logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

ULTRABĚH LÁSKY

ULTRABĚH LÁSKY

Na Běžecké škole se dočtete, že je běh metaforou života. Také to tak vnímám. Navíc jsem si ale povšimla velké podoby lásky běžecké a lásky partnerské.

Na první pohled je zřejmá jedna skutečnost – obojí je během na dlouhou trať, má-li to mít nějakou hodnotu. Tím proboha vůbec neshazuji sprintery! I jejich trénink je dlouhotraťový, ač jejich sláva jen několikaminutová. Do obojí se musí investovat nemalé množství energie a času, které se vyplatí. Ovoce našich investic ale také nemůžeme chtít očekávat příliš brzy, naopak – jako se člověk do ultraběhů postupně a trpělivě dopracovává, tak i dlouhodobému vztahu se člověk učí. Zahrnuta je i cesta sebezpytování, sebepoznávání, pokory, trpělivosti, respektu.

Na začátku bývá ona známá chemie – zamilovanost. Pokud se v této fázi nezaměříme na trpělivost, můžeme taky všechno zkonit. Navíc jsme hluší ke všem radám a varováním z okolí. Poznáváme objekt lásky, chceme s ním trávit hodně času – v případě běhu nejméně hodinu denně. Pojem regenerace a odpočinek nám připadá zbytečný, vždyť je všechno tak super! A teď buď vycítíme varování prvním kotrmelcem, který nenechá na sebe dlouho čekat – za pár měsíců se ozve nějaká šlacha, kloub – alias první partnerské zaskřípání. Tahle malá zkušenost nás upozorňuje, že něco neděláme dobře. Být hluchý v tomto období znamená zkratku do průšvihu. V nejhorším případě vztah zde končí a vy uslyšíte ze všech stran: „Já ti to říkal!“

A nebo i přes tu nesmírnou emoční euforii, kterou se svým partnerem – během prožíváme, máme dál zapnutý selský rozum, jehož součástí by mohla být i například věta „Tak když to říká Guru, tak na tom asi něco bude." A první zkušeností jeho rady se s oním doporučením ztotožníme, vezmeme za své – není to jen slepá víra borci. Blízko k tomuto má i svoboda, která je nedílnou součástí každé pravé lásky – když miluji, tak nevlastním, nelpím na tom, neměním k obrazu svému. Sestrou svobody je pak důvěra, vlastně její nedílnou součástí.

Běh není něco „mého“, co si mohu podmanit, co mi bude sloužit tak jak budu chtít. Přistupujeme k němu s respektem a pokorou, okusili jsme jeho moc a jako endorfinoví narkomani bychom chtěli víc a víc a dál a rychleji, a taky ať to máme co nejdřív. To nejde. Opravdu to takhle nefunguje a musíme se řádně připravit na to, přijmout větší porce kilometrů a ukrojených časových koláčů. Stejně jako není svatba měsíc po první schůzce, není moudré zaběhnout maraton měsíc po prvním výběhu. Ani kdybychom ho hravě zvládli díky zdatnosti a síle vůle. Nohy potřebují čas, pravidelnou práci a péči, tréninkovou, regenerační i fyzioterapeutickou.

Pohled na babičku a dědečka, kteří se v osmdesáti letech drží za ruce na procházce, je pohledem na ultramaratonce v ultratrailovém závodě. Na léta pokory, respektu k tělu, přiměřené práce a obrovské trpělivosti. Fascinuje mě pohled na ultraběh lásky v jeho rozličných podobách.

Monika Chocová foto
  • přečteno: 9397/9061×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Miloš | 1. 2. 2014 9.13 hod. | 109.80.67.xx
Říkám Danušce: "Budeme se taky ve vosumdesáti držet za ručičky?" Odpověď: "Jestli tě do té doby nezabiju?" To nás ale čeká veselých následujících 20 let, let plných lásky a očekávání, jestli mě nezabije :)

Vláďa | 1. 2. 2014 8.21 hod. | 37.48.39.xx
Zajímavé a moc pěkné přirovnání. V

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků