logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jaro v Paříži

Jaro v Paříži

Zátopkovo jaro bývá v posledních letech spojeno s během listu L´Humanité konaném pravidelně v březnu v Paříži. Emil má rád Francouze a i oni si vytvořili vztah k fenomenálnímu českému závodníkovi, kterého překřtili na „supící lokomotivu“. Už si zvykli a odpouštějí mu jeho věčné politické agitace. Snad proto, že levicový projev k Emilovi neodmyslitelně patří, vychází z jeho srdce a ne z nějaké abstraktní doktríny. A upřímnost dokážou lidé ocenit, ať už vyhází z jakékoli strany politického spektra. Až nás Emil koncem roku 2000 opustí, budou to tehdejší fotbaloví mistři světa a Evropy v čele se Zinedinem Zidanem, kteří před utkáním na Stade de France vzdají minutou ticha hold běžci, který se právě ve Francii těšil a dosud těší větší oblibě a popularitě, než ve své rodné zemi.

Březen 1955 je poměrně teplý a na srážky velmi bohatý. Les ve Vincennes se už pyšní jarní zelení, zato běžecká trať se pozvolna mění v bažinu. Leje v sobotu a ani v neděli nepřestane. Přesto si Francouzi nenechají svůj závod ujít, sjeli se z celé země. Zmoklé rodinky se krčí pod stromy a povzbuzují každá toho „svého“ běžce. Na trať se v mnoha různých kategoriích vydává přes osm tisíc běžců, teprve pak startuje hlavní závod. Z bažiny se mezitím už stal močál. Těžký terén bude svědčit spíše subtilnějším závodníkům. Emil se rozhlíží po soupeřích, on sám sice přes zimu trochu ztloustl, ale takový Kuc, který nabral celých deset kilo, je už předem ze hry.

Hned po startu celému poli odběhne lehoučký Polák Chromnik, Emil se drží v hlavní skupině asi třicet metrů za uprchlíkem. Závodníci vbíhají do druhého okruhu a zdá se, jako by Emil ještě více ztrácel. Nikdo se tomu ani příliš nediví, oba závodníky dělí deset let. V předposledním kole Chromnik ještě přidá, jak se později ukáže, domníval se, že již běží do cíle a zbytečně se vydá při „závěrečném“ spurtu. Čtvrté kolo pak proběhne zcela v Zátopkově režii. Teprve nyní reportéři, tisk i všichni ostatní diváci pochopí, co si Emil nachystal. Ukáže jim, jak umí běhat starý pes, který sice nemá nejvíce sil, ale dokáže běžet hlavou, ušetřit síly tam, kde jimi ostatní plýtvají a ještě prosadit do čela dalšího běžce. Emil chtěl celé Francii ukázat, že on tu není za Československo jediným běžcem. Po celou dobu závodu hlídal Chromnikův odstup, vzal pod ochranná křídla svého mladšího kolegu, nástupce a kamaráda Ivana Ullspergera, kterému pomáhal udržovat tempo a zároveň odrážet dotírajícího Kovácse. Hlavu musel mít Emil v tomto závodě jak balón, ale vše zvládl na výbornou. Ve čtvrtém kole buď už měl své „ošetřovatelské“ role plné zuby , nebo se rozhodl vypustit mladého orla ke slunci: „Švihej!“, pošle dopředu Ullspergera, sám se ale nechá strhnout jeho tempem a spolu se vydají za Chromnikem. Během krátké chvíle Emil vytřel zrak všem pochybovačům, když Poláka dostihli asi kilometr před cílem. Toho ale jako by polili živou vodou, hned se pokouší o únik. Ullsperger odpadá, ale Emil nejen že se stihne zavěsit, pokusí se vzápětí o trhák. Rameno na rameno běží stále rychleji a opakovanými zrychleními se snaží vyčerpat jeden druhého. Blátem postříkaní až po vlasy spurtem vbíhají do poslední čtyřstovky. Stále ještě není rozhodnuto. Čtyřstovky jsou ale Emilovou doménou, z posledních sil přidá a když už se zdá, že nedokáže ani předem vyčerpaného Poláka udolat, padesát metrů před cílem se Chromnik zlomí.

Na stupních vítězů zažívá Emil smíšené pocity. Dosažený čas z L´Humanité mu sloužíval jako barometr jarní formy, ten letošní, z bahna vydřený, je ale na hony vzdálen nejlepším časům a věštit z něj by si netroufla ani bájná Pýthie. Z výhry se nedokáže radovat. Je si dobře vědom, že Chromnik prohrál jen svou hloupostí a ne díky svému výkonu na trati. Zároveň ale pociťuje hrdost, Ivan Ullsperger dokázal odrazit Kovácsův útok, stojí nyní po jeho levé ruce. Neví ještě, kdy a kde se tak stane, ale tuší, že tenhle mladíček bude prvním z našich závodníků, který ho pobije. Nemýlí se, jak ukáže čas, jen netuší, že to bude tak brzo.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 12861/12535×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (22 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků