logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak Dana předběhla Emila

Jak Dana předběhla Emila

Dyzentérie – nejnakažlivější bakteriální střevní infekce. Původcem je některá bakterie z rodu Shigella. Prvotními příznaky jsou horečky a průjem, bakterie pronikají do buněk tlustého střeva a vyvolávají kolitidu s možností vzniku vředů. Klinicky se projevuje bolestivým a častým nutkáním na stolici, která je zpočátku vodnatá, ale později odchází jen malé množství stolice s hlenem a krví.

Emil se cítil unavený, už když v prvních červencových dnech odjížděl na utkání Maďarsko – Československo. Tam nejenže poprvé prohrál na desítce, ale oslabený organismus nedokázal odolat infekci a on se ještě týden po návratu z Budapešti trápil se střevními problémy. Zdraví mu dovolí začít s tréninkem až desátého července, protože se cítí ještě vyčerpaný, začne s pouhými patnácti čtyřstovkami, rychle ale stupňuje. Druhý den jich je už čtyřicet, třetí den tréninku šedesát, 13. července si při sedmdesáté čtyřstovce natrhne pravý stehenní sval. Až do dvacátého může jen zlehka ťapat po trávníku, říká tomu sice nízký skipping, připomíná to ale spíše šourání. Jako by neměl rozum, další den vletí po hlavě do plné zátěže. Zprvu šedesát, pak už sedmdesát čtyřsetmetrových úseků. Noha dá tři dny pokoj, čtyřiadvacátého opět musí předčasně skončit a namísto dalších intervalů zase hodinu šlape trávník. Příští den si nedá pokoj, jako by zkoušel, co všechno jeho tělo vydrží, jede opět plných 70x 400 m. Navzdory vší logice noha vydrží a o poslední červencovém víkendu vyhraje na desítce v čase osm vteřin přes třicet minut. Další týden ubere na objemech, poladí formu a zvítězí v Ostravě na republikových přeborech v závodě na pět tisíc metrů za 14:24,8. Čas nijak slavný a to zbývá pouhých osmnáct dnů do mistrovství Evropy.

Jako už pokolikáté se vrhne do přípravy, čas ho netlačí, umí se připravit, jen aby ho nezastavilo zase nějaké zranění. Ještě první týden plná zátěž, poté ubírá na třicet, dvacet, na konci už jen deset čtyřsetmetrových úseků jako vždy z obou stran zarámovaných pěti dvoustovkami. Odjíždí do Švýcarska. 24. srpna se jde jen na tři čtvrti hodinky lehce proběhnout, přidá pár rychlých sprintů, cítí formu. Náladu mu kazí jen sychravé počasí, v posledních dnech vydatně pršelo, ví, že těžká rozmoklá dráha je výkonům na překážku.

Dana na tréninkovém stadionu

Mistrovství Evropy, druhá nejvýznamnější atletická událost po Helsinkách před dvěma lety. V Bernu se Emilovi i Daně líbí, všude spousta hodin a hodinek, největší z nich populární orloj. Město rozděluje průzračná řeka Aara, starobylé uličky, všude v oknech muškáty. A hlavně příjemný skromný neufeldský stadion, který hostí dosud největší lehkoatletické mistrovství. 928 startujících z dvaceti osmi zemí, a bylo by jich ještě více, kdyby organizátoři nestanovili na jednu disciplínu limit dvou závodníků z jedné země. Déšť neustane ani během zahajovacího ceremoniálu, na tribunách se v chladu choulí slabých šest tisíc diváků. Probíhají slavnostní nástupy, s belgickou vlajkou v čele výpravy přichází Reiff, Nory na stadion dovedl Strandli, Poláky Sidlo, Sověty Litujev, naši výpravu vedl Skobla.

Začínají první soutěže, mezi nimi i oštěp. Už druhým hodem se Dana ujímá vedení. Teplota z dvanácti stupňů klesá na osm, ale aspoň že přestává pršet. Hlediště se postupně zaplňuje, Švýcaři jsou zvědaví na Zátopka, který se tu na dráze objevuje vůbec poprvé. Na Emila padá předstartovní horečka, snaží se ji zahnat rozcvičováním, je natolik soustředěný, že skoro porazí Danu: „Jak to jde?“ „Zatím vedu, tak to nezakřikni!“ Už svolávají závodníky na deset kilometrů, Emil má v krku knedlík, jako by měl běžet svůj první závod, tak stačí jen kývnout. Právě ve chvíli, kdy se řadí ke startu, hledištěm to zašumí. V dalším svém pokusu poslala Dana oštěp do vzdálenosti 52,91, žádná ze soupeřek ji už nedokáže překonat. Postupně šero na stadionu prosvětlí reflektory a představení večera může začít.

Vítězný hod

S výstřelem všechen strach z Emila spadne. Nehodlá opakovat chybu z Budapešti, tempo si rozpočítal na šílených 29 minut. Kovács rychle pochopil Emilův záměr a nechal ho běžet, omylu se ale dopustil Shade. Nepředpokládal, že Zátopek bude ve formě, očekával opatrnickou taktiku a sám šel do vedení. O správnosti tohoto záměru ho utvrdili i jeho v hledišti početně zastoupení krajané, kteří hnali svého favorita vpřed. Jako by si neuvědomovali, že síly vydané tak brzo po zahájení mohou později chybět.

Emil Zátopek a Shade

Za dvojicí Shade, Zátopek si s odstupem hlídá Kovacs dalších pětadvacet nejlepších vytrvalců Evropy a oni nespouštějí oči z něho. Shade brzo vadne a Emil jde do čela. Zůstane tam až do konce závodu. Už na čtvrtém kilometru má Zátopek na Herberta dobrých třicet metrů, se stejným odstupem běží za ním zbytek startovního pole stále v čele s Kovácsem. Za ním Mihalič, Anufrijev a za Nory Saksvik. Polovinu trati probíhá Emil v čase 14:27 a konzervativní švýcarské publikum se pomalu zdvihá ze sedadel. Zátopek už vede o více jak sto metrů a brzo předbíhá posledního závodníka o kolo. Ještě v šestém kole je před bruselským rekordem, pak ale zima a rozměklá dráha udělají své. Emil cítí bláto nalepené na tretrách, na sedmém kilometru se opozdí, přesto se do poslední chvíle snaží rozdmýchat jiskřičku naděje. 180 metrů za ním se odehrává další drama. Na Shadeho zaútočí Sando s Kovácsem a unavený Němec nedokáže dlouho odolávat.

Emil ještě zrychlí a poslední kolo proběhne za minutu a dvě vteřiny, ztrátu se mu už ale nepodaří dohnat. Cílem probíhá v čase 28:58, necelé čtyři vteřiny za světovým rekordem. Diváci přesto jeho výkon ocení, takovou bouři dosud stadion v Neufeldu nepoznal. Zatímco publikum oslavuje vítěze, na dráze se ještě bojuje. Stříbro ve finiši získá Kovács 29:25,8, těsně za ním Sando, Shade až o tři vteřiny za nimi, poté cílem probíhají Mihalič a Driwer.

Emil Zátopek V obležení fanoušků

Být tak o pár stupňů tepleji, jak se v létě sluší, přemýšlí Emil. Průměrné tempo 2:53,8/km ho stálo více sil, než je ochoten si připustit. Znovu ho rozbolel stehenní sval a cítí prochladlé achilovky. A dráha, kdyby byla jen v o málo lepším stavu, méně rozšlapaná od soupeřů, které musel obíhat, když je bral o celé kolo. Dobře ale ví, že ve sportu a vlastně ani v životě se na žádné „kdyby“ nehraje. Z neplodných úvah ho vyruší známý hlas, rozléhající se celým stadionem: „Nečekala jsem to“, přiznává Dana ještě rozrušená do mikrofonu, ale jen on jediný ví, Danina radost pramení především z toho, že tentokrát měla medaili dříve než její Emilek.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 13056/12706×
Jak Dana předběhla Emila Jak Dana předběhla Emila Jak Dana předběhla Emila Jak Dana předběhla Emila

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků