logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Přetrénování. Syndrom vyhoření. Nemoci, jež vás dostanou dřív, než řekneš švec

Přetrénování. Syndrom vyhoření. Nemoci, jež vás dostanou dřív, než řekneš švec

Syndrom vyhoření je strašákem všech aktivních lidí (masakruje člověka zejména na psychické úrovni). Jedné noci ulehnou do postele plni elánu, plni optimismu, spokojení s tím, jak jim všechno pěkně šlape a ráno se probudí, koukají do stropu a ne a ne přijít na to, co jsem to vlastně chtěl, mně se vůbec nechce vstávat a cokoliv dělat.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.2.2014

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Přetrénování je velmi rychlé vyhoření
    1. Symptomy syndromu vyhoření a přetrénování

Přetrénování je strašákem všech sportovců (masakruje člověka zejména na fyzické úrovni), vrcholovými počínaje, hobby konče. Jeden den mají při tréninku pocit, že mohou skály lámat, takovou formu, takovou sílu v sobě v životě necítili a druhý den těžké nohy, hlava bolí, připadají si celí oteklí a po včerejší formě ani vidu, ani slechu.

Přetrénování je velmi rychlé vyhoření

Když říkám, že přetrénování je velmi rychlé vyhoření, tak je nutné to brát s velkou nadsázkou, protože jak symptomy syndromu vyhoření, tak možného přetrénování člověk může na sobě pozorovat již dlouho dopředu.

Symptomy syndromu vyhoření a přetrénování

napětí šíjových svalů únava podrážděnost noční můry drkotání zubů
koktání zlost deprese bolesti zubů vysoký krevní tlak
nepřátelství neklid a špatná koncentrace nervózní tiky bolesti v zádech strach
zvýšené pocení (bez příčiny) impotence bolesti břicha zrychlený tep zvětšená nebo zmenšená chuť k jídlu
špatně od žaludku malá sexuální chuť nespavost závratě vlhké a studené ruce

Připomínají vám výše uvedené symptomy ty, jež člověk na sobě pozoruje, je-li pod značným stresem, je-li pod velkým tlakem? Máte pravdu, jsou to ty samé, neboť jak syndrom vyhoření, tak přetrénování se dostaví ve chvíli, kdy jsme vystavováni, respektive když naše tělo vystavujeme, dlouhodobě stresu.

Psychologové vám řeknou, že určitá míra stresu je zdravá, že je dokonce i nutná, aby se člověk k něčemu vůbec rozhýbal, ale na druhé straně vám též řeknou, že když je ho příliš, začne škodit.

Ohledně odhadnutí správné míry zátěže, jak psychické, tak fyzické, aby člověk nevyhořel nebo se nepřetrénoval, se to má jako s laděním strunného hudebního nástroje, je dobré k tomu používat sluch. Ladění hudebního nástroje by měl dělat člověk s hudebním sluchem, při nakládání si úkolů by měl každý brát ohledy na signály svého těla, měl by jim dopřát sluchu, rozhodně by je neměl přehlížet, neboť prasklou strunu již ničím nezalepíš. Proto vyléčit se ze syndromu vyhoření nebo z přetrénování trvá velmi dlouho. Zkrátka je třeba si uvědomit, že jsou to nemoci z přetížení.

Pokud jste si na začátku roku řekli, že letos uděláte něco pro své zdraví, pro svou fyzickou kondici, a dosud jste to ještě neudělali, tak nyní, kdy se dny začínají prodlužovat, příroda se probouzí k novému životu, je ten nejlepší čas se také probudit a začít na tom pracovat. Pokud neznáte zdravou míru a nevíte, jak začít, tak můžete klidně podle plánu, který najdete v článku Deset týdnů, které vás dostanou do kondice a zlepší zdraví tak, že se začnete ze života těšit.

Přeji vám lehký krok a šťastný života běh!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

martin | 26. 2. 2014 23.14 hod. | 77.240.103.x
Ahoj, po 14dnech se připojím na tvé stránky, a je tu takové téma – to je snad osud , jsem na rozpacích, jestli jsem jen unaven nebo už jsem v tom, nic nestíhám – pracovně – i doma , když trenink vynechám z důvodů pracovních, tak mám depresi, když ho dám, tak jsem KO – ne ale psychycky, vím že u mne v 47letech už o nic nejde, ale 1. letošní desítka se tak rychle blíží, ty jo – pak tu mám půlmaraton, a můj životní 1. maraton je také na blízku. jsem divnej ? odpovím si sám – ne nejsem, jsem postižený během, jen to asi nesmím hrotit, díky za tvé články

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků