logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Go, vegan, go! Veganství a běhání

Go, vegan, go! Veganství a běhání

Pro někoho jasně srozumitelná slova, životní styl například, návrat ke kořenům a přesto nadčasovost. Pro někoho jen boom dnešní doby, místo ve společnosti, zařazení a pocit sounáležitosti. Má-li se ale jednat o něco trvalého a pevného, v každém z těchto slov musí být přeci jen něco víc. Srdce, pokora, vůle a smysl například.

Štěpán u trouby

Srdce, ta pumpa, dělník. Možná i nevolník, co jede bez oddechu. Každičký den bez jediného odpočinku. Ten motor běžce, který udává tempo a sílu. Technika, styl a nohy jak ocelové pruty jsou bonus, který je přesto řízený srdcem. Stejně tak silné je veganovo srdce. Jako by v tom svalu jak pěst nebylo komor a předsíní, ale i pokojů, komůrek, skrýší a zákoutí. Tak moc silné si veggie srdce připadá. Běžcovo srdce bije a nese si tělo. Je odměněno pocitem radosti a naplnění. Po každém tréninku a každém závodě. Veggie srdce je zvonem. Umíráčkem za miliardy zvířat každý den padlých. Přesto je stejně silné. Co mají společného, tepou-li v pokoře? Cíle, bojovnost, vytrvalost, odhodlanost. Ale i respekt a nasazení.

Čím více se do článku nořím, tím více podob mezi veganem a běžcem nacházím. Běžec je více méně bojovník samotář. I ve štafetě si běží svůj úsek sám. Běžec ultra je samotář téměř nepochopený. Co z toho má? Proč se tak sebetrýzní? Bolest někdy až na hranici a přesto se mety posouvají stále dál a dál. Žízeň, únava, modré nebo i žádné nehty. Stav totálního vyčerpání. Ale příště chci ještě. On u toho nejí maso!? Promiňte, já říkal vegan. On u toho nežere nic!! A stejně mu to běží! Posouvají se hranice v útrpnosti, nebo jde opravdu o vyšší cíle? Žiji, posouvám se a ještě otevírám oči. Bourám mýty a vystupuji z řady. Opravdu je to možné?

Ano, je. Ale nic není zadarmo. Dnes už to nejsou jen kecky, trenky a hurá běžíme. Všechno je to byznys. Není špatné počasí, jen špatně oblečený běžec. Jedno z mnoha hesel, co nás donutí mít doma nejednu verzi od bot až po desatero šustek. Ale jaký by to byl běžec, kdyby se nezajímal také o to, co jí a z čeho čerpá sílu? Může se vůbec tak důležitá stránka, možná i kapitola výkonu, zanedbat? Nikoli, strava je prim. A dobře sestavený jídelníček hraje klíčovou roli nejen ve sportu, ale i v každodenním životě. A protože nejen sport, ale i strava je byznys, je důležité nebýt popelnicí. Nepodléhat chutím, lenosti, tradicím a zvykům. Máme to štěstí, že máme možnost volby. A to dokonce volby, která může zachránit život. Odvaha totiž není život vzít, ale život zachránit. A i když je veganství především životní filozofií spojenou s potřebou nenásilí a neubližování, může být prospěšné nejen pro zdraví duše, ale také těla. Genetika sice hraje svou roli, ale stále je ve velké míře jen a jen na nás, jak budeme žít, jak se budeme ve svém těle cítit a jak budeme vypadat.

vegan je vítěz, minimálně nad sebou samým vegan je vítěz, minimálně nad sebou samýmvegan je vítěz, minimálně nad sebou samým

Ano, veganství jako způsob stravování je do určité míry extrém, ale dnešní konvenční strava je jeho přesný protipól. Jsme savci všežravci. Znamená to ale ono dogmatické, že „máme jíst všechno“, nebo se na to můžeme podívat perspektivou, že „můžeme být živi ze všeho“?

Tak to už vám na Běžecké škole nedopovím, pokud chcete vědět jak je to dál, musíte si skočit do Dámského běžeckého klubu.

Štěpán Boháček foto
  • přečteno: 8545/8224×, 3 komentáře
Go, vegan, go! Veganství a běhání Go, vegan, go! Veganství a běhání Go, vegan, go! Veganství a běhání Go, vegan, go! Veganství a běhání

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (24 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

calu | 5. 4. 2014 3.33 hod. | 84.19.77.xx
Pro strejdu6 a další, které toto téma zajímá je možné oslovit např. jednu z těchto dam..obě jsou schopny Vám pomoci s veganským jídelníčkem.
veganza.cz/
www.silvieberankova.cz/

calu | 5. 4. 2014 3.26 hod. | 84.19.77.xx
Díky za tento úžasný článek! Veganství ruku v ruce se sportem je to nejúžasnější rozhodnutí, které člověk může ve svém životě udělat.. !!!

strejda6 | 28. 3. 2014 8.37 hod. | 46.135.100.xx
Skvělý psaní! Potřeboval bych poradit s jídelníčkem, nemáte odkaz na vhodné stránky? Díky <3

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká strava

všechny články Běžecká strava

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví35
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe10
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků