logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maca – zázračná „ředkvička“

Maca – zázračná „ředkvička“

Maca je celoroční rostlina z čeledi brukvovitých, z níž se konzumují světlé hlízy podobné ředkvičce či pastináku. Kořen má nasládlou chuť a jeho výživná hodnota spočívá ve vysokém obsahu kvalitních minerálů, bílkovin a uhlovodanů. Maca je superpotravinou – jídlem i léčivou bylinou zároveň. Je často přezdívaná „peruánský ženšen“, ač s ním není nikterak příbuzná. Už před více než 2000 lety je základní součástí jídelníčku původních obyvatel starého Peru, kteří využívají jejích schopností k posílení organismu, zvýšení energie, vytrvalosti a síly.

Roste a pěstuje se ve vysokých nadmořských výškách 3500 – 4500 m peruánských a bolívijských And, kde se jí daří nejlépe v drsných klimatických podmínkách.

I dnes je významnou potravinou indiánských i hispánských obyvatel Peru, ale stává se pro své téměř zázračné schopnosti čím dál oblíbenější i v Evropě, Japonsku a USA.

Maca se řadí mezi silné adaptogeny, což jsou rostliny zvyšující odolnost organismu vůči stresovým situacím. Fungují na principu udržování homeostázy – rovnováhy všech tělesných systémů, na rozdíl od substancí zaměřených na jeden určitý symptom. Maca, jakožto adaptogen, je schopna významně zvýšit energii, pokud je to zapotřebí, ale v opačném případě nestimuluje víc, než je třeba. Dle vědeckých výzkumů může Maca významně posílit imunitní systém a celkovou tělesnou vitalitu, a jednoduše omlazovat organismus.

Maca – zázračná ředkvička

Maca obsahuje 60-70% sacharidů včetně vlákniny, zanedbatelné množství tuku a 10-14% vysoce kvalitního rostlinného proteinu, složeného z 19 aminokyselin včetně 7 esenciálních.

Je také významným zdrojem minerálů, a to především rostlinného vápníku, železa, draslíku a jódu, dále obsahuje organickou síru, zinek, mangan, hořčík, fosfor, selen a měď. Co se týče vitamínů, obsahuje vysoký podíl vitamínu C (20 g Macy pokryje denní doporučenou dávku), niacinu a vitamínu B6, a obsahuje i řadu dalších B vitamínů, včetně malého množství B12.

Maca je rovněž bohatým zdrojem fytosterolů – rostlinných sterolů schopných odbourávat špatný cholesterol.

Více však než pro vysoký obsah nutričních látek (kvalitní bílkoviny a minerály) si získala Maca svůj věhlas pro své další specifické účinky na lidský organismus. V Peru je totiž proslulá jako afrodisiakum. Pozitivně ovlivňuje plodnost a menstruační cyklus pro vysoký obsah železa, jodu, vápníku, fosforu a vitamínu E. Je proto používána jako podpůrný prostředek v případě neplodnosti, frigidity a impotence. Obsahuje rostlinné steroly, které pomáhají tělu vytvářet vlastní úroveň hormonů a to přiměřeně věku a pohlaví osoby, která ji užívá. Po celém světě se rovněž užívá k léčení či zmírnění menstruačních a menopauzálních obtíží. Občas se jí i přezdívá „přírodní viagra" pro její afrodisiakální účinky a schopnost léčby frigidity. Celkově Maca navozuje rovnováhu hormonálního systému.

Maca – zázračná ředkvička

Užívání kořene Maca prodlužuje věk, zvyšuje odolnost proti únavě, zlepšuje mentální koncentraci, duševní i fyzickou odolnost a paměť. Dosud nejsou známy žádné vedlejší účinky či negativní efekty. Legenda říká, že v dobách největší slávy Incké říše se bojovníci živili Macou před každou bitvou, díky čemuž byli nesmírně silní. Po dobytí měst bylo ovšem bojovníkům Macu zakázáno užívat, aby nebyly porobené ženy vystaveny přílišnému sexuálnímu nátlaku.

V dnešní době se Maca prodává a užívá převážně v podobě kapslí a tablet. To jí dodává nádech lékárenského výživového doplňku a i když tím nijak neztrácí na svém účinku, ochuzuje to uživatele o její výjimečné chuťové a kulinářské vlastnosti jako potraviny. Macu však lze konzumovat i v podobě jemně mletého prášku tak, jak je, nebo jej rozpustit ve vodě či přidávat do ovocných koktejlů, čerstvých šťáv, rostlinných mlék, polévek, ovocných salátů, jogurtů, pudingů či zejména do různých dezertů a sladkých kreací. Dodává lehce mléčnou konzistenci i chuť, mírně nasládlou a jemně nahořklou, a proto se hodí ji přiměřeně dosladit. V Peru se tradičně pije jako teplý oslazený nápoj.

Macu: Maca Bio – prášek, Maca Bio – 100 kapslí, stejně jako sušenou šťávu z červené řepy, si můžete objednat v našem e-shopu a využít třeba v koktejlu pro zvýšení vytrvalosti podle receptu Riche Rolla.

  • přečteno: 12392/11869×
Maca – zázračná „ředkvička“ Maca – zázračná „ředkvička“

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Zelené potraviny

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Postižení Achillovy šlachy : Dobrý den, je vhodné jako léčbu využít finskou saunu? Děkuji »
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Cooperův test je dobré snažit se běžet přibližně rovnoměrným tempem s tím, že by se tep ke konci…»
  • NIKE ZOOM FLY z vás dostanou víc, než ve vás je! : Miloši, najdu někde druhou recenzi botiček? »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na druhých 13 týdnů běžeckého roku. Vhodný jako vylaďovací plán na půlmaraton : Dobry den Miloši, chtěl bych se optat, zařazuje te do treninku běh do kopce, už několikrát jsem se…»
  • Jak se vrátit do běžeckého tréninku po pauze trvající 4 – 6 týdnů : zdravím poslední dobou mám skoro po každém běhu problém s koleny,prostě mě začnou bolet.nevíte co s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků