logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh, chůze, pohyb. Léky na moderní dobu, léky na civilizační nemoci

Běh, chůze, pohyb. Léky na moderní dobu, léky na civilizační nemoci

Přibývá rakoviny, obezity, diabetu, infarktů, facek, tvrdých ran pěstí, podvodů. Člověk aby se pomalu bál vystrčit nos, aby něco nechytil, aby jednu nechytil, aby nezkrachoval dřív, než si vůbec něco začal.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 6.2.2014

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Písečná poušť
 2. Jak se pozemský ráj může stát pouští?
 3. Jak se může stát člověk pouští
 4. Běh, chůze, pohyb – léky pro život
  1. Indiánská chůze
  2. Indiánský běh
  3. Pomalý běh

Čím si to člověk zasloužil, že svět, který jej dneska obklopuje, doba, v níž žije, jsou pro něj tak nebezpečné?

Nějak se nám to vše vymknulo z kloubů. Už ani ta olympiáda není, co bývala. Od chvíle, co o jejím umístění rozhodují prachy, tak se tato přehlídka lidské výjimečnosti stala přehlídkou arogance. Zatímco po olympiádě v Londýně se zdálo, že by se mohla alespoň v něčem vrátit do dob svých počátků, tak olympiáda v Soči ještě před tím, než začala, ukazuje, že tento megalomanský podnik je ukázkou všeho špatného v lidském konání.

Nechci se však zabývat olympiádami, ty jsem zmínil spíš jako vrchol pyramidy, na níž lidstvo za dobu své existence vystoupalo, nebo spíše moře slizu, jímž se obalilo, či hromady písku, pod něž se postupně zahrabává.

Písečná poušť

Písečná poušť, to je přesně to, k čemu jsem chtěl dospět. Jako přírodní úkaz je nádherná, ti, co jí prošli a přežili, popisují neskutečný klid, který je obklopil, sotva se do ní ponořili.

Poušť však bývala velmi, velmi, velmi dávno územím, na němž kypěl život, co se stalo s tím vším, co zde rostlo a poskytovalo ochranu a život veškerému životu široko daleko? Kam se poděl ten pozemský ráj na pohled i na dotek? Jak se stalo, že řeky, které jej napájely, vyschly? Jak se stalo, že veškerou tu krásu postupně zavál písek a uložil ji k věčnému spánku, odsoudil ji k věčnému klidu, který my zde nyní místo ní tak opěvujeme?

Jak se pozemský ráj může stát pouští?

Celkem snadno. Stačí, když člověk zleniví, přestane pracovat, přestane dělat to, co po staletí dělal, a sice zušlechťovat a starat se, aby územím proudila životodárná tekutina – voda. S vodou pak odejde veškerý život, člověk se sebere a jde „zušlechťovat" jinam.

Stejné to bylo s africkou pouští, stejné to bylo a s pouštěmi v Jižní Americe a stejné je to nyní s člověkem, který se pomalu, ale jistě stává též pouští.

Jak se může stát člověk pouští

Celkem snadno, přestane se hýbat. Jakmile se přestane hýbat, jeho řečiště – cévy, cévky se začnou zanášet, přestane jimi protékat životodárná tekutina – krev a s člověkem se stane to samé, co se stalo s pozemským rájem – přemění se v poušť. Život jím přestane proudit a to bez ohledu na to, kolik kilogramů léků do něj lékaři ve spolupráci s chemickými inženýry naperou.

Běh, chůze, pohyb – léky pro život

Dá se tenhle vývoj zastavit a obrátit? Jistě dá, ale člověk se musí začít zase hýbat. Nejlepším pohybem, který člověku pomůže obrátit chod jeho života, od směřování k postupné smrti k životu, jsou chůze a běh. Indiánská chůze, indiánský běh, pomalý běh, přesně v tomto pořadí.

Indiánská chůze

Indiánská chůze je střídání vycházkové chůze s chůzí rychlou

Indiánský běh

Indiánský běh je střídání chůze (může být vycházková, stejně jako rychlá) s pomalým během

Pomalý běh

Pomalý běh je skutečně velmi pomalý. Je to běh, který většině lidí přijde v počátku spíš jako chůze, zejména když jeho rychlost budou porovnávat s rychlostí černých chlapíků, které jim nabízí na obrazovkách televize při přenosech z běžeckých závodů. Kdyby se stejná televize zaměřila ve svém sledování na běh účastníků, končících na chvostu startovního pole, snadno byste zjistili, co míním pojmem – pomalý běh. Ale nač čekat, až tyto lidi televize zabere, dojděte se podívat na nějaký běžecký závod sami a zaměřte svůj pohled na ty muže a ženy, kteří budou dobíhat mezi posledními. To jsou vaše vzory. Skutečné vzory, protože oni překonali ostych a prostě se vydali na dlouhou cestu za zdravím. A kupodivu zjistíte, že tihle muži a ženy nejsou ostatními vysmíváni, ale právě naopak, jsou oslavováni více než vítězové. To proto, že většina účastníků běžeckých závodů ví, čím si museli projít, neboť i oni učinili tuto zkušenost na vlastní kůži.

Když začnete s indiánskou chůzí, pak indiánským během a posléze pomalým během, stane se to, že se postupně pročistí a obnoví vaše krevní řečiště. Krev začne transportovat do svalů, šlach a úponů, kostí, kloubů, vnitřních orgánů krev a s ní energii, kyslík, stavební kameny. Vaše tělo se z umírající pouště znovu postupně promění v pozemský ráj. Vy se začnete cítit zdravě, postupně přestanete brát léky – už nebudete tyhle berličky potřebovat, postupně odhodíte berle a hole, zlepší se vám jak zdraví fyzické, tak psychické a vy zjistíte, že nejste ještě tak staří, abyste pomýšleli na smrt, ale naopak, že máte ještě spoustu času život si aktivně užívat.

Zavítáte-li pravidelně na Běžeckou školu či na Dámský běžecký klub, naučíme vás, jak na to. Zejména na Běžecké škole najdete řadu inspirativních článků těch, kteří tomu uvěřili před vámi a zjistili, že to fakt funguje. Najdete zde i řadu článků, které vám řeknou, jak začít, z těch pro začátek vybírám Chůze či běh jsou nejlevnější cestou ke zdraví a fyzické kondici. Roční tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří dosud spali či vzývali GAUČOVÉHO DÉMONA.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (34 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr | 5. 6. 2018 9.07 hod. | 193.150.25.xx
Běhám čtvrtým rokem, po přečtení Milošovy knihy Škola běhu. Letos jsem uběhl svůj první maraton i když na chvostu, byl to silný zážitek. Na stránkách Běžecké školy nacházím povzbuzení do dalších běhů. Do svých 49 let, kdy jsem se rozeběhl mne nenapadlo, že běhu propadnu a vlastně vůbec budu běhat.

Stenly | 27. 5. 2016 9.45 hod. | 88.102.5.xxx
Takový článek (spíše několik), napsaný možná jinými slovy jsem od Miloše četl už vícekrát. Ale protože opakování je matka moudrosti, je dobré lidem tyto věci stále připomínat a běh jako zdravý styl propagovat. Já jsem začal s během před 2,5 roky po shlédnutí nějakého dílu Školy běhu což byl pro mě tak absurdní název, že jsem se musel dodívat a červíček začal hlodat až jsem jednoho dne vyběhl. Zítra jdu na svůj druhý půlmaraton, který bych rád dal za 2h. A tím samozřejmě nechci končit, mířím k vyšším metám. A to kdyby mi někdo před lety řekl, že budu schopen (ochoten) běžet pro nic za nic 2h v kuse, tak ho pošlu do Bohnic. Milošova běžecká osvěta snese srovnání s lékařskou osvětovou činností, protože výsledek je vlastně stejný – uzdravovat lidi.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků