v celém průběhu závodu, ne naráz) nějak výrazně ovlivnilo výkony těch, co poběží s nimi.

Vodiči budou označeni rozlišováky a s balónky, na nichž bude čas, na nějž běží, takže když si je nechytnete hned na startu, tak je určitě uvidíte v průběhu závodu a budete se k nim moci přidat. Vodiči, aby umožnili co nejvíce lidem se k nim přidat již po startu, se postaví na pravou stranu startovního pole a to tak, že vodič na 1:45 bude stát blízko čelu, ale ne v první řadě. Vodič na 2 hodiny bude stát na konci první třetiny startovního pole, vodička na 2:15 v polovině startovního pole a vodiči na 2:30 blízko konce startovního pole.

Tak to by bylo asi všechno, co jsem vám chtěl říct, ale ještě si neodpustím jednu radu, a sice, dneska moc neoslavujte konec pracovního týdne, běžte spát před čtyřiadvacátou hodinou, protože tahle noc je z hlediska vaší formy v neděli nejdůležitější. Ta před závodem už vám moc síly nedodá, protože většina ji už prožije ve snu na trati nebo se bude celou noc vzrušením a nervozitou převalovat.

A kdybychom se na startu v neděli nepotkali, přeci jen tam bude trošku nepřehledno, tak vám všem přeji Šťastný běh a hlavně úspěšný doběh.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Z. | 11. 10. 2013 13.55 hod. | 193.86.111.xxx
Díky už se těším. V neděli poběžím poprvé a to jsem v kategorii M40+ :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
  • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
  • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků