logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání, něco jako nový golf

Běhání, něco jako nový golf

Před dvaceti lety „museli" všichni hrát tenis. Pak přišel squash, a kdo nepřišel do práce se squashovou raketou, byl mimo. Za dalších pět let všichni ti trendy lidé vytahovali z kufrů svých aut bagy a mluvili pyšně o svém handicapu. Teď jsme tedy začali běhat. Dokonce tak, že v Česku pravidelně běhá zhruba půl milionu lidí. Běhání je tedy trend, i když poněkud nečekaný.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Lajkni mi kilometry
  2. Naboso
  3. Nemám čas
  4. Snobismus už dorazil

Běhání, něco jako nový golf

Ve své nejčastější podobě je v přímém rozporu s tím, co módní trendy vyžadují: nepotřebuje drahé vybavení, neposkytuje okamžitý obdiv okolí a nemusí se za ním jezdit do drahých a specializovaných míst, kde nás uvidí žádoucí sociální skupina. Člověk totiž většinou běhá sám, takže ho nemá kdo bezprostředně obdivovat ani se nemá před kým hned vytahovat. Neshlukujete se ve skupinách, jako je tomu například u golfu, kde se v selektovaných čtveřicích během cest k další jamce dají probrat pracovní kontrakty nebo poslední drby.

Dřív nebo později získá pravidelný běžec kondici a zpevněné, vysportované, štíhlé tělo. Opět v rozporu s golfem, kde není výjimkou, že i hráči ze světové špičky bývají otylí. Aby si člověk zaběhal, stačí mu nasadit tenisky a vyrazit z domova. Nemusí tak demonstrativně jezdit drahým vozem do luxusních posiloven, squashových center nebo vyhlášených golfových resortů, kde ho nechají provozovat jeho oblíbený sport výměnou za nákladné členské příspěvky. Netahá s sebou drahé golfové hole, případně squashové či tenisové rakety.

Není nutné nosit náležitě značkové oblečení, které v kombinaci s pronájmy kurtů a golfových „fíček“ dělají ze sportování nákladný koníček.

Lajkni mi kilometry

Běhání, něco jako nový golf

U běhání se dá vytahovat jedině tím, kolik toho uběhnete. A to je ta potíž, protože každý, kdo běhání někdy aspoň zkoušel, ví, jak nemožně obtížné je dosáhnout první uznávané mety, tedy pěti kilometrů. A jak ponižující a trapné jsou první dny, kdy

s prosebně útrpným výrazem v rudé tváři provozujete něco, co spíš než běh vypadá jako samovolné otřesy panďuláka z rosolu.

Nicméně ten pocit z toho, že jste ten park přece jen oběhli bez újmy, je tak triumfální, že byste to nejraději říkali všem na

potkání. Z toho těží speciální aplikace v telefonech, které propojují běžecké výsledky se sociálními sítěmi. Mezi nejpopulárnější patří Runtastic: měří nejen délku tratě, rychlost, náročnost terénu či počet spálených kalorií, ale zároveň to ve srozumitelné podobě dokáže okamžitě zveřejnit na Facebooku. Chvíle, kdy dotyčnému na jeho stránkách nabíhají „lajky“, poskytuje běžci podobné uspokojení jako golfistovi moment, kdy na parkovišti resortu Karlštejn vytahuje z placatého auta golfový bag a ve špičkovém oblečení si to před pochvalnými zraky ostatních vykročí ke skříňce s vlastním jménem.

Modří ovšem už vědí, že u běhání je to skoro jako s pověstným svatým grálem – kdo už se dostal k metě, s níž se lze vytahovat, zároveň ztratil potřebu se s ní vytahovat. A tak leckomu stačí už jen pověsit na svůj sociální účet fotku vycházejícího slunce. Například pod takzvaným haštagem, tedy oním křížkem spojujícím jedno téma s mnoha komentátory, s názvem „#morningrun“ lze nalézt na Twitteru nádherné snímky z ranního běhu, které tam posílají nadšení sportovci.

„Někdy je mi líto, že se za běhu nedá kreslit, měl bych plné skicáky těch nejkrásnějších figur, které si lze představit,“ říká

oddaný běžec Pavel Beneš, vedoucí ateliéru Vizuální design fakulty umění a designu.

Naboso

Běhání, něco jako nový golf

Určitým ukazatelem odlišnosti běhání je i literatura, kterou běžci čtou. Zatímco u jiných sportovních trendů se četly návodné

příručky nebo životopisy nejslavnějších osobností, biblí běžců je kniha Zrozeni k běhu (Born To Run) od Christophera

McDougalla. Tento americký novinář žil v Mexiku u indiánského kmene, jehož příslušníci běhali desítky až stovky kilometrů, aniž by se zpotili, vyčerpali nebo jakkoli jinak zničili. A k tomu běhali bosí. McDougall přišel s revoluční myšlenkou, že lidé byli původně zrozeni k tomu, aby běhali, a tím, že přestali, se vlastně vzdalují sami od sebe.

„V důsledku toho všechny naše problémy jako násilí, tloušťka, nemoci, deprese a chamtivost, s nimiž si nevíme rady, začaly v době, kdy jsme přestali žít jako běhající lidé. Popřeli jsme svou přirozenost a to se nám vrátilo ve zlém,“ říká autor, o němž

se mluví jako o tom, kdo nejvíc ovlivnil běhání ve Spojených státech – a tím i ve zbytku civilizovaného světa.

Když kniha do Česka v roce 2011 dorazila, velká část běžeckých nadšenců už ji měla přečtenou v originále. Nicméně McDougallův apel na návrat k jednoduchosti a k hlubší, až filozofické podstatě běhání způsobil rozmach minimalistické

obuvi při běhání. Občas se tak může stát, že potkáte v lese člověka, který běží buď zcela bos, nebo v botách, které vlastně jen obtahují jednotlivé prsty. Tento člověk pak bude při běhání dopadat na špičky, což je styl, kterým běhají právě mexičtí indiáni z kmene Tarahumara, s nimiž McDougall žil.

„Je to zvláštní styl běhání, který začátečníkům moc nedoporučuju, ale má své místo. Já vždycky lidem radím, aby se před nákupem speciálních běžeckých bot rozhodli, jestli budou běhat v terénu, nebo po silnici,“ vysvětluje Miloš Škorpil, trenér a zakladatel Běžecké školy. „Je dobré mít botu o číslo větší, protože noha se při běhání natahuje, takže důležitější než cokoliv jiného je, aby bota dobře dýchala a podrážka byla flexibilní.“ Naopak podle něj vůbec není důležité, jestli bota stojí dva tisíce, nebo pět. Každopádně už to, že biblí běhání je kniha, která apeluje na co nejjednodušší oblečení a minimální potřeby, je důkazem toho, že běhací trend je svou askezí nevídaný.

Nemám čas

Běhání, něco jako nový golf

Vlastně právě ta askeze udělala z běhání trend. Finanční krize způsobila, že lidé začali zvažovat, zda je každý výdaj na drahého koníčka opravdu nutný, a zároveň přestali být schopni vyhradit pro své sportování mnoho hodin týdně.

„Běhat může člověk kdekoliv – ve městě, kolem kanceláře, na horách nebo třeba na dovolené,“ vysvětluje guru českého běhání Miloš Škorpil. K potřebné dávce fyzické aktivity mu stačí 45 minut běhu třikrát týdně, aby byl zdravý, v kondici, a navíc si dodal potřebnou dávku optimistických endorfinů. Díky tomu je běhání nejlevnější a zároveň časově nejméně náročný sport, jaký existuje.

Škorpil se hlásí k přesvědčení, že běhání je způsob života. „Kdo začne běhat pravidelně, získává tím čas sám pro sebe. Při

běhu totiž není obklopený lidmi a může se věnovat jen sobě.“ Pro srovnání: 45 minut běhání v posilovně na páse vyjde minimálně na hodinu a půl, ale spíš na dvě hodiny, protože tam člověk musí dojet a zase odjet, navíc to stojí peníze a je to bez tolik potřebného denního světla.

V těle funguje lymfatický systém, jehož hlavním úkolem je odvod zbytečné tekutiny z tkání, detoxikace organismu a podpora odolnosti těla proti nemocem. Tento systém však nemá nic, co by ho pohánělo samo, a tak se mu musí pomáhat. Nejpřirozenější lymfatickou pumpou je chodidlo. Běháním nebo chozením, prostě pohybem, se tato pumpa uvádí do činnosti a tím se rozhýbává i lymfatický systém. Bez pohybu, který souvisí s činností chodidel, tak člověk oslabuje svou imunitu a zanáší si tělo. Jakmile lymfa v těle proudí, nabývá člověk pocit lehkosti. I proto tolik lidí říká, že jim běhání změnilo život, a že pokud se musí v něčem přemáhat, je to v tom, aby běhali míň.

„Častěji se nutím, abych s běháním přestal,“ říká například moderátor České televize Tomáš Šponar, kterého kolegové často zahlédnou v běžeckém úboru. Jde si občas místo oběda zaběhat do nedalekého parku na Kavčích horách, protože je to podle něj nejlepší způsob, jak předejít depresím.

Snobismus už dorazil

Běhání, něco jako nový golfJakmile je někde víc lidí, můžete se vsadit, že se tam objeví někdo, kdo na nich bude chtít vydělat. A tak i běhání přilákalo sportovní firmy, pořadatele soutěží a nadšené trenéry, kteří všichni mají zaručené návody na to, proč k běhání potřebujete právě je. I na tak prostou a samostatnou věc, jakou běhání je, se už vyrojily specializované prodejny, které mají ty jediné a nejlepší oděvy ze speciálních vláken, dokonalé měřiče tepu, kalorií a snad i IQ, zdravotní testery či diagnostiku nášlapu.

Běžecké soutěže typu maratonů a půlmaratonů se už taky dělí na prestižní a míň prestižní, drahé a levnější, s celebritami (postávajícími kolem) či bez. Nicméně v běhání snad nejvíc platí, že nejlepší je, když je při něm člověk sám.

Článek vyšel v čísle 5/2014 Magazín Dnes + TV a vychází se souhlasem autorky i redakce.

  • přečteno: 17144/16724×
Běhání, něco jako nový golf Běhání, něco jako nový golf Běhání, něco jako nový golf Běhání, něco jako nový golf Běhání, něco jako nový golf

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (40 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků