logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Čtyři desetiny pod vrcholem

Čtyři desetiny pod vrcholem

Mistrovství Evropy v Bernu pokračuje, jsou vidět i reprezentanti Československa. V životní formě přijel a neuvěřitelný výkon podal Josef Doležal, ostatně asi nejlepší chodec, kterého kdy naše republika měla. Hned v prvním dnu mistrovství zvítězil na desítce za 45:01,08, o dvacet čtyři hodin později přidal stříbro na padesát kilometrů v čase 4:25,07. Skobla zvítězil ve vrhu koulí a další dvě zlaté přidali manželé Zátopkovi.

Stanislav Jungwirth se umístil na bronzové pozici v běhu na 1500 metrů. Dosud největším úspěchem naší atletiky bylo i celkové třetí místo za Sovětským Svazem (17 z celkových 36 zlatých) a za Anglií. Emila po vítězství na desítce bolí achilovky a znovu se ozvalo poraněné stehno. A to ho hned na druhý den čeká další závod.

Josef Doležal

Hned v druhém rozběhu na pětce téměř dojde k senzaci. V Zátopkově skupině na sebe narazí Schade, Kuc a Julin. Chladné počasí příliš nenahrává běžci se svalovými problémy. Mohlo by se zdát, že karty jsou předem rozdány, Kuc se od startu předvádí, vytrvalecké tempo tu a tam prokládá krátkými trháky. Daleko za ním Shade, Hauswyk a Julin se Zátopkem se dělí o pátou pozici. Emil šetří bolavé nohy, jen zlehka našlapuje v přesvědčení, že místo ve finále má zajištěné. V procházkovém tempu protíná cíl, když tu se o něj za ohromného ohlasu diváků těsně otře jako z praku vystřelený Page. Vše dobře dopadne, švýcarský závodník doběhl sice v národním rekordu, přesto ale zaostal o dvě desetiny za Emilem. Pouhé dvě desetiny scházely a finále se mohlo konat bez něho, má na sebe vztek a vytýká si nabubřelou sebejistotu, kterou u jiných tolik nesnáší. V ostatních dvou rozbězích zvítězili Herman z Belgie a Polák Kraj. Pravou smršť v hledišti ale způsobil v třetím rozběhu Chataway, ještě do posledního kola lhostejně vbíhal na devátém místě, se zvoncem ale jako by se probudil, zafinišoval a skončil na třetím místě. Emil už ví, s kým musí ve finále počítat, Angličan a leningradský námořník, na vytrvalce robustní Vladimír Kuc, budou jeho největšími soupeři.

28. srpna, pátý den mistrovství, se koná finále na pětku. Přesto účastníci běhu na deset kilometrů z prvního dne, Schade, Sakswik a Kovács, doufají v medailová umístění. Emila švýcarské noviny nazvou „Übermench“, nadčlověk, on se ale cítí unavený a rozbolavělý. Za měsíc oslaví dvaatřicet a pryč jsou doby, kdy ve dvou dnech po sobě dokázal vystřihnout pětku i desítku na světové úrovni bez bolesti, bez potřeby dlouho regenerovat. Deštivé počasí mu nepomáhá. Je stále ještě králem, majitelem čtyř olympijských medailí a držitelem mnoha světových rekordů, ale jeho trůn se již začíná otřásat. Ví to, mohl by se vymluvit na zranění a nenastoupit, on chce ale ještě bojovat. Na stadion navzdory počasí dorazí 25 tisíc lidí, všichni si přejí vidět vítězit člověka, kterému se ne a ne zahojit stehenní sval a trápí ho přetížené achilovky.

První kolo obkrouží v klidu všech patnáct závodníku, pak se ale urve Kuc. Žádné strategické vyčkávání, žádná taktika, běží prostě co nejrychleji, přesně jak to viděl Zátopka. První kilometr má za 2:44. Ostatní rychle pochopí, že dnes je Sovět nad jejich možnosti, nechají ho běžet, buď se uštve sám, nebo si běží vstříc skvělému vítězství. Celý peloton se, snad z pohodlnosti, snad ze zvyku, poslušně seřadí za Emilem. Tomu to dnes neběží, ostatně ani nikomu jinému z „desítkářů“.

peloton vedený Emilem Zátopkem

Jeden po druhém odpadávají, až zůstane jediný Zátopek se zbytkem těch ostatních. Má vztek, mladí a čerství si nechají závod odtáhnout od starého koně. Přesně tak se cítí. Marně posílá dopředu Kovácse, ale ani ten není dnes ve formě. Nejraději by všem utekl a vydal se za Vladimírem, ale na to nemá. Na třetím kilometru je Kuc za 8:23 a má sedmdesátimetrový náskok. Na čtvrtém je už sto metrů před ostatními v čase 11:12 a odpadají Kovács a Green. Kuc ještě zrychlí a vytvoří světový rekord na tři míle. Obecenstvo tuší, že svěťák je na spadnutí, tribuny šílí ve stoje a popoženou i Chatawaye se Zátopkem. Ti se sami dva odpoutají od skupiny, ale na Kuce to už nestačí. Probíhá cílem v novém světovém rekordu 13:56,6. Dvanáct vteřin za ním ještě probíhá souboj, který pro sebe rozhodne Angličan.

souboj Chataway – Zátopek

Později se Emil nechá slyšet, že to byl jeden z nejtěžších závodů, které kdy měl tu čest běžet. Lidé od tisku neví, zda se mají cítit zklamaní prohrou toho, kterého sami nazvali nadčlověkem, nebo opěvovat nového držitele světového rekordu. Přijdou tedy s teorií o komunistickém spiknutí, Kuc a Zátopek byli domluveni a ostatní jim skočili na lep. Chataway, který závod protaktizoval, prohlásí, že sice „vsadil na špatného koně“, když se nechal celý závod od Emila táhnout, celé spiknutí ovšem prohlásí za nesmysl a novinářskou kachnu.

gratulace

Emil ještě udýchaný poblahopřeje do rádia svým soupeřům, na závěr ale pronese větu zdánlivě mimo kontext: „Kdo ví, jestli rekord na pět tisíc metrů ještě letos někdo nepřekoná?" Protože šlo o rozhlasový přenos, nikdo neví, zda se v tu chvíli neusmíval. Bezprostředně po skončení mistrovství odjede do Švédska, kde třetího září zaběhne pětku za 13:57. Zlepší sice český národní rekord, ten Kucův světový mu ale uteče o pouhé čtyři desetiny vteřiny. Přesto ale dokáže, že se s ním ještě musí počítat. Král ještě není mrtev, ať žije král!

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 12961/12598×
Čtyři desetiny pod vrcholem Čtyři desetiny pod vrcholem Čtyři desetiny pod vrcholem Čtyři desetiny pod vrcholem

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků