logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Svaté války aneb tam, kde chybí tolerance, vítězí intolerance

Svaté války aneb tam, kde chybí tolerance, vítězí intolerance

„Být odlišný je normální" pro mě rozhodně není jen prázdné motto, ba právě naopak, je mi to bytostně blízké, možná i proto, že jsem celý život považován za nenormálního.

Být odlišný je naprosto normální, ať už se jedná o barvu kůže, fyzickou či psychickou odlišnost od „normálu“, přijímání jídla (všežravci, vegetariáni, vegani a já nevím co všechno). Co mi však nepřijde normální, je, že se mě pak zastánci všech možných diet snaží přesvědčit o své víře a nejvíc mi vadí, když k tomu používají a berou si v ochranu zvířata.

Mám na tuto intoleranci svůj názor a ten je, že tito „přesvědčení" nejsou tak úplně se „svým" vyznáním v pohodě, neb k němu nebyli stvořeni samotnou přírodou – přirození vegetariáni či vegani apod., ale došli k tomu buď proto, že měli nějaké zdravotní problémy, které si tím vyřešili, nebo rozumem, prostě je někdo nebo něco přesvědčilo.

Upřímně, taky mi vadí velkochovy, to, že zvířata jsou nucena žít ve stísněných a nevyhovujících poměrech, v nepřirozeném prostředí a jíst stravu, která jim není vlastní a nesvědčí jim, jsou napíchaná antibiotiky, špatně se s nimi zachází atd. Dojít k takovémuto přesvědčení není těžké, stačí vidět film Potraviny, a.s. / Food, Inc. Takže se snažím jíst a konzumovat jen živočišné výrobky, u nichž znám cestu na pult obchodu, kde nakupuji. Biochov, bioprodukty, to je to, co hledám na pultech a preferuji, případně vyhledávám obchody, kde se ani nic jiného koupit nedá.

Považuji za naprosto unfér, když pak někdo přijde s tím, že ta chudák kravička musela přijít o své telátko, abych já mohl dostat svou sklenici mléka. A ještě je mi předesíláno, že pití mléka a konzumace mléčných výrobků má vliv na vznik osteoporózy. Asi jsem opravdu nějakej divnej, ale mléko a mléčné výrobky konzumuji celý život, předesílám však, že vždy plnotučné, příští rok mi bude 60 a nic, osteoporóza nikde. Jasně, mám dobrou genetickou výbavu, ale hlavně celý svůj život jsem prožil v pohybu a jedl vyváženou – plnohodnotnou stravu.

Ještě k té krávě a teleti chovaným na biofarmách, tam to opravdu nechodí tak, že se krávě hned po narození odebere tele, aby ona byla dojnou krávou pro „výrobu" peněz, a tele se vyživuje nějakou náhradní stravou. Tele se nechá prostě u krávy, aby si ho odkojila a teprve, když už je na „kojení" staré, se odstaví, stejně jako je to u člověka.

A víte, co je nejpodivnější? Že znám hodně vegetariánů či veganů, kteří jsou jimi jaksi přirozeně již od dětství a kteří nemají potřebu někoho přesvědčovat o tom, že právě jejich způsob stravování je ten jediný správný, asi proto, že jsou s tím v pohodě, zrovna jako jsou v pohodě s tím, že já jsem všežravec. Vždyť kdyby chtěl mít Bůh na světě jen samé vegetariány nebo vegany, tak by člověka tak zkonstruoval. On to však neudělal, protože má rád pestrost, a k té patří i to, že každý z nás je odlišný.

Takže tolerujme svou odlišnost, ať je jakákoliv a nesnažme se mermomocí jiné přivést na svou víru, svaté války, které se ve světě vedly a vedou, nás přesvědčují o tom, že tudy opravdu cesta nevede. Všimli jste si, že svaté války nemají dodnes vítěze a také mít nikdy nebudou, protože to nejde? Vždyť Bůh, stejně jako život, má miliardy podob a každá ta podoba je originál, který – když se jej pokusíte „vylepšit" k obrazu svému – zničíte.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (13 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

RS | 29. 10. 2013 11.02 hod. | 82.208.57.xx
K určitým věcem si musí člověk vždy dojít sám a říkat co je "lepší" sice můžeme, ale asi ne vždy budeme mít pravdu... (to platí pro obě strany "sporu").
Pokud někdo vegetariánství či veganství "prosazuje" víc něž se někomu může líbit, neplyne myslím z jeho přesvědčení, že on to prostě dělá nejlépe, ale spíše z toho, že si myslí, že jeho "stravovací víra" může trochu pomoci dnes zdeformovanému vztahu lidí ke zvířatům a přírodě obecně (např. dnešní lov mořských ryb je taky kapitola sama pro sebe...).
Před sto lety, možná ani před padesáti, bych se veganem nestal, ale dnes ano a mám z toho dobrý pocit.
Tak běhu zdar !

David D. | 27. 10. 2013 23.18 hod. | 217.77.165.xx
Miloši, kdo si bere v ochranu zvirata, je z tvého pohledu odlišný..... Tím padem je dle nadpisu normální a tobě by to nemelo "nejvíc vadit" ale měl by jsi to tolerovat...... David

fotoMiloš Škorpil: Davide, já ho toleruji, do chvíle než mi je začne otloukat o hlavu, to se ze mě pak stává zvíře :)

strejda6 | 27. 10. 2013 13.40 hod. | 46.135.24.xx
Klobouk dolů před tvou tolerancí, mám to štěstí, že většinu masa které jím musím nejprve zabít, i proto jsem býval léta vegetarián, dnes Jsem svátecním vrahem. Mimo jiné mi běh připomíná také něco mezi životem a smrtí . Dík za skvělý psaní.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků