logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

První prohra na desítce

První prohra na desítce

Domů z Bruselu se Emil vrátil jako čerstvý držitel dvou světových rekordů. Ovládl všechny tratě od pěti do třiceti kilometrů. Stojí na pomyslném vrcholu, měl by být spokojený. Jeho vlastní tréninkový systém, od kterého jej všichni odrazovali, o kterém prohlašovali, že ho zničí, se ukázal jako správný i z dlouhodobého hlediska. Měl by cítit zadostiučinění. I přes pesimistické prognózy sportovních odborníků si dokázal udržet rychlost i na pětikilometrové trati.

Gunder Hägg a Emil Zátopek

Dvanáct let starý Häggův rekord z Göteborgu 1942 byl dlouho na spadnutí, sám jeho držitel předpokládal, že čas 13:58,2 bude překonán už o dva roky dříve na olympiádě ve Finsku. Hasič z Gävle se dokonce při té příležitosti dostavil do hlediště v obleku, s připravenou gratulací a s kyticí pro vítěze. Helsinské finále se ale běželo „pouze“ v olympijském rekordu za 14:06,6 a tak květiny přišly nazmar. Nad rekordem se opět počaly stahovat mraky v roce 1954, nastupující mladá generace Kovács, Anufrijev, Kuc a Pirie překonali Zátopkovy výkony z předešlého roku, rekord ale stále odolával. Bylo to kdo s koho, Emil věděl, že buď překoná Hägga on sám, nebo rekord získá někdo z „mladých“. Proto si tak vysoko cenil pařížského úspěchu. Měl by teď vlastně radostí jen zářit, ale on se cítí prázdný a vyčerpaný.

Dobře ví, že musí odpočívat, ale očekávají se od něho další výkony. Překoná únavu a už v druhém týdnu po návratu opět dosahuje svých nejvyšších tréninkových dávek: 5x 200, 70x 400 a 5x 200 m. Pak už jen týden ladí formu a 20. června vítězí na pětce na Rošického memoriálu za 14:17. Bez oddechu přechází opět na ten nejtvrdší trénink, čekají ho další závody. Celý týden žene své tělo do maximálních otáček, ten další pak vystupňuje formu před mezinárodním utkáním Maďarsko – Československo. Soudruzi naplánovali, první den Emil poběží desítku, na druhý den pětku, jako vždy. Také že Emil to zvládne, jako vždy. V Maďarsku panují tou dobou nadprůměrné teploty, ale s tím jistě soudruzi počítali.

V atletických kuloárech se šušká, že Kovácz není příliš ve formě. Tomu Emil přizpůsobí svůj plán. Desítku volněji, čas si rozpočítá na 29:35, pětku na druhý den půjde naplno, mohl by znovu zkusit zaútočit na hranici čtrnácti minut, co kdyby.

Emil si to šlape v podprůměrném tempu, Kovácz se za ním přesto opožďuje. Na vynikající dráze stadionu Nép si připadá jako na procházce. Cítí se jako velký stratég, však se nemusí pořád honit, je už starý pes, nemusí pokaždé vítězit v časech blízkým světovým rekordům. Pětku má za slabých 14:47, v duši klid, sám se musí pochválit, jak mu to zatím vychází.

Na začátku druhé poloviny závodu to najednou v tribunách zašumí, Emil se ohlédne, vidí Kovácze, jak stupňuje tempo. Okamžitě zareaguje a sám také přidá, vzdálenost mezi nimi se ale nemění. Naopak, zdálo by se, že soupeř dotahuje. Kuloáry se zjevně mýlily, Maďar prožívá zmrtvýchvstání. Nebo mu sedla pomalá první pětka, rozběhl se a teď má sil na rozdávání. Zátopek opět přidává a opět je Kovács o něco blíže, ještě dvě kola a už mu dýchá na krk. Maďarské obecenstvo bouřlivě povzbuzuje a Emil se překonává, jako by to patřilo jemu. Jožo se ho však drží jako klíště. Situace zůstává stejná až do posledního kola. Se zvoncem Emil z posledních sil vyrazí, jeho závěry jsou pověstné, ale dnes to nestačí. Kovács si svou pozici udrží až do cílové rovinky, pak se ale dostává na jeho úroveň, získává metr po metru a vítězí o osm desetin vteřiny. Emil po prvé na desítce poražen!

Porážka na 10 km, v cíli první Kovácz

Druhá půlka se běžela velmi rychle za 14:21. Emil si připadá hloupě, chtěl ušetřit síly a zvítězit bez námahy, zatím se ale nadřel jako vůl a ještě navíc prohrál. Připadá si najednou jako starý vysloužilý voják, zvláště když ostatní z výpravy usilovně předstírají, že se vlastně nic nestalo. Večer ještě navíc dostane teplotu a průjem z vedra.

 Těsné vítězství na pětce, Szabó druhý

Na druhý den ho čekají odpočatí Szabó a Tábori. Už od startu prudce vyrazí, jako by věděli, že Emil velkou část noci proklepal v horečce a zbytek proseděl na záchodě. Ještě cítí v nohách včerejší bláznivou desítku, ráno nohy bolely, že schody v hotelu by nejraději scházel pozpátku. Bojí se, že bude bit jako včera, ale rozhodne se závodit po svém, zvedne hozenou rukavici a vydá se do čela. Běží naplno, ale po přestálé noci se cítí zesláblý. Kupodivu brzo odpadá Tábori a v cílové rovince na Emila nestačí ani Szabó. Vyhraje těsně o dvě desetiny časem 14:18,2. Po návratu domů u něj naplno propukne dyzentérie. Koncem srpna se chystá mistrovství Evropy ve Švýcarském Bernu a Emil nemá na běhání ani pomyšlení.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 13447/13071×
První prohra na desítce První prohra na desítce

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (13 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků