logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžec a pestrost. Proč střídat styl běhu a jak správně došlapovat

Běžec a pestrost. Proč střídat styl běhu a jak správně došlapovat

Každá jednostrannost je špatná a pro běžce to platí obzvlášť. Přílišné nadšení pro běh, hraničící se závislostí, nebo neměnné opakování pouze jedné osvědčené varianty běhání se nám může z dlouhodobého hlediska spíše vymstít.

Chceme-li běhat pro radost a pro zdraví, nikoliv pouze pro výsledky jako několik málo elitních běžců, musíme dát našemu běhání rozumné meze. Neměli bychom propadnout "běhománii", běhání by nemělo ovládnout veškerou naši energii ani volný čas.

Vytrvalostní běh je navíc ze své podstaty jednotvárný. Proti monotónnosti, která časem hrozí každému běžci, můžeme nejlépe bojovat zařazováním jiných sportů a dalších aktivit (a to celoročně, ne pouze na podzim po skončení běžecké sezony). Pokud tedy hovoříme o pestrosti naší běžecké přípravy, myslíme i na lyžování, plavání, in-line bruslení, cyklistiku, nordic running a walking, koordinační cviky atd.

Než budete pokračovat dál na Rungo, musím k tomu napsat jednu připomínku.

Nerudný týpek

Milan Kůtek, který je autorem článku, má jistě pravdu v tom, že není dobré propadat stereotypům, ale než si při běhu začnete hrát se styly, je potřeba naučit se základy toho správného. Dokud se nenaučíte správný běžecký styl, pak vám ani měnění stylů nepomůže vyhnout se zraněním a nezrychlí vás, zkrátka proto, že nepochopíte, kde je jádro Přirozeného běžeckého stylu. Mnohem víc než měnění běžeckých stylů vám pomůže se v běhu zlepšit a vyhnout se stereotypům, když budete více cvičit, protahovat se a posilovat. Když místo 60 minut běhu poběžíte jen 40, a těch 20 minut věnujete právě na ty výše uvedené činnosti. Když jsme slezli ze stromu, postavili se na zadní, tak jsme, abychom někde našli či ulovili svou večeři, běželi za svým jídlem, občas jsme se pro něj sklonili, občas se pro něj plazili po břiše, občas si pro něj vylezli na strom anebo skočili do vody.

Dobrou chuť a Šťastný života běh

Rungo cz foto
  • přečteno: 5358/5070×, 4 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

SlavoK | 27. 11. 2013 9.05 hod. | 15.203.137.xx
Milane;
1. Coz o to, doma by se i nasli, spis se je naucit a pouzivat
2. Uvod clanku me zaujal a taky Milosuv komentar, tak jsem si to precetl. Tezko vedet dopredu o cem clanke je nez si ho prectu, Takze tohle doporuceni moc nechapu.
3. Vlastni clanky o behani nepisu, na odborne se necitim dost odbornik. Nicmene mam dost praktickych i teoretickych znalosti abych si dovolil nektere clanky okomentovat. Rada menit tempo treninku se ale myslim opakuje jak v bezeckych clancich, tak v ruznych diskusich o behani dostatecne casto. Namatkou davam odkaz na dva, ktere duvody pro obmenovani tempa popisuji jednodusej a pro bezecke pokroky jsou jiste prinostnejsi.
Zel neje mi vlozit okaz na www, tak takhle:
na bezecke skole clanek: JAK TRÉNOVAT, ABY SE ČLOVĚK ZLEPŠOVAL A TO BEZ ROZDÍLU VĚKU
na behej com: Róbert Štefko hobíkům: Běhejte méně, ale intenzivněji

zuzu | 26. 11. 2013 18.19 hod. | 85.70.131.xxx
To Milan Kůtek: BRAVO!!! Zuzka Součková

SlavoK | 26. 11. 2013 14.07 hod. | 15.203.137.xx
Tak nakonec z celeho clanku vyplinulo, ze autor doporucuje stridat rychlost a to nejlepe formou fartleku – hrou s rychlosti. Tomu snad neni co vytknout, snad jen to, ze proc se nekdo musi za kazdou cenu napsat tak komplikovany clanek aby poradil milionkrat opakovene – stridejte rychlosti, vyhnete se stereotipu...

Milan Kůtek: Doporučil bych tři věci:
1.napsat Ježíškovi o Pravidla českého pravopisu
2.příště takový článek nečíst, neboť kdo vše ví, nemusí již nic číst
3.uvést pro nás ostatní odkaz na Vaše články, které jsou jistě méně komplikované, ale o to přínosnější
Díky, MK

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano127
Ne38

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků