logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Emoce a sport

Emoce a sport

Populárně naučný cyklus o emocích v nejrůznějších sférách lidského života (provází slovem psychiatr Cyril Höschl v režii M. Rychlíkové) se dnes podívá na emoce ve sportu. Pořad vysílá ČT2 od 17:50. Reprízy poběží v úterý (12.11.) od 15:25 a ve čtvrtek (14.11) od 13:25, též na ČT2. Těší mě, že budu v dobré společnosti Jiřího Ježka, Karla Koláře, Pavla Slepičky, Jana Baloga a Václava Hoška.

Jiří JežekMiloš ŠkorpilPavel KolářPevel SlepičkaJan BalogVáclav Hošek

Nad sportem se budeme zamýšlet z psychologického a psychiatrického hlediska. Ke sportu emoce zkrátka patří. Jak ale může sportovci pomoci sportovní psycholog? A může sport pomáhat obyčejnému smrtelníkovi – nesportovci? Pomáhá sport také léčit psychiatrické onemocnění? A může být sport chápán jako prostředek ovlivnění negativních sociálních jevů (agrese, násilí, doping)? Na to i na další otázky vám budou odpovídat pozvaní odborníci i průvodce pořadu Cyril Höschl.

Sport může společenské jevy ovlivňovat velmi intenzivně a to jak pozitivně, tak negativně. Pohříchu negativně zejména tam, kde se v něm točí velké peníze, ale to není jen jev, který můžeme zaznamenat pouze ve sportu, ale je to jev, řekněme, celospolečenský. Ve sportech, které jsou na pokraji zájmů veřejnosti, tím pádem i výrobců, prodejců, reklamy, davů, nalezneme spíš „lidské“ prostředí. Jsem velmi zvědavý, jak peníze ovlivní dění v běhu, v běhání. I když v tomto ohledu jsem skeptický, a mám pro to už četné důkazy, že i tady business – prachy – kazí charakter a mezilidské vztahy.

Je zajímavé, jak nás peníze dokáží negativně ovlivňovat ve všech oblastech našeho života, a že i lidé, o nichž byste to nikdy neřekli, vás v tomto ohledu dokáží velmi negativně překvapit.

Řeknete si možná: „Začal jsi o emocích ve sportu a teď tu meleš o penězích, jak to spolu souvisí?“ Bohužel moc, jakmile se někde objeví prachy, i když je to přání všech lidí, podnikajících v určitém oboru lidské činnosti, tak se to pozitivní začne nějak umenšovat a začne převažovat boj o pozice.

Ale dost o prachách, vrátíme se k emocím a to těm pozitivním, vždyť těch je nám nejvíc třeba a pro ně nejvíc lidí běhá. Takže, ať platí vše co jsem výše napsal sebevíc, běh je sport, který si stále drží své vnitřní hodnoty, jimiž je radost, láska, přátelství, sounáležitost, touha pomáhat, touha se přemoci, touha být platný sám sobě i druhým. Zkrátka jakoukoliv kladnou emoci či vlastnost si představíte a na níž si vzpomenete, tu můžete klidně přidat na seznam těch, které v člověku pomáhá rozvíjet běh.

Myslím si, že i z toho důvodu je běh ve světě stále populárnějším sportem, k němuž nalézá cestu stále více lidí a to i těch, kteří si nikdy nedovedli představit, že by někdy měli touhu vyběhnout, a už vůbec si neuměli představit, že by běhu někdy propadli.

Pan doktor Hnízdil v rozhovoru pro Rungo mimo jiné říká: „Běh je symbol doby. Společnost je v obrovském napětí a stresu, lidé zoufale hledají nějaký ventil. Tak běží, běží a nevědí za čím. Představuji si, že ten náš šílený běh skončí jako bájný Feidippidés. Když doběhl z Marathónu do Athén, řekl: ‚Zvítězili jsme!‘ A umřel.“ Myslím, si, že v tomhle se pan doktor mýlí, většina běžců totiž ví, za čím běží a proč a rozhodně neběhají pro to, aby někam doběhli, řekli: „Zvítězil jsem“, a sekli sebou. Ale chápu, že z pohledu člověka, zabývajícího se léčením lidí, kteří si své nemoci způsobují sami tím, že nejsou schopni vypnout, to tak vypadá.

Vypadá zvláště, když skutečně hodně lidí začne běhat, aby se odreagovali od běžných životních stresů – honěním se za výkony, uvolnili se a najednou jsou v té honbě za výkonem zase. Brát ale jako honění se za výkonem „pouhé“ absolvování maratonu, touhu pokořit tuto bájnou hranici, je řekněme nepochopením u toho, kdo pro spousty práce nemá čas sám vyběhnout.

Miloš Škorpil foto
Emoce a sport Emoce a sport Emoce a sport Emoce a sport Emoce a sport Emoce a sport

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Nejlepší způsob, jak můžete zlepšit váš běh, je postavit svůj tréninkový plán na tempu, které jste schopni udýchat : Jsem 50letá ženská, která začala před rokem běhat, aby podpořila dceru a tak mě to chytlo, že se…»
  • TF – laktát – aerobní práh – bod varu : Teprve ve svých 40+ letech začínám zjišťovat co se vlastně děje v mém těle. Dřív mi to běhalo tak…»
  • Nohy hore : Také jsem po 30ti letech začal sportovat. V listopadu 2016 jsem začal běhat a nyní běhám 10-12 km …»
  • Běh v nás probouzí to nejlepší a učí nás naslouchat, vidět, slyšet a konat : Pěkný článek. Mluvíš mi z duše Miloši.Díky. »
  • Běh v nás probouzí to nejlepší a učí nás naslouchat, vidět, slyšet a konat : Krásný článek, i když je napsaný před lety, stále má co říct:-) »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků