logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Dalších sedm žhavých tipů pro běhání ve studené dny

Dalších sedm žhavých tipů pro běhání ve studené dny

Prvních 7 žhavých tipů pro studené dny máte už doufám pilně prostudované, jestli ne, tak na to hned vlítněte, protože si vás z nich na konci týdne přezkouším, stejně jako z toho, co přijde dnes a to: jaké triky použít, abyste se cítili bezpečné (jde hlavně o ženy) při běhání ve tmě; zda se máte v zimě ládovat před tréninkem cukry; jak trénovat, když je venku opravdu hnusně, jestli je třeba při tréninku pít, i když se méně potíte, jak zachovat běžecké boty čisté a suché; je dobré běhat v tretrách; na co si dát pozor při běhání na běžeckém páse.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 8.12.2013

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Jaké triky použít, abyste se cítili při běhu ve tmě bezpečně
 2. Jak je to s tím, že by běžec neměl v zimě před tréninkem jíst sacharidy?
 3. Existuje nějaká varianta krátkého běžeckého tréninku, pro případ, že je venku opravdu hnusně?
 4. V zimě se potíme méně, je třeba přesto doplňovat tekutiny?
 5. Jak si udržím i v zimě své běžecké boty čisté a suché?
 6. Je dobré běhat v zimě v tretrách?
 7. Když už je tak hnusně, že nejde běhat venku a zvolíte variantu běhu na páse, tak na co si dát bacha

Jaké triky použít, abyste se cítili při běhu ve tmě bezpečně

Mnohdy zcela postačí, když máte v kapse mobil s naprogramovanou krátkou volbou pro případ nouze. Další možností je najít si běžeckého partnera či partnerku. V zimě se určitě i z bezpečnostních důvodů vyplatí běhat ve skupině, protože i když běžíte dva, jednomu z vás to uklouzne, sekne sebou, zraní se, tak skupina mu pomůže snáze než jednotlivec. Tady se, pokud jste z Prahy, nabízí možnost koupit si členství v PIM Běžeckém klubu, nebo běhat v běžeckých kroužcích, či klubech Dámského běžeckého klubu. Nemáte-li svého psa, můžete vyvětrat toho sousedova. Světlo do temnoty vám přinese čelovka, ale nejlepší možností je běhat někde, kde se svítí. Ať už ale ve tmě běháte kdekoli, mějte na sobě vždy oblečení s reflexními prvky. Běháte-li ve tmě, tak čelovka by pro vás měla být doslova povinností!

Jak je to s tím, že by běžec neměl v zimě před tréninkem jíst sacharidy?

Je to tak, běžec by neměl před zimním tréninkem jíst sacharidy a je jedno, zda to je chleba, banány či cokoliv jiného. Je to proto, že sacharidy iniciují vylučování kortizolu, který oslabuje funkci imunitního systému a tím se zvyšuje nebezpečí nachlazení. Jistě vás napadne, jak a co jíst, když se chystáte na dlouhý běh. To, co je výše uvedeno ohledně sacharidů, je myšleno zejména tak, že byste, jak to mnozí dělají, neměli jíst těsně před vyběhnutím banány, energetické gely, müsli tyčinky, čokoládu…, ale měli byste jíst naposledy dvě hodiny před během. Na dlouhý lauf pak byste si měli s sebou na případné doplnění namazat chleba se sádlem. Jasně, chleba, to jsou taky sacharidy, ale tuk ze sádla přeci jenom jeho negativní účinky sníží. Vegetariáni a vegani pak budou muset zřejmě sáhnout po nějakých speciálně upravených sójových produktech.

A ještě jedna důležitá poznámka na konec: Kdo v zimě hodně běhá, měl by v tomto období zapomenout na všechny diety!

ledo(borec)

Existuje nějaká varianta krátkého běžeckého tréninku, pro případ, že je venku opravdu hnusně?

Existuje, říká se tomu extenzivní intervalový trénink. Jeho výhodou oproti intenzivnímu tréninku je to, že intervaly, které při něm běháte, jsou delší a pomalejší, tedy pro zimní čas jako dělané. Potřebujete jen hodinky, a aby vám to neklouzalo. Na začátek si dáte 10 – 15 minut volného běhu (50 – 70% TF max), pak si dáte 3 – 5x (4 minuty na 90 % TF max) a mezi tím si dáte vždy 3 minuty výklus (75 – 65 % TF max). Nakonec zase dáte, stejně jako na začátku, volný běh (70 – 50% TF max).

V zimě se potíme méně, je třeba přesto doplňovat tekutiny?

Ano! Stejně jako v létě platí, že trvá-li trénink déle než 45 minut, je třeba pít. Vy sice nepociťujete, že se potíte, ale pokud mrzne a je prakticky nulová vlhkost vzduchu, tělo ztrácí více než v teple tekutiny dýcháním. Chápu, že v zimě nemáte chuť do sebe lít studenou vodu nebo studené nápoje, takže pokud je před vámi dlouhý výběh, dejte si do své běžecké ledvinky či baťohu termosku s teplým nápojem.

Jak si udržím i v zimě své běžecké boty čisté a suché?

Výrobci říkají: pračka, sušička a topení jsou pro běžecké boty tabu! Tabu jsou z těchto důvodů: poškozují tlumící prvky, plasty křehnou a rozlepují se lepené spoje. Takže pokud máte běžecké boty zasviněné, tak byste je měli nejdříve nechat oschnout, budou se vám pak lépe odstraňovat zbytky bláta. Sušení urychlíte, když boty vycpete novinami. Pak boty oklepejte. Pokud jde o svršek, tak nejlépe poslouží, jsou-li již boty suché, kartáč. Pokud jde o mě, tak v zimě se mi nejlépe osvědčilo běhání ve sněhu. Je-li čerstvý a čistý, září po proběhnutí několika stovek metrů v něm boty naprostou čistotou. Doma už je jen vycpu novinami, ty po hodině vyndám a boty nechám doschnout. Druhý den udělám to samé s dalšími. Třetí den si můžu zase vzít ty první, protože už jsou zcela suché. Vybíhat v dosud vlhkých botách se též nedoporučuje, neboť hrozí poškození svršku, švů i lepení.

Je dobré běhat v zimě v tretrách?

Tak to ani náhodou. Jedině v závodě, ale i tam je třeba tuhle variantu velmi zvažovat podle toho, po jakém povrchu se poběží. Na běžný trénink zcela postačí trailové boty, které si poradí jak se sněhem, tak s blátem. Jsou-li podmínky zvláště „klouzavé“, tak spíš než tretry bych vám doporučil trailové boty, jejichž podrážky jsou opatřeny krátkými titanovými hroty, případně nesmeky.

Když už je tak hnusně, že nejde běhat venku a zvolíte variantu běhu na páse, tak na co si dát bacha

Když už je tak hnusně, že nejde běhat venku a zvolíte variantu běhu na páse, tak na co si dát bacha

Zatímco venku se musíte při každém kroku aktivně odrazit od země, tak při běhu na páse je to tak, že pás se pohybuje pod vámi. Takže vy vlastně běžíte na místě a běžecký krok je spíše pasivní. Abyste míru zátěže přiblížili té, jakou jste při běhu nuceni překonávat venku, je třeba, abyste si sklon pásu nastavili cca na 1 – 2%. Záleží na tom, do jakého fitness centra se dostanete, jaké běžecké pásy tam budou. U lepších typů si budete moci navolit program, který vám dovolí odběhat stejný trénink jako venku, tedy včetně intervalů, kopců apod.

Pozor! Než vyběhnete na páse, zahřejte se pohybem na jiných typech trenažerů.

Miloš Škorpil foto
Dalších sedm žhavých tipů pro běhání ve studené dny Dalších sedm žhavých tipů pro běhání ve studené dny

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (33 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
 • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků