logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Rok 1955

Rok 1955

Rok 1955, deset let po skončení druhé světové války. Báťuška Stalin a jeho československý patolízal Klement Gottwald jsou už dva roky po smrti. Dochází k jistému uvolnění politických poměrů u nás. Kdo si dříve dovolil vyjádřit jen pochybnost o správnosti konání komunistické strany, neřkuli o její vedoucí funkci, zmizel na dlouhá léta z povrchu zemského.

Lidé v Československu si zatím užívají socialistického blahobytu. Často nejsou k dostání základní potraviny a na trhu chybí zboží základní denní potřeby, ale je tu přeci vidina zářných zítřků. Během první pětiletky 1949-54 se projevily ze strany SSSR požadavky na zvýšení výroby těžkého a chemického průmyslu. V překladu do srozumitelné češtiny to znamená požadavek na zvýšení zbrojní výroby. V květnu sice Československo vstupuje do vojensko-politického paktu pojmenovaného na základě místa vzniku Varšavská smlouva, ale ekonomika je řízena pouze náhradním ročním plánem. Následkem procesů a čistek chybí odborníci i v těch nejzákladnější oborech. Zato si občané mohou užít první přímý televizní přenos tehdejšího Československa, hokejové utkání národní výběr versus švédský klub IF Leksand, který ze Štvanice komentovali Josef Valchář a Vít Holubec. Ba i nový automobil si může člověk pořídit. Je jím vůz Škoda 440 Spartak a stojí 24 450 korun. Aby mohl být zapsán do pořadníku, musí to být ovšem ten správný socialistický člověk a i tak si musí pár roků počkat.

Spartak

I Emil se za těch deset let změnil. Ten tam je vyjukaný mladý muž, který nabízel sovětským vojákům svou pomoc při osvobozování Zlína. Na pohled příliš nezestárl, jen vlasů mu ubylo, ještě více zhubl a rysy se prohloubily. Jako by mladý kmen zhouževnatěl, dřevo sice zlomíš, houžev ale pořád drží. Trpí přemírou energie i když ostatní padají na hubu, žít vedle něj nemůže být jednoduché.

Už ví, co chce a dokáže jít za svým. Dokáže vystupovat skromně a ke všem se chovat přátelsky, dokáže ale také, že má svůj názor a ten si umí obhájit. Několikrát se dostal do konfliktu se stranickými špičkami a kupodivu mu to prošlo. Když se mu to hodí, dokáže se podřídit práci v tréninkové skupině Ladislava Fišera, který je považován za zakladatele naší běžecké školy. Kolem Fišera se soustředí takoví běžci jako Stanislav Jungwirth, jeho mladší bratr Tomáš, mílaři Alexandr Zvolenský, Dušan Čikel, Ludvík Liška, Ivan Takáč, z vytrvalců pak Ivan Ullsperger, Vojtěch Hec, Jiří Koller, Jaroslav Šourek, Jaroslav Bohatý a Miloš Tomis. Je to právě Fišer, který rozpracuje Zátopkovu intervalovou tréninkovou metodu a s citem ji dokáže přizpůsobit individuálním potřebám každého běžce.

Ladislav Fišer

Nebyl by to ale Emil, aby neměl svou vlastní hlavu. Sám si strukturuje trénink, dávkuje objemy, není ani v půlce, když ostatní už s tréninkem končí, takže valnou část běhů absolvuje sám a ve své vlastní režii. Dělal to tak vždycky a nechce na tom nic měnit. Jistě, spáchal na tomto poli už spoustu chyb, ale vždy za ně platil sám. Už si dokázal způsobit střevní problémy, zápal plic, několikrát si natrhl a nespočetněkrát namohl svaly, zranil úpony nebo prostě jen přetrénoval. Vše, co ví, získal na základě praktických zkušeností. Jak stárl a orientoval se na delší tratě, dokázal tomu přizpůsobit trénink. Je přesvědčen (a nikdo mu to nevymluví), že za kvalitou jeho výkonů stojí především objemy. Ostatně skutečnost mu dává zapravdu, nejvíce trénoval v roce 1954, kdy měl také nejlepší výkony. V nedávné době se musil naučit polykat hořkost porážek. Prohrál třikrát, v Budapešti mu Kovács utekl na desítce, v Bernu a Praze dostal sodu na pět kilometrů od Kuce. Ještě stále je ale každá z jeho proher senzací. Navíc i z porážek se dokáže učit.

Rok 1955 je rokem předolympijským. Ví, že co nenaběhá letos, už v příštím roce nedožene. O medailích v Melbourne se začíná rozhodovat už nyní. Ví, že porážky na kratších tratích se budou opakovat čím dál tím častěji, ví, že nebude stačit rychlému výkonnostnímu nárůstu nastupujících mladých borců. Počítá s tím, a s prohrami je ochoten se smířit. Co mu ale více vrtá hlavou je vývoj na delších tratích. Může odolat nastupující konkurenci? Přemýšlí a dojde k závěru, že může. Jen bude muset více trénovat. Více než ostatní.

Na způsobu svého tréninku nehodlá nic měnit. Jeho hlavní zásadou je co nejvíce a co nejrychleji. Kdyby běhal málo, nestačil by organismus uvyknout na délku zátěže. Kdyby běhal pomalu velké objemy, nedostalo by se tělu impulsu o té správné intenzitě. Už ale zjistil, že s dlouhými rychlými běhy se nedokáže vyrovnat bez patřičně dlouhé regenerace, která ale zase nadlouho naruší jeho schopnost trénovat. Selským rozumem přišel na rozdělení trati na kratší úseky, která běhá v maximální intenzitě. Jen tak, bez stopek. Jediným možným a správným způsobem je napálit to naplno, ze všech svých sil. A pak znovu a znovu a ještě jednou znovu a naplno. Draze zaplatil za zjištění, že na dráze se šlachy a svalové úpony s touto zátěží nedokážou vyrovnat. Utekl ze stadionu a objevil tzv. Václavák, čtyři sta metrů dlouhou rovinku v lesích za Starou Boleslaví. Tady prolil stovky litrů potu, tady se mezi stromy rodily jeho olympijské medaile z Londýna a Helsinek. Sem se počátkem roku vrátí a začne s přípravou. Co nejvíce a co nejrychleji! Aby si vlastní výkonnost otestoval ve světové konkurenci, přijme pro začátek pozvání do Francie na jarní běh L´Humanité.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 16087/15514×
Rok 1955 Rok 1955

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků