logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

No nazdar! aneb Inspekce v Běžecké škole

No nazdar! aneb Inspekce v Běžecké škole

V rámci komplexní kontroly škol všech typů provedl zemský školní inspektor s kolektivem hloubkovou inspekci Běžecké školy. Její výsledná zjištění jsou velmi překvapivá.

Kontroverzní až podezřelá je především osoba učitele a ředitele v jednom. Samozvaný M.Š., na jehož pozici nebyl vůbec vypsán řádný konkurz, se dokonce často chová, jako by byl také inspektorem (chytře radí ostatním a kontroluje jejich činnost). Navíc nemá u žáků potřebnou autoritu; nejčastěji ho označují jako ultrašílence nebo ultrablázna, žák Pyjár ho dokonce nazývá Hurvajs!

Není také jasné, zda jde o školu základní, střední, či vysokou. Příslušný tematický plán je zde totiž nahrazen jakýmsi plánem tréninkovým, který je – naprosto v rozporu s příslušným nařízením – sestavován pro víc odlišných skupin najednou. A v některých vyučovacích dnech uděluje žákům zcela bezdůvodné volno!

Třídní kniha není řádně vedena; běžecký deník a motto každého dne jsou podle inspekce sice hezké, ale předpisovou třídnici rozhodně nahradit nemohou. Místo třídních schůzek, na nichž se má řešit prospěch a chování žáků, se pak konají pouze jakési zběsilé běžecké srazy, kde spolu dospělí chlapi závodí jak malí kluci.

Z inspekční zprávy, která obsahuje rozbor jednotlivých předmětů a návrhy opatření na zlepšení stavu, vyjímáme:

Český jazyk a literatura

Povinnou četbu Běžecké školy tvoří pouze knihy, které napsal nebo na jejichž vydání se podílel Miloš Škorpil, což je značně omezující a podezřelé. Naopak za jediný jazykový a myšlenkový přínos zde inspekce považuje pravidelná sobotní zamyšlení.

Cizí jazyky

V běžecké encyklopedii se sice objevují anglické výrazy, ovšem pouze sporadicky a velmi často zcela chybně – např. lifting je tu vydáván za prvek běžecké abecedy, ale každý přeci ví, že je to ve skutečnosti kosmetická úprava. Základním nedostatkem výuky cizích jazyků na škole je však úplná absence ruštiny, znemožňující karlovarským vytrvalcům komunikovat s ruskými lázeňskými hosty (například „Tovarišč vy idiote běgať?“).

Občanská výchova

Žáci jsou nepřetržitě vybízeni k tomu, aby stále utíkali. To je občansky nezodpovědné, neboť jsou tím pádem naváděni i k útěku od povinností, k útěku z restaurace bez zaplacení, atd. Z občanského hlediska je také nepřípustná genderová nevyváženost jednotlivých rubrik, škola proto musí neprodleně zavést rubriku Muži v běhu.

Matematika a Fyzika

Po rozhovorech se žáky dospěla inspekce k závěru, že v obou předmětech je potřeba zlepšit převoditelnost teoretických poznatků do praxe. Žáci si například umí teoreticky spočítat průměrné tempo na kilometr, ale v závodě jim je to podle vyjádření jednoho z nich „celkem na prd“, protože všechno je jinak. Lépe vysvětlovat je nutno také fyzikální jevy; žáci třeba nerozumí tomu, proč se na konci závodu či tréninku projevuje běh po absolutní rovině jako stoupání do kopce.

Výtvarná výchova

Obrázky Mirka Vostrého na rozvoj estetického cítění žáků nestačí, je třeba ho podporovat vlastní aktivitou. Devět z deseti inspektorů, kteří si během inspekčního týdne sami vyzkoušeli část tréninkového plánu, žákům doporučuje: mžitky, kruhy, hvězdičky a další obrazce, které při tréninku vidíte, si doma nezapomeňte namalovat!

Tělesná výchova

Inspekce se nenechala obalamutit sportovním zaměřením Běžecké školy. Více než jednostranné zaměření na běh však vytýká škole, že nekontroluje pořadovost při cvičení – například to, zda žáci čtou podle školního řádu první odstavec nově zveřejněného článku v pozoru. A na konci každého článku chybí to nejdůležitější, tedy zdůrazněná výzva „Dnešnímu článku na: “, kterou žáci doplní zvoláním „Zdar!“.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 15957/15660×, 4 komentáře

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Majka | 14. 12. 2009 8.57 hod. | 80.188.94.xx
Naštěstí inspekce nepostřehla absenci známkování a řádného vedení školní docházky. Co se týče DÚ, to jsme taky leckdo na štíru. To výzo nechci vidět! O neschopnosti pochopit a zapamatovat si problematické učivo ani nemluvím. Třeba to s těma tkaničkama – díky za názornou ukázku! ( chlap mi nezavazoval tkaničky už 35 let ). Miloši děkuji moc, už mě nebolí nárty.

fotoMiloš Škorpil: Majko, dobrá zpráva s těmi nárty, s těmi tkaničkami to moc nerozšířuj, abychom nepřišli do řeří :)))))

12Honzade | 12. 12. 2009 0.13 hod. | 80.243.103.xx
:) :) Milane DIK!
Tentokrat jsem si uvedomil, ze je sobota prede mnou a s pulnoci jsem nedockave kliknul… Fakt doobryyy! :) .. jen by me zajimalo, jak je to tady s temi „rychlostudenty“ :)..

fotoMiloš Škorpil: 12, tady funguje příroda bezchybně – mrtví!, aby nemohli vypovídat o přijímacích a studijních praktikách a tak odrazovat ostatní natěšené studenty toužící uběhnout maratonon po jednodenním tréninku :)!
MŠ samozvaný pan a vládce BSMS

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků