logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

LEKCE Z JOGGINGU 57. KDY JE IDEÁLNÍ BĚHAT? NIKDY!

LEKCE Z JOGGINGU 57. KDY JE IDEÁLNÍ BĚHAT? NIKDY!

Jaro je, když nutkání vyběhnout začne vítězit nad přitažlivostí domácí pohovky.

 • KDY JE IDEÁLNÍ BĚHAT? NIKDY! Vždycky se najde něco, co se neočekávaně postaví proti vám – rozmary počasí, plány partnera, potřeby firmy nebo důsledky dietní chybičky ze včerejšího posezení s přáteli. Nepohodu nemůžete ze života, ani z toho běžeckého, zcela vymazat. Všechno co můžete, je naučit se ji přijímat. Nikoli nějak rezignovaně, ale s nadhledem a trochou zdravého sebezapření. Osobně to řeším tak, že ve všední dny běhám brzy ráno, dokud spí moje rodina i můj šéf. A mám klid. Kromě toho běhám především v lese, protože tam mě civilizace nijak neobtěžuje. Řeknete si: je příjemné vstávat ve čtyři a v létě vybíhat už v pět? No občas moc ne, ale co má být? O víkendu zase chodím někdy běhat hned po obědě, protože se musím vrátit dřív, než skončí odpolední klid a probudí se malá Klaudie. Před takovým odpoledním joggingem samozřejmě normálně obědvám, takže pak běžím s fazolemi a kapustou a uzeným a kdovíčím ještě. Že mi je pak trochu těžko od žaludku? No to si pište! Ale něco vám řeknu: buď se naučíte běhat s těmi těžkostmi, které zrovna máte, nebo nebudete běhat vůbec.
 • Říkám tomu GUERILLA RUNNING. To je když se ráno probudíte s hlavou plnou problémů ze včerejšího hektického dne a je vám jasné, že za chvíli to zase začne. Objeví se stopadesát nových starostí, drobných potíží a malých havárií, které vám stihnou pokazit den dřív, než dopijete svoje ranní kafe. A tady vám může pomoci guerilla running. Prostě se rozhodnete postavit se tomu mentálnímu obklíčení se zbraní v ruce, nebo spíš na nohou. Předem se rozhodnete začít svůj den tím, že se na chvíli na všechno vykašlete, nazujete si běžecké boty, zhluboka se nadechnete a dáte se do pohybu. A víte co se stane? Po pěti minutách začnou vaši cestu doprovázet první sluneční paprsky a vaše duše se ponoří do takového luxusu, že by vám mohla závidět i Jana Nagyová-Nečasová. A celý den se bude odvíjet úplně jinak než obvykle, protože v hlavě se vám srovnají myšlenky a seřadí hodnoty a vy se budete cítit jako sebevědomý režisér naplňující svoje vlastní představy, nikoli jako najatý komparsista, který nemá tušení, co ho čeká.
 • Praktikujete-li během pohybu MEDITACI, otvíráte dveře své duše nadpřirozeným zdrojům a získáváte svobodný přístup k tomu, čemu i cyničtí právníci s respektem říkají FAKTOR VYŠŠÍ MOCI. Ideální platformou pro tuhle exkluzivní činnost je rychlá chůze nebo pomalý běh v důvěrně známém terénu, zklidněný dech, malý zápisník a spolehlivé pero.
 • Jako je rozumnější pořídit si malý byt za to, co mám, než se zadlužit kvůli velkému baráku, přijde mi mnohem lepší běhat v rámci svých možností, než si ničit zdraví běháním na kyslíkový dluh a napodobovat ty, kteří mají úplně jiné možnosti. Ať už běháte mezinárodní ULTRA rakouských Alpách nebo svých PĚT KOLEČEK kolem paneláku, měli byste se v každém případě cítit komfortně, měli byste si připadat spíše jako na elegantním banketu než na umaštěné zabíjačce.

Doporučená hudba: Florence + the Machine, Only If For A Night

Doporučená četba: Charles Bukowski, Příběhy obyčejného šílenství

Pavel Kosorin foto
 • přečteno: 6793/6610×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (26 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

pavel kosorin | 21. 3. 2014 12.19 hod. | 95.140.247.xxx
vďaka za pozitívnu reakciu Martin, knihu možno objednať na e-shope Asociácie: shop-apsscr.alvepi.com

Martin Slovák | 21. 3. 2014 9.16 hod. | 195.91.8.xx
Dobrý deň.
Musím povedať,že na základe tohoto článku som si prečítal aj Vaše staršie veci a veľmi ma zaujala tá Vaša kniha-Víťezové a poražení...
Viem,že je to už staršia záležitosť ale veľmi rád by som si ju prečítal. Dá sa ešte nejako zohnať?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice104
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou34

kde se diskutuje

 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků