logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nenechávejte vše na Nový rok – vyběhněte právě teď

Nenechávejte vše na Nový rok – vyběhněte právě teď

Nový rok- pro někoho je tento den obvykle dnem, kdy má těžkou hlavu, protože oslavy toho starého byly zase velmi bujaré :), pro někoho dnem, kdy obvykle s něčím novým začíná – tedy začíná naplňovat novoroční předsevzetí.
Je to sranda říkat novoroční předsevzetí, když většinou tato rozhodnutí uzrávají v naších hlavách už dlouho předtím, a Nový rok má být jen jakýmsi jejich startérem.

Víme všichni, jak většina těchto novoročních předsevzetí končí. Končí blbě! Většinou jen pár dní po jejich odstartování. Jestli ono to není tím, že si je necháváme na začátek roku, kdy se na nás navalí spousty dalších povinností. Pokud ve vašich hlavinkách uzrává rozhodnutí: „Na Nový rok začnu běhat, chodit, plavat, skákat, starat se víc o sebe, prostě nějak se opečovávat“, pošlete Nový rok k šípku a začněte s tím hned. HNED TADY a TEĎ. Pokud by mělo být vaším rozhodnutím začít běhat – chodit – joggovat, vstaňte na chvíli od svého počítače a udělejte pár běžeckých – chodeckých – joggových kroku, tam kde zrovna tenhle článek čtete. Stejné udělejte s čímkoliv, co vás napadne, že se tomu budete od Nového roku věnovat. Ve chvíli, kdy vám to okolnosti dovolí, udělejte alespoň gesto začátku a ono se to ve vás rozjede.

TADY A TEĎ JE NEJVHODNĚJŠÍ MÍSTO A ČAS, LEPŠÍ MÍSTO ANI ČAS UŽ MÍT K DISPOZICI NEBUDETE.

Běžet, běžet, běžet ….., to je to, oč tu běží. Myslíte si, že naučit se běhat je těžké. Houby těžké, je to naopak velmi lehké. Těžké na běhu je jen poprvé zvednout zadek :)

This object requires Flash Player.

Běžet je opravdu lehké, horší už to je s během. Běhat, ač se to zdá podivné, neboť přeci běhat umíme od té doby, co jsme udělali první krůčky, každý z nás neumí. Co je však horší, řada z nás neumí ani pořádně chodit.

Ale nebojte se, co jste se nenaučili doteď, to se můžete naučit v Běžecké škole.

Na to, abychom mohli naplnit výše uvedené, musíme vykročit. Prostě a jednoduše musíme udělat první krok.
Běžecký trénink má svá pravidla, která jsem pro vás shrnul do sezónního tréninkového plánu a v grafické podobě si můžete dát na svou nástěnku

Tréninkovou pyramidu.

Proč trénink na 10 km, ½maraton, maraton resp. ultramaraton?

Protože člověk by měl jít vždy od jednoduššího ke složitějšímu, od lehčího k těžšímu a také proto, že většinou uvažování běžců a běžkyň takto směřuje. Možná vás zarazí ten ultramaraton, ale kdysi jsem dostal otázku, to když jsem opouštěl post prezidenta asociace ultramaratonců a začal se věnovat naplno propagaci běhu a běhání jako takového: „Jsem zvědav, co to přinese ultramaratonu?“ Ani já tehdy netušil, že přivedu na cestu běhání, posléze k maratonu, k ultramaratonu tolik lidí. Prostě člověk, když zdolá jednu metu, jeden cíl, chce jít dál, protože pozná, že cílem nebyla ona meta, ale že cílem je cesta, která nás ke splnění předchozího cíle dovedla. A my chceme jít pořád dál, chceme stále poznávat – zažívat něco nové, neboť jen skrze prožité můžeme skutečně poznat – probudit se, k dalšímu poznání, neboť stejně jako cesta, tak ani poznání nemá konce. A běh, běhání, je někde na počátku té cesty …

Miloš Škorpil foto
Nenechávejte vše na Nový rok – vyběhněte právě teď

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 8. 12. 2009 23.01 hod. | 80.243.103.xx
Ano, ano...:). Velky ultra Milos je opet v predstihu! Zrovna jsem zacinal uvazovat, kdy se objevi v novinach tradicni uvahy na novorocni precevzeti (nasledovana rychle clanky typu „zhubnete do plavek"), kdyz hola hop!:), mame uz druhy tyden pripravy na novou sezonu...
Aby toho nebylo malo, na moji vcerejsi otazku (vynucenou mymi kamarady) jestli ted ke konci sezony nebeham dle planu „nejak moc":) mi ultrak odpovedel… [Pro pobaveni davam puvodni verzi]: „v prosinci se pokládají základy pyramidy. Navíc čím je lama starší, tím potřebuje základy mohutnější :)“ … To bylo osobni.. cim je lama starsi...:)
Takze budovani pyramid zdar!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál trénink na rok 2010

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics140
Brooks20
Inov-860
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike63
Salming380
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků