logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Emoce a sport

Emoce a sport

Populárně naučný cyklus o emocích v nejrůznějších sférách lidského života (provází slovem psychiatr Cyril Höschl v režii M. Rychlíkové) na emoce ve sportu, vysílala Česká televize 10.11.2013.Potěšilo mě, že jsem byl v dobré společnosti Jiřího Ježka, Karla Koláře, Pavla Slepičky, Jana Baloga a Václava Hoška.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 10.11.2013

Jiří JežekMiloš ŠkorpilPavel KolářPevel SlepičkaJan BalogVáclav Hošek

Nad sportem se budeme zamýšlet z psychologického a psychiatrického hlediska. Ke sportu emoce zkrátka patří. Jak ale může sportovci pomoci sportovní psycholog? A může sport pomáhat obyčejnému smrtelníkovi – nesportovci? Pomáhá sport také léčit psychiatrické onemocnění? A může být sport chápán jako prostředek ovlivnění negativních sociálních jevů (agrese, násilí, doping)? Na to i na další otázky vám budou odpovídat pozvaní odborníci i průvodce pořadu Cyril Höschl.

Sport může společenské jevy ovlivňovat velmi intenzivně a to jak pozitivně, tak negativně. Pohříchu negativně zejména tam, kde se v něm točí velké peníze, ale to není jen jev, který můžeme zaznamenat pouze ve sportu, ale je to jev, řekněme, celospolečenský. Ve sportech, které jsou na pokraji zájmů veřejnosti, tím pádem i výrobců, prodejců, reklamy, davů, nalezneme spíš „lidské" prostředí. Jsem velmi zvědavý, jak peníze ovlivní dění v běhu, v běhání. I když v tomto ohledu jsem skeptický, a mám pro to už četné důkazy, že i tady business – prachy – kazí charakter a mezilidské vztahy.

Je zajímavé, jak nás peníze dokáží negativně ovlivňovat ve všech oblastech našeho života, a že i lidé, o nichž byste to nikdy neřekli, vás v tomto ohledu dokáží velmi negativně překvapit.

Řeknete si možná: „Začal jsi o emocích ve sportu a teď tu meleš o penězích, jak to spolu souvisí?" Bohužel moc, jakmile se někde objeví prachy, i když je to přání všech lidí, podnikajících v určitém oboru lidské činnosti, tak se to pozitivní začne nějak umenšovat a začne převažovat boj o pozice.

Ale dost o prachách, vrátíme se k emocím a to těm pozitivním, vždyť těch je nám nejvíc třeba a pro ně nejvíc lidí běhá. Takže, ať platí vše co jsem výše napsal sebevíc, běh je sport, který si stále drží své vnitřní hodnoty, jimiž je radost, láska, přátelství, sounáležitost, touha pomáhat, touha se přemoci, touha být platný sám sobě i druhým. Zkrátka jakoukoliv kladnou emoci či vlastnost si představíte a na níž si vzpomenete, tu můžete klidně přidat na seznam těch, které v člověku pomáhá rozvíjet běh.

Myslím si, že i z toho důvodu je běh ve světě stále populárnějším sportem, k němuž nalézá cestu stále více lidí a to i těch, kteří si nikdy nedovedli představit, že by někdy měli touhu vyběhnout, a už vůbec si neuměli představit, že by běhu někdy propadli.

Pan doktor Hnízdil v rozhovoru pro Rungo mimo jiné říká: „Běh je symbol doby. Společnost je v obrovském napětí a stresu, lidé zoufale hledají nějaký ventil. Tak běží, běží a nevědí za čím. Představuji si, že ten náš šílený běh skončí jako bájný Feidippidés. Když doběhl z Marathónu do Athén, řekl: ‚Zvítězili jsme!‘ A umřel." Myslím, si, že v tomhle se pan doktor mýlí, většina běžců totiž ví, za čím běží a proč a rozhodně neběhají pro to, aby někam doběhli, řekli: „Zvítězil jsem“, a sekli sebou. Ale chápu, že z pohledu člověka, zabývajícího se léčením lidí, kteří si své nemoci způsobují sami tím, že nejsou schopni vypnout, to tak vypadá.

Vypadá zvláště, když skutečně hodně lidí začne běhat, aby se odreagovali od běžných životních stresů – honěním se za výkony, uvolnili se a najednou jsou v té honbě za výkonem zase. Brát ale jako honění se za výkonem „pouhé" absolvování maratonu, touhu pokořit tuto bájnou hranici, je řekněme nepochopením u toho, kdo pro spousty práce nemá čas sám vyběhnout.

Miloš Škorpil foto
Emoce a sport Emoce a sport Emoce a sport Emoce a sport Emoce a sport Emoce a sport

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Kaňovský | 12. 11. 2017 16.08 hod. | 94.112.66.xxx
Je někde ke shlédnutí ten zmíněný pořad? Díky předem za info.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků