logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Emil Zátopek před olympijskými hrami v Melbourne. Rozhodnou o účasti či neúčasti na nich Emilova třísla nebo něco jiného

Emil Zátopek před olympijskými hrami v Melbourne. Rozhodnou o účasti či neúčasti na nich Emilova třísla nebo něco jiného

Koncem července se Emil Zátopek na naléhání lékařů podrobil operaci tříselné kýly. „Když to půjde dobře, budeš moci už druhý týden po operaci lehce cupitat!“, slibovali mu. Skeptici a škarohlídové, kterých je hned všude plno, ale prorokují konec jeho sportovní kariéry. Ostatně v tomto případě jim statistika dává za pravdu, část běžců s diagnózou „měkkého třísla" opravdu končí. I tomu šťastnějšímu zbytku trvá dlouho, než se opět dostane do formy.

Emilova fotka z nemocnice se objeví v novinách, slavný sportovec v krátkém rozhovoru hýří optimismem a sděluje z lůžka občanům, že se cítí dobře a už se těší na trénink. Skutečnost se ale liší od tiskové zprávy: „Dva měsíce bez pohybu!“ zní nemilosrdný verdikt v propouštěcí zprávě z nemocnice. Sportovní rubriky tou dobou přinášejí zprávy o nových světových rekordech Gordona Pirie a Vladimíra Kuce.

Nebyl by to Zátopek, aby se radami lékařů řídil. A je to také on, který na svou neukázněnost doplatí. Jizva se špatně hojí, hrozí obnovení kýly a tím i další operace: „Když mě sešili jednou, dokážou to i podruhé!“ V září se přihlásí na venkovský pouťák, jen když mu pořadatelé slíbí, že to na něj nepovědí felčarům. Na pětce doběhne ve velmi slabém čase 16:25, při běhu musí ulevovat břišním svalům: „Můj styl se zvrhl na ťap – ťap – ťap!“, ironizuje vlastní bezmocnost. Ostatní atleti tou dobou plní olympijské limity, on při tréninku bojuje s bolestí o každou čtyřstovku.

Loni v prosinci cestou do Indie čekali manželé Zátopkovi v Curychu celý den na letecké spojení. Nekrmili jen labutě a racky u Curyšského jezera, slavné dvojice si všimli novináři a Dana s Emilem se nechali přemluvit k rozhovoru. Mimo jiné si postěžovali na stálou pozornost Státní Bezpečnosti, která nad nimi i ostatními československými sportovci bdí během jejich návštěv v zahraničí. Rozhovor vyšel se zpožděním 26. září 1956 v Berner Tagblat. A jak to bývá v našich luzích a hájích zvykem, hned se našel někdo přičinlivý, kdo informoval stranické orgány. Státní ústřední archiv má dosud tento udavačský dopis ve svém držení. Daně Zátopkové ho ukázali poprvé až po téměř padesáti letech: „To nám tenkrát ujela huba!“, usmála se. Partaj uvažuje o exemplárním potrestání obou viníků, první, co soudruhy napadne, potrestat manžele Zátopkovy zákazem startu na olympiádě. Dana není tou dobou ve formě a Emil pořád ještě jen „ťape“, zákaz by jim ani příliš nevadil.

6. října 1944 během Karpatsko-dukelské operace dobyli příslušníci I. československého armádního sboru Dukelský průsmyk a pod vedením Ludvíka Svobody vstoupili na naše státní území. Až do roku 1990 se proto počátkem října slavil Den československé armády. Při této příležitosti se Emil rozhodne pro zatěžkávací zkoušku. Oči jeho fanoušků jsou toho dne upřeny na závod na deset kilometrů na Strahově. Vystřihne pětku za 14:39,2, v dalších kilometrech ho pak už provázejí viditelné krize, dokáže je ale překonat. Zase se pere na trati, je to opět ten starý dobrý Emil, pochybovačům ještě předvede závěrečný finiš. Výsledných 29:33,4 není nijak oslnivých, ale jedno je jasné, Zátopek nás na olympiádě reprezentovat dokáže. Otázkou ale zůstává, zda mu to bude dovoleno.

Ve stejný den v Maďarsku při shromáždění u příležitosti veřejné ceremonie přeložení ostatků Lászlo Rajka, roku 1949 nespravedlivě popraveného stalinistickým režimem, dochází k událostem, které vyvrcholí 23. října v Budapešti dvěstětisícovou demonstrací. Manifestace přeroste ve spontánní výbuch odporu obyvatelstva proti komunistickému režimu a sovětské okupaci. Po sedmiletých represích stalinistického režimu následuje maďarská revoluce, na krátké období 23.10. – 10.11. vzniká lidová republika.

Emil si uvědomuje časovou tíseň, nyní má poslední příležitost dohnat, co zameškal díky pobytu v Indii a zdravotním komplikacím. Ví také, že závod je nejlepší trénink. Startuje v NDR v Torgau a s velkým náskokem zvítězí v závodě na 25 kilometrů, vzápětí zaběhne doma desítku za 29:25 a tím se na poslední chvíli kvalifikuje na olympiádu. Bude mu to co platné?

Maďarsko 1956

31. října dostává maršál Žukov pokyn k vypracování plánu operace Smršť, čtvrtého listopadu vstoupí sovětské jednotky do Maďarska, aby pokus o protikomunistickou revoltu utopili v krvi. Krátké urputné boje zachvátí celou zemi, proti tankům ale nemají Maďaři šanci, jedenáctého listopadu je dobojováno. Výsledkem je více než tři tisíce mrtvých a šestnáct tisíc zraněných na maďarské straně. Vůdcové povstání jsou popraveni, zemi opouští dvě stě tisíc lidí. Západ se k celé krizi staví pasivně, pouze Španělsko, Švýcarsko a Nizozemsko se na protest proti invazi v Maďarsku a přítomnosti Sovětského Svazu na hrách rozhodnou olympiádu bojkotovat. Československý olympijský výbor má tím pádem hlavu v pejru. Jakákoli neúčast sportovců ze socialistického sektoru by se mohla vykládat jako schvalování, nebo dokonce, nedej bože, připojení se k bojkotu. To nelze v žádném případě dopustit, návrh na potrestání Dany a Emila Zátopkových je tedy založen ad acta, stovka československých sportovců nastupuje do letadla Armagnac a vydává se na dalekou cestu. Ale jen jediný člověk na palubě odlétá vstříc nejen zlaté olympijské medaili, ale i svému životnímu štěstí.

Zátor

P.S. Násilné potlačení povstání v Maďarsku má olympijskou dohru v podobě „Melbournské krvavé lázně“, jak se přezdívá zápasu Maďarsko – SSSR ve vodním pólu. Pár set maďarských emigrantů v publiku mává vlajkami s vystřiženým Rákosiho znakem, při nástupu sovětského mužstva se otáčí zády a pískáním a dupáním přehluší sovětskou hymnu. Maďaři se ujmou vedení a Sověti přitvrdí hru. Minutu před koncem zápasu za stavu 4:0 pro Maďary Valentin Prokopov udeří do obličeje střelce dvou maďarských branek Ervina Zádora a způsobí mu tržnou ránu pod okem. Rozzlobení diváci obklopí bazén, hrozí sovětským hráčům, nadávají jim a plivou na ně. Rozhodčí předčasně ukončí utkání, zasahuje policie a hráči SSSR stěží proklouznou policejním kordonem do šaten. Fotografii Zádorovy opuchlé tváře sešité třinácti stehy převezmou všechny světové deníky, novinářskou nadsázkou je už ovšem tvrzení, že voda v bazénu v průběhu zápasu postupně rudla krví. V následném utkání porazí maďarský tým Jugoslávii a Maďaři získají zlaté olympijské medaile. Většina z vítězného mužstva se už domů do Maďarska nikdy nevrátí...

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 12225/11872×, 3 komentáře
Emil Zátopek před olympijskými hrami v Melbourne. Rozhodnou o účasti či neúčasti na nich Emilova třísla nebo něco jiného Emil Zátopek před olympijskými hrami v Melbourne. Rozhodnou o účasti či neúčasti na nich Emilova třísla nebo něco jiného

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Karolína | 4. 2. 2014 10.31 hod. | 88.103.4.xx
..skvělé počtení!!..není to jen o Zátopkovi, líbí se mi, že to David píše v historických a společenských souvislostech – a píše to výborně!!

Michal | 30. 1. 2014 18.23 hod. | 213.192.12.xx
Opět super. A zase se skončilo v nejlepším:-))

Jirka | 30. 1. 2014 13.43 hod. | 80.188.171.xxx
nádherné..

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků