logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Emil Zátopek na startu svého druhého maratonu

Emil Zátopek na startu svého druhého maratonu

Emilovi už začíná být pobyt v Melbourne dlouhý. On, který má neustálou potřebu nějaké aktivity, se najednou cítí vykolejený. Je pod neustálým tlakem médií, na desítku ho nepustili a trénovat věčně také nemůže. Čas sice hraje pro něj a dobrý každý den navíc, který uplyne od operace třísel, ale kdo to má vydržet. Nějak ale čas vyplnit musí.

Dana už má odházeno (vůbec není spokojena se svou bramborovou medailí), tak se Zátopkovi nechají pozvat od Ceruttyho do botanické zahrady. Velký „coach“ exkurzi pojímá po svém a přes trávníky je žene téměř poklusem, přeskakuje záhony s pestrobarevnými květinami a hopem to bere i přes exotické keře, na otázku, zda se něco takového vůbec smí, začne okamžitě s dlouhou přednáškou o tom, jak je pro atlety odraz důležitý a to že on svým svěřencům rozhodně doporučuje. Na další den s mílařem Mac Milanem navštíví přírodní rezervaci, kde se k údivu Čechoslováků mnohá zvířata prohánějí na volno, drzý emu skoro okrade Standu Jungwirtha o krytku k foťáku a Dana si může pochovat koalu s kožíškem omamně vonícím po eukalyptu. Udělají si ještě výlet na pobřeží za rybáři, pár dnů na to do nemocnice ve Finkestownu za dětmi postiženými obrnou.

Konec her se nezadržitelně blíží a s ním i start nejdelší atletické disciplíny, maratonu. Většinu australských kilometrů naběhal Emil se svým dlouholetým rivalem Alainem Mimounem. Věkově mají k sobě blízko, Francouz je o rok starší, oba jsou profesí vojáci. V soukromí velcí přátelé, přestože Emil je Alainovým soukromým prokletím. Od roku 1946, kdy se poprvé střetli, byl Mimoun vždy, v každém závodě, ve kterém se potkali, druhý za Emilem. Také si tím od francouzských novinářů vysloužil přezdívku „Zátopkův stín“.

Alain Mimoun

Alain Mimoun začal závodit během své služby ve francouzské koloniální armádě. Za druhé světové války se roku 1942 účastnil invaze na Sicílii, v bojích o Monte Cassino byl zraněn, střepinou utrpěl zásah do nohy a hrozila amputace. Nikdo nevěřil, že ještě někdy bude vůbec pořádně chodit. Přemluvil doktory, aby se i přes riziko pokusili nohu zachránit a slíbil, že pokud z nemocnice vyjde po svých, začne opět závodit. Sice nad ním mávli ruku, ale nohu zachránili. Dlouhé hodiny se belhal po nemocničních chodbách, opakovaně překonával schodiště, donekonečna nahoru a dolů, ale z nemocnice opravdu vyšel po vlastních. Jen jeho neuvěřitelná vůle mu umožnila návrat do vytrvalecké špičky, ale od Helsinek ho provázela zranění a nemoci, na mistrovství v Bernu se jen procházel o holi a sám prorokoval konec své běžecké kariéry. Uzdravil se a veškeré své soustředění směřoval k olympijskému běhu na deset tisíc metrů. K svému obrovskému zklamání se umístil až dvanáctý a proto se na poslední chvíli s vědomím, že opravdu již nemá co ztratit, přihlásil na nejdelší olympijskou trať. Maraton v Melbourne měl být jeho prvním a on měl v úmyslu se s vrcholovou atletikou rozloučit: „Jsem rád, že běžíme spolu“, řekl Emilovi. „Rád, že v tom posledním závodě budu zase s tebou!“

--------------------------------------------------------------

Poznámka pod čarou: Mimoun se mýlil, australský debut se stal počátkem jeho maratonské kariéry, šestkrát se na nejdelší trati stal mistrem Francie, naposledy zvítězil ve svých 45 letech, ještě téhož roku po jedenatřicáté získal národní prvenství v krosu a na dlouhých tratích. Ještě po padesátce dokázal zaběhnout maraton pod 2:35 a desítku pod 31 minut. Jen na mezinárodních závodech se mu už nedařilo, dva roky po olympiádě na ME ve Stokholmu na desítce skončil až sedmý, maraton vzdal, na téže trati pak v Římě skončil až třicátý čtvrtý.

--------------------------------------------------------------

První chladné dny her, kdy celé olympijské vesnici mrzly zadky v dřevěných chatrných baráčcích, vlněné svetry se vyvažovaly zlatem a přenosná kamínka diamanty, vystřídalo severní tropické proudění a v dějišti her nastala vedra. Prvního prosince v den konání maratonu přesahují teploty při vysoké vlhkosti třicet ve stínu, na slunku na silnicích se asfalt pomalu roztéká. Přestože již deset běžců ze světové špičky překonalo Zátopkův olympijský rekord, všem musí být jasné, že jeho čas z Helsinek 2:23 dnes nikdo nepřekoná. Držitel nejlepšího světového maratonského času 2:17:39 a Emilův soupeř z minulé olympiády, Angličan Peters již ukončil běžeckou kariéru, přijela ale finská trojice Oksanen, Kotila a Karvonen, na národním mistrovství zaběhli časy pod 2:19. K dalším favoritům patří i Franjo Michalič z Jugoslávie, jsou tu špičkoví vytrvalci z Japonska, Koreje a Sovětského Svazu, také vynikající Američan John Kelly. Přesto je ale všeobecná pozornost soustředěna právě na vítěze z Helsinek, je považován za favorita a mezi osmačtyřiceti závodníky z dvaceti šesti zemí jsou oči většiny ze sta tisíc diváků upřeny na Zátopka s devítkou na tílku. On sám se už raději zdržuje všech hlasitých prognóz, sám pro sebe si ale sází na Mimouna, osobně se při společném tréninku přesvědčil, jak je jeho přítel dobře připraven. Zároveň ale v duchu připouští, že v tomto extrémním počasí se může stát opravdu cokoli.

Na poslední chvíli všichni shánějí nějakou ochranu před sluncem, na start přicházejí závodníci pokrytí vazelínou proti spálení, mokré šátky přes ramena, někteří dokonce přemítají, zda se vůbec svlékat, aby neutrpěli spáleniny. Emil vše vyřešil čepičkou se štítkem, kterou si vypůjčil od cyklistického reprezentanta Františka Jursy. Vrcholí přípravy na start a nervozita by se dala krájet. Mimoun je v šatnách jakoby mimo sebe, roztržitý, nevnímá. Emilovi ani na pozdrav neodpoví, rád by se soustředit pouze na závod, jeho žena má ale v těchto dnech termín a k němu prosákla neověřená zpráva, že je novopečeným otcem dvojčat. Vše si pečlivě chystá, na poslední chvíli ještě nemůže najít tabletky se solí, když je nakonec objeví, nechá zas pro změnu v šatně startovní číslo. Vyfasoval třináctku a ještě neví, že ho toto číslo bude provázet nejšťastnějším dnem jeho života.

Strart olympijského maratonu v Melbern

Patnáct minut po čtvrté, slunko je téměř v nadhlavníku jako u nás na poledne, bolestivě se už teď zakusuje závodníkům do týla a všichni si uvědomují, že právě ono jim bude dnes nejtěžším soupeřem. Napětí kulminuje, závodníci neudrží nervy na uzdě a tak tento maraton vejde do dějin jako jediný s opakovaným startem. Závodníci obkrouží dvě kola na stadionu, v čele Fin Kotila nasadí velmi rychlé tempo. Zátopek s Pavlem Kantorkem nikam nespěchají, řadí se v zadní skupině na 26. a 39. pozici. Opouští olympijský stadion Cricket Ground, ocitají se v ulicích města lemovaných diváky a žhavá koule na obloze do nich udeří jako rozpáleným kladivem. Boj o maratonské zlato na XVI. olympijských hrách začal.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 10726/10305×, 3 komentáře
Emil Zátopek na startu svého druhého maratonu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

dav | 10. 3. 2014 20.36 hod. | 89.176.226.xxx
Za komentáře díky, zítra se pouštím do dalšího dílu :-)

MartiNo | 5. 3. 2014 21.05 hod. | 94.113.20.xx
Jsem napnutá jak kšandy :-)

Michal | 5. 3. 2014 18.56 hod. | 213.192.12.xx
S.U.P.E.R !!!....jako vždy.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Emil Zátopek

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků