logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nic neočekávej – Beirut Marathon

Nic neočekávej – Beirut Marathon

„Crrrrrrrrrrrrrrrrr …“ vyzvání mi mobil v kapse. Kouknu na displej a na něm vidím „Martin Drábek PIM.“ „Co je? – bleskne mi hlavou. Cirkus je za námi, do Hervis ½maratonu ještě nějakých 5 měsíců. Mačkám příjem a na druhém konci se ozve otázka: „Chceš letět na marathon do Beirutu?“

„Kdo by nechtěl letět do Libanonu a do Beirutu, a ještě k tomu na marathon, taková nabídka se nedostává každý den a když už, tak většinou jednou za život“, probleskne v příští vteřině hlavou a tak s koncem otázky ihned odpovídám: „Jasně, že chci.“ No a je to. Ani se neptám kdy a jak, to jsou takové nepodstatné věci. Martinovi moje odpověď v tuto chvíli stačí a zavěšuje.

No a tak za pár dní přijde e-mail přímo z české ambasády v Beirutu s prvními informacemi, kdy, co, kde a jak. Nejdůležitější ze všech informací je, že musím mít pas, v němž není izraelské vízum. Naštěstí jsem ještě v Izraeli nebyl a tak se mě tahle poznámka nijak nedotýká. Ne, že bych o cestě do Izraele neuvažoval, ale zatím se mi to nepoštěstilo a Beirut byl zkrátka rychlejší. Vždycky musí být někdo rychlejší, tak už to prostě v životě chodí. Postupně dostávám další informace o cestě včetně té, že se běží na Mikuláše, tedy na den, kdy má svátek brácha, pro ty, co už odrostli dětským střevíčkům a ztrácejí se v čase, je to 6. prosince.

Alespoň se trošku v tom zimním čase ohřeji. Uvažuji o tom, že bych si tam mohl zaběhnout slušnější čas než v Praze, kde jsem běžel jako vodič za 5 hodin, na alpských maratónech jsem to taky moc nevyhrál, ale z těchto úvah mě vyvede třítýdenní chřipka nebo nachlazení. Co to bylo, ví jen čert, protože teploty jsem neměl, ale bylo mi pěkně blbě a pár dní byste ze mě nedostali hlásku, spíš jsem vydával jen tlumené skřeky, když jsem se snažil, aby něco hlasivkami prošlo. „Aspoň si to užiju a nebudu se nikam hnát“, smiřoval jsem se postupně s myšlenkou, že se vydám do mnohatisícihlavého davu jako běžec – turista. „Prohlédnu si pěkně město, podívám na snědé holky, poslechnu jinou muziku, dopřeju pár dní dovolené a možná se i ohřeju“, říkal jsem si v duchu. I když, i když vloni se tam chystal Haile Gebreselasie zaběhnout světový rekord a ačkoliv tam prší jeden den v roce, připadlo to vloni zrovna na den, když se běžel marathon, a tak mu uplaval mezi blánami, ehm, mezi prsty. Ale to se mně stát nemůže, já jsem dítě štěstěny, ostatně co byste čekali od nedělňátka :).

Doufám, že jsem to touhle hláškou nezakřiknul a nedostanu za to od pořadatelů na kokos, i když tam rostou asi jiný palmy a hlavně libanonské cedry, které si nechal král David posílat královnou ze Sáby na stavbu chrámu svého boha v Jeruzalémě. Nakonec ho dostavěl až jeho syn Král Šalamoun, protože David byl příliš marnivý a na holky a bůh ho za to potrestal tím, že mu nedovolil chrám pro něj dostavět. Bohové se někdy chovají nevypočitatelně, i když se jim chceme zavděčit stavěním chrámů. Spíše by nás spálili na popel, než by dopustili, abychom je znesvětili, tedy je, ne ty chrámy, tím, že by jim někdo něco vystavěl a byl před tím znečištěn. Takže si dejte bacha, až budete chtít někomu stavět chrám. Pokud nebudete čistí, je to marný, je to marný, je to marný, bude vám to pořád padat na hlavu!

Ale to jsem trošku odskočil.

V tuhle chvíli, kdy vy si čtete tyto řádky, nejspíš vydupávám svýma nohama rytmus do ulic města, které je nazýváno, nebo spíše bylo, Benátkami dálného východu, nebo Švýcarskem východu či jinými podobnými přízvisky. Co na nich je nebo bylo pravdy, vám brzo povím. V tuto chvíli, co to píšu, se jen těším na neznámo. Raději nic neočekávám, protože očekávání většinou kazí jakýkoliv dojem, protože naše očekávání bývají zpravidla vyšší než je pak skutečnost. Takže se těším a nic neočekávám.

Máte pravdu, kecám :).

Očekávám! Rozhodně očekávám, že uvidím něco, co jsem ještě neviděl, že na mě dýchne neznámý, dosud nepoznaný svět. Bude mě a vše kolem ozařovat slunce pod jiným úhlem, než svítí u nás, neboť Beirut neleží na stejných polednících a rovnoběžkách jako naše otčina. Očekávám jiné vůně, jiné zvyky, jinou architekturu, jinou historii a hrozně moc se na to těším … a to si pište, že si to vše budu fotit a ukládat do paměti, abych z toho mohl příštích pár měsíců a možná i roků žít …

Miloš Škorpil foto
Nic neočekávej – Beirut Marathon Nic neočekávej – Beirut Marathon

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

sam | 7. 12. 2009 9.57 hod. | 82.119.253.xx
Miloši, nezkoušel on Gebrasilasie ten světový rekord v Dubai?
Já myslím, že by do Libanonu asi nejel. Oni by ho ani nedokázali na rozdíl od Dubae zaplatit.

fotoMiloš Škorpil: Same, máš pravdu, Gebrasilasieho to odplavilo v Dubaji, v Beirutu by ho to ale odplavilo v neděli taky a navíc, jak jsi sám napsal, by to měl ještě zadarmo. Vůbec to byla exotika, ale o tom až se vyspím :)

12Honzade | 6. 12. 2009 17.34 hod. | 80.243.103.x
Milosi, jestli je to tam tak „bojovne", jak se rika, tak si urcite udelas osobak:)! To vis bezet v nebezpecnem prostredi to je dobre byt na spici:)!
Tak at se vede a tesim se na fotky!

fotoMiloš Škorpil: Honzo, na osobák to sice nebylo, ono když dva měsíce skoro neběháš, tak je to o přežití i normálně, faktem je, že ve čtvrti, kde sídlí hisbaláh jsem neměl odvahu vytáhnout foťák, i když černejch-rozježenejch objektů se samopalem bylo na každém rohu hafo, vše ještě korunováno občasným maskovaným panceřovým vozidlem :). Ale nafotil jsem toho i tak dost (asi 800 fotek), takže za týden určitě bude dlooooooooohy článeček.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků