logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Keňan Daniel Chebii promluvil a celá Letná ho slyšela. Pole, pole, křičeli na mzungu jejich keňští rafiki

Keňan Daniel Chebii promluvil a celá Letná ho slyšela. Pole, pole, křičeli na mzungu jejich keňští rafiki

Vídáme je u nás závod co závod. Vždycky jenom na mžik oka. Občas zahlédneme záblesk jejich bílých zubů, načež je gazelí kroky odnesou do dáli. Navenek vzbuzují afričtí běžci dojem krajně nenápadných, mlčenlivých stvoření, která jen běhají, střídmě jedí a spí, nic mezi tím. Chyba lávky!

Tuto domněnku rozcupoval na cáry úterní trénink s Danielem Chebii. Původně měl dorazit tento keňský rychlík už v pondělí, náhoda i zpožděné letadlo z Berlína však napomohly propojení jejich návštěvy s pohodovou besedou s maratonským světoběžníkem Františkem Míčkem. Soulad to byl vpravdě kýžený. Daniel se navíc ukázal v Running Mallu s kamarádem Sylasem Kimutai. Zubili se oba už ve dveřích. A jen jsme vyběhli, Sylas začal povídat. Díky jeho vcelku fešné angličtině víme, kde v jeho zemi narazíme na žirafy a proč se vůbec hodí se tam vypravit. Jo, a prý se máme někdy zastavit, protože v tamních končinách se taky báječně běhá. To by bylo klubové soustředění, panečku!

Neméně zajímavá byla rozcvička na keňský způsob. Po pětiminutovce poskakování s geniálně jednoduchými pohyby už jsem začínal být vcelku dobře „zmaštěný“, při některých zpevňovacích cvicích jsem zalitoval, že Daniel se Sylasem umí počítat do dvaceti... Nicméně inspirace se naskytl pytel, to zase jo. Rozcvičky tudíž odteď budou ala Keňa – se širokým úsměvem! Načež jsme se jali otestovat rychlostní dovednosti našich nových keňských rafiki. Pro těch pár z vás, co pořád ještě neumíte svahilsky, to znamená kamarádi. Původní domluva zněla na tři sta metrů jejich závodním tempem. Jelikož ale mezi námi byl jeden šikovný sprinter, svižný úsek se protáhl téměř na celou letenskou rovinku. Nato chtěl Sylas znát jména všech těch bílých běžců – že nás musí poznat, protože běháme dobře. Pozoruhodné bylo, že dobrou polovinu z té patnáctky si při potréninkovém společném fotografování a loučení pamatoval.

Daniel a Sylas Kimutai

A když jsme se rozběhli znovu, nastala chvíle vpravdě historická. Dobře naložení keňští borci se jali vůči mzungu – středoevropským běžcům mávat prsty nahoru a dolů s příslovci „pole, pole“. Musíte se konečně už taky naučit jejich rodné mluvě – znamená to, „pomalu, pomalu!“ Stejně jsme se pokusili Danielovi se Sylasem zdrhnout. Skupinková domluva pomocí tiché české pošty zafungovala dokonale. Ti nejbystřejší vydrželi po smluveném povelu pádit dobrých osmdesát metrů, než je řehtající se Sylas, chlapík s osobákem na desítku hluboko pod třicet minut, dostihl. Mimochodem, doběhli jsme s Danielem svorně pátí. Pole, pole. Zkrátka, když pominu jednoho pejskaře, který měl nejapné poznámky ohledně zájmu svého nekontrolovatelného hafana o naši skupinku (a byl za to po zásluze poslán strašně daleko), strávili jsme na Letné krajně příjemný podvečer.

Klíčové zjištění? Tím nejlepším, celosvětově platným jazykem je běh.

Pokud to někdo předevčírem nestihl, nechť nesmutní v koutě a zaběhne do Running Mallu dnes večer. V sedm protáhneme po staré Praze pro změnu Keňanku Joyce Chepkirui. A v pondělí odpoledne nám naši rafiki ukuchtí jejich národní pokrm ugali. Máte hlad?

Michal "Vydra" Vítů foto
  • přečteno: 4534/4438×
Keňan Daniel Chebii promluvil a celá Letná ho slyšela. Pole, pole, křičeli na mzungu jejich keňští rafiki

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál VYDRA V RUNNING MALLU

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví35
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe10
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků