logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh a bolest

Běh a bolest

Duchovní rozměr běhu se přede mnou rozprostře ve chvíli, kdy obuji boty a vyběhnu si, jen tak sám. Duchovní rozměr bolesti zachytím v okamžiku, kdy mi druhý nechá nahlédnout do svého života.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.1.2014

Nevím proč, ale právě teď mi v hlavě zazněl úryvek z písničky Jarka Nohavici …šla pravda světem a na chudé duchem se smála… Přemýšlím, proč zrovna tahle slova právě v tuhle chvíli rozvířila mou mysl, když přeci nemají nic společného ani s běháním, ani s bolestí. Ale opravdu nemají?

Pravdou je, že přiznat si pravdu, proč člověk začne běhat, přiznat ji pak i veřejně, to vyžaduje na člověku mnohdy pořádnou dávku síly – duchovní síly. Takže pojďme a vyběhněme společně hledat prameny toho, proč člověk vezme ve chvíli, kdy už vyčerpal všechny jiné možnosti, „za vděk" během, aby on byl tím prostředkem, co jej zbaví bolesti pramenící z dosavadního průběhu jeho života. Pojďme vyběhnout na cestu hledání pravdy o tom, proč člověk začne běhat a proč třeba není schopen, byť na chvíli, běhat přestat nebo běhání omezit, když si skrze běhání způsobí bolest fyzickou.

Co je tím stimulátorem toho, že běh, který začal provozovat, aby se zbavil psychické bolesti, mu způsobuje novou psychickou bolest tím, že si neumí představit, že by neběhal, přestože fyzická bolest, jíž pociťuje, je natolik velká, že v jiném případě by už jen někde ležel, četl si knížku, poslouchal oblíbenou hudbu, bloumal po internetu…, zkrátka snažil se zabavit, aby zapomněl na svou „bolest“?

Víme, a potvrzuje to řada příběhů ať známých osobností či „obyčejných" lidí, že běh je svým způsobem moderní drogou. Víme, že řada lékařů, léčících alkoholiky či drogově závislé, „předepisuje" svým pacientům běh jako „lék“, který jim může pomoci v jejich složité životní situaci, kdy už selhaly jiné způsoby léčby. A ono to skutečně zabírá, co zabírá, ono to dokonale funguje, ale? Ale pacient nesmí přestat. Bohužel, i v případě běhu jako léku je třeba jej užívat uváženě a nezvyšovat nepřiměřeně dávky, když máme pocit, že už přestává zabírat.

Běh je jednoznačně lékem na bolesti duše, na bolesti pramenící z hektičnosti doby, v níž žijeme

Tuhle skutečnost si uvědomuje stále více lidí, a i když většina z nich začíná běhat, aby zhubla, aby se mohla dobře najíst a nepřibírala, tak v běhání pokračuje čím dál tím více lidí, protože je běh chytil. Chytil natolik, že už bez něj nemohou být. Když o tom tak přemýšlím, tak jsem možná jedním z největších drogových dealerů současnosti, snad za to nebudu muset jít brzo někam do chládku, to bych asi nepřežil. Ne proto, že bych nemohl běhat, svůj způsob hýbání se, jímž bych ukájel svou potřebu endorfinů, bych si určitě našel, ale protože by mi chyběly dálky – rozhledy až někam za obzor, pohledy do hlubin vesmíru za běhu nocí, kdy ta je jasná, na nebi se houpá stříbrný měsíc, kolem nějž tančí svůj nekonečný tanec hvězdy.

Běh má v sobě dar léčit bolesti světa, kterážto vlastnost mu je dána právě tou nekonečností, kterou může člověk skrze něj prožívat, a i když mu vlastně říká: „červíčku“, tak on cítí, že je stejně tím vším, co je před ním, za ním, nad ním i pod ním. Že je jedním se vším tím nekonečným prostorem, kterým běží.

Tohle je dobré si zapamatovat, právě tohle je tou účinnou látkou, kterou, kromě jiných, obsahuje běh a která člověku pomáhá zapomenout na všechny bolesti světa, ty psychické i ty fyzické, za podmínky, že člověk zůstane tím, kým je a dokáže naslouchat kromě svého vědomého já i tomu podvědomému, kterému občas řekne: „Člověče pomni, zastav se ve svém běhu, rozhlédni se kolem sebe, nadechni se a vydechni, nezadržuj dech, neboť dech ti pomáhá zbavovat se vnitřního napětí, pomáhá ti zbavovat se bolesti, pomáhá ti pochopit, že skrze něj do tebe vše vchází i vychází a dýchat můžeš i tehdy, když se na chvíli zastavíš, na tu chvíli, co potřebuje tvoje tělo, by se zbavilo fyzické bolesti, kterou jsi mu způsobil tím, že jsi nebyl schopný se zastavit“.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (33 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ivan | 29. 1. 2014 8.52 hod. | 89.102.207.xx
Děkuji za odpověď !
Bohužel, bolesti mám zespodu paty, na chodidle, achilovka je klidná. Nejsem lékař, ale pokud nedojde k operaci, tak ostruha bude stále dráždit okolní tkáň a problémy se budou opakovat, nebo se mýlím? Děkuji za naději, kterou mi Vaše odpověď dala. Ale neběhal jsem asi tři měsíce, absolvoval laser a stejně to nepomohlo. Tak nevím, jestli bude kdy se vrátit.... Hezký den, Ivan

fotoMiloš Škorpil: Ivane, věřím, že návrat je možný, teď jde ještě o to, abys tomu uvěřil ty. Je to opravdu o trpělivosti.

Ivan | 29. 1. 2014 0.57 hod. | 89.102.207.xx
Dobrý den, začal jsem s během podle Vašich rad začátkem července. Střídání chůze a běhu, nepřepínal jsem se. Postupně jsem se dostal na hodinu běhu, koncem října jsem běhal 10km za 50-55 minut. Běhal jsem obden, jen velmi málo kdy jsem vynechal. Běh mě opravdu hodně chytl, zlepšoval jsem se a v tom najednou bolest paty. Přeskočím dva měsíce bez běhání, kdy jsem doufal že to přejde a jsem v lednu na rentgenu, kde mi zjistili patní ostruhu a dokonce drobný fragment z nějakého dřívějšího zranění (o kterém nevím). Doktor mi doporučil laser, po devíti sezeních, kdy se noha výrazně zlepšila, ale pořád bylo něco cítit, jsem to nevydržel a 15 minut jsem běžel. Bolelo to. Ne moc, ale došlapoval jsem opatrně a nebyla tam uvolněnost. Půl dne po doběhu opět bolesti, nemohl jsem vůbec chodit, asi nejhorší stav od podzimu, kdy mi potíže začaly. Setkal jste se s někým, kdo podobné problémy má? Co mi doporučíte, jak mám dál postupovat? Jak jsem psal, běh mě strašně chytnul a představa, že bych musel skončit, je pro mě hrozná. Děkuji za Vaši odpověď, Ivan

fotoMiloš Škorpil: Ivane, s obdobným případem jsem se setkal poměrně hodněkrát. Chápu, že je to na hlavu, ale tady pomůže opravdu trpělivost. Na začátku běhání jsi střídal běh s chůzí, takže ti chůze není proti mysli, začni nyní jenom chůzí. Tkáň, kolem Achillovky je nyní ještě velmi citlivá, vypadá to tam, jako když si uděláš povrchové zranění (říznutí, roztržení, odření), na jehož místě vznikne velká jizva potažená slabou kůžičkou. I okolo je to velmi citlivé. Tak jako tahle jizva i jizva okolo tvé Achillovky se časem zcela zacelí a okolní tkáň zpevní, pak bude čas znovu se pustit do opravdového běhu. Vrátili se jiní, i ty se ke svému běhání vrátíš. Držím ti palce a přeji hodně trpělivosti.

Hanusova Dagmar | 26. 1. 2014 9.11 hod. | 37.188.237.xxx
Ahoj,i.ja to,tak citim.Beh je pro me svoboda.Beham jsem stastna.A kazdymu to doporucuji.A je to jednoduche kazdy muze behat jenom chtit.Jsem vyrovnana a pomohlo mi prekonat prekazky v zivote.Ale porad o tom ctu a hledam informace aych mohla behat cely zivot.Ja si uz neumim svuj zivot bez behani predstavit.Dekuji

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků