logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Dva dny do půlmaratonu. Najezte se, ať máte co pálit po celých dvacet jedna kilometrů

Dva dny do půlmaratonu. Najezte se, ať máte co pálit po celých dvacet jedna kilometrů

Během roku vám říkám, abyste si jedli, na co máte chuť, taky většinou běháme, abychom se mohli dobře najíst, ale dneska by to chtělo si vybírat, ono totiž špatně zvolená strava den před závodem může vážně ohrozit váš půlmaratonský výkon.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.4.2014

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Nakrmte celého člověka
  1. Energie pro svaly
  2. Energie pro mozek
 2. Příjem stravy den před půlmaratonem
 3. Příjem stravy v den půlmaratonu
  1. Snídaně
  2. Hodina před půlmaratonem
  3. 5 – 15 min před startem (pokud budete cítit potřebu, ale zbytečně se nenuťte)
 4. Pitný režim během půlmaratonu
 5. Časový plán doplňování tekutin
  1. 2 hodiny před půlmaratonem
  2. 1 hodinu před půlmaratonem
  3. 15 minut před startem
  4. Pomalé tempo (půlmaraton 2 – 3 hodiny)
  5. Rychlé tempo (půlmaraton do 2 hodin)
  6. Po půlmaratonu
  7. Tip na doplnění tekutin, solí a energie po půlmaratonu
 6. Dnešní trénink

Nakrmte celého člověka

Neměli-li jste v průběhu předcházejících dnů čas myslet na to, co jíte, jedli jste tak, jak jste zvyklí, tedy „za běhu“, tak alespoň dneska byste si měli před jídlem zastavit, sednout si a taky si promyslet, co do pusy strkáte, a ne jen plnit žalující, kručící, prázdný žaludek.

Už jsme si o tom říkali v den, kdy nám do startu půlmaratonu zbývalo šest dní a sice, že v týdnu před půlmaratonem najedeme na většinovou sacharidovou stravu, že tedy omezíme přísun tuků a bílkovin. To ale neznamená, že bychom měli tuky a bílkoviny vypustit zcela a už vůbec ne, že bychom to měli řešit tím, že do stravy zařadíme nízkotučné potraviny. Když už něco jíte, mějte na paměti, že je vždy lepší přijímat méně, ale zato kvalitních (plnohodnotných, nijak průmyslově „nevylepšovaných“) potravin, prostě jíst hlavně jídlo složené ze surovin, nikoliv prefabrikátů!

Energie pro svaly

Zvýšený příjem sacharidů ve dnech před vytrvalostním během (závodem i tréninkem) pomůže naplnit svaly maximálním množstvím (množstvím, jež jsou schopné přijmout) [ODKAZglykogenu:::http://www.bezeckaskola.cz/bezeckaencyklopedie-glykogen.html[/ODKAZ].

Svaly trénovaného člověka jsou schopné v sobě uložit (pro strýčka „běhavce“) až 720 gramů glykogenu, netrénovaný člověk pouze 280 gramů.

Dnes si můžete dovolit většinu z toho, co v běžném životě, kdy vám jde i o udržení či snížení hmotnosti, není zrovna vhodné přijímat. To znamená větší porce příloh (těstoviny, rýže, brambory, pečivo), marmeládu, džemy, sladké nápoje, ale bacha, nepřehánějte to, abyste se z toho nepo…

Hlavně se dnes nesnažte hubnout!

Pokud byste se (ve snaze ještě na poslední chvíli snížit svou váhu, abyste měli lehčí krok a nesli menší žok) pokusili snížit příjem energie, mohlo by to pro vás mít katastrofální důsledky. Poklesla by vám hladina cukrů v krvi, na což by tělo reagovalo jeho uvolňováním ze svých zásob (svaly, játra) a na 18. kilometru by vám mohlo „dojít“, a vy byste nemuseli do cíle ani dojít.

Energie pro mozek

Ačkoliv všichni dobře vědí, že běh je hodně o hlavě, tak před závodem, stejně jako v situacích, kdy jde do tuhého, hlavu ztrácíme. Prostě se začneme chovat bezhlavě. Možná je to způsobeno tím, že v době krizí přestáváme myslet na jídlo a tím pádem mozku dojde energie, takže se do celého procesu nemá ani sílu zapojovat. Kromě toho, když nesytíme náš mozek v době před závodem a v průběhu závodu energií, tak se nám může snadno stát, že se nám začne motat hlava, začneme mít závratě a ztratíme schopnost soustředit se na to, co děláme, v našem případě na běh a vše, co se kolem nás děje. I proto je třeba zvýšit před půlmaratonem a při maratonu přísun energie ve formě sacharidů.

Příjem stravy den před půlmaratonem

Po celý den se snažte dodržovat pitný režim. Největší díl tekutin vypijte ve formě vody, ale den před půlmaratonem máte povolené i sladké nápoje. Kolik tekutin máte přijmout (POZOR! tekutiny nepřijímáme jen v nápojích, ale i s ovocem, zeleninou, v polévce), zjistíte, když svou váhu vydělíte 15 a znásobíte 0,5. Což třeba například u sedmdesát kilo vážícího člověka dělá (70 : 15) x 0,5 = 2,4 litru.

Zvyšte příjem sacharidů. Pro větší příjem sacharidů volte raději přírodní zdroje, to znamená větší množství příloh (těstoviny, rýže, brambory), ovoce (i sušené), energetické gely si nechte až těsně před závodem či při závodě (a to jen tehdy, máte-li je vyzkoušené).

Pokud vám to nebude dělat problémy, tak si dopřejte malou svačinku, opět bohatou na sacharidy. Omezte příjem červeného masa, menší množství drůbežího je povoleno. Hlavně však dnes zapomeňte na smažené pokrmy (smažené řízky ať jsou dnes pro vás tabu).

Příjem stravy v den půlmaratonu

Snídaně

Protože se běží až v poledne, tak snídat můžete to, co jste běžně zvyklí, hlavně si ale nedávejte čerstvý chleba, to fakt není dobrý nápad. Jinak ale chleba a pečivo nevadí. Případně zvyšte příjem sacharidů. Nepřehánějte to však s příjmem vlákniny (mohla by vás pohonit), tuků a soli.

Pokud jde o její vydatnost, tak podle vašeho stavu metabolismu (co jste schopní dobře strávit) by její vydatnost měla být 500 – 1000 kalorii.

Hodina před půlmaratonem

Lehká svačina, bohatá na sacharidy (sladké pečivo, energetická tyčinka, energetický /pomalý/ gel) a 0,25 l nápoje.

5 – 15 min před startem (pokud budete cítit potřebu, ale zbytečně se nenuťte)

Iontový nápoj, datli, hrozinky, kolečko hroznového cukru, pomalý energetický gel.

Pitný režim během půlmaratonu

Hydratace – doplňování tekutin se liší podle váhy, viz výše, podle tempa, jímž člověk běží, nabaleností (počtem vrstev oblečení na sobě), teploty vzduchu. Doplňování tekutin vodou je vhodnější před půlmaratonem, v průběhu vlastního půlmaratonu je pak vhodnější pít iontové nápoje, případně kombinovat vodu a iontový nápoj. Rozhodně je však třeba pít po malých doušcích. Na občerstvovačce si přejít do chůze a v klidu vypít 0,15 – 0,25 l tekutiny a pomalu se rozeběhnout dál. Důležité je též doplnění tekutin po doběhu do cíle. Nejdříve si dejte vodu a teprve pak skočte na pivo.

Časový plán doplňování tekutin

2 hodiny před půlmaratonem

0,5 litru tekutin

1 hodinu před půlmaratonem

0,25 litru tekutin

15 minut před startem

0,2 – 0,25 litru tekutin

Pomalé tempo (půlmaraton 2 – 3 hodiny)

0,15 – 0,25 litru na každé občerstvovačce (každých 30 – 45 minut)

Rychlé tempo (půlmaraton do 2 hodin)

0,15 – 0,25 litru na každé občerstvovačce (každých 18 – 25 minut)

Po půlmaratonu

1 litr na každý kilogram úbytku hmotnosti!

Tip na doplnění tekutin, solí a energie po půlmaratonu

Většina běžců, kteří doběhnou půlmaraton, má potíže s příjmem tuhé stravy, i pouhé nasoukání banánu do sebe jim činí problém. V těchto případech je výborným zdrojem doplnění tekutin, solí a energie teplá polévka. Doporučuji kuřecí, hovězí, zeleninový vývar s nudlemi.

Dnešní trénink

Rozcvičení před půlmaratonem (15 minut volně (50 – 70% TF max) 4 – 5 rovinek (80 m), protažení, 5 minut výklus (65 – 50% TF max).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (88 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jana | 31. 3. 2016 12.57 hod. | 176.101.148.x
POZOR!!!!! Letos se nestartuje v poledne, ale v deset hodin dopoledne.

SlavoK | 27. 3. 2015 8.33 hod. | 15.203.137.xx
Marne hledam pripomenuti nizkeho glyemickeho indexu, misto toho same chleba, testoviny, marmelady, sladke napoje...
A de je ten genialni napad si dat chilifazole???

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Nastudujte si před tím, než se postavíte na start půlmaratonu

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
 • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků