logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Prudké ochlazení, mlha a sychravo útočí na dýchací ústrojí běžce

Prudké ochlazení, mlha a sychravo útočí na dýchací ústrojí běžce

Kašel je pěkná potvora. Když vás přepadne ve chvíli, kdy za to pořádně vezmete, abyste ze sebe vydali úplně všechno, tak se vydáte z celých plic, na výkonu to však není poznat zhola nic.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Léčivé účinky břečťanu na záněty dýchacích cest jsou známy již od 16. století
  2. Listy břečťanu jako lék
  3. PROSPAN – účinné, bezpečné a klinickými studiemi ověřené fytofarmakum
  4. Běhání ve vlhku a mokru kašel nezpůsobuje, to způsobuje vychladnutí

Fytoterapie (z řeckých slov fyton, „rostlina“, a therapeuein, „pečovat, léčit“) je využití léčivé síly rostlin. Využívání rostlin v lékařství je patrně stejně staré jako lidstvo samo, léčivé rostliny provázejí člověka v průběhu celé etapy jeho historického vývoje a byliny byly vlastně prvními léky, se kterými se člověk setkal.

Již od starověku patřily mezi nejdostupnější a mnohdy jediné léčebné prostředky. Až do konce středověku byla léčba bylinami plně využívána jako „oficiální" medicína. Do 18. století bylo „bylinkářství" obvyklou formou léčby. Následný rozmach chemie a výroba syntetických léčiv vytlačily bylinky a jejich používání do ústraní. V posledních letech dochází opět k nárůstu zájmu o fytoterapii. U fytofarmak se setkáváme relativně zřídka s nežádoucími účinky, většinou jen s rizikem možné alergické reakce. Navíc výroba fytoterapeutik podléhá stejně přísným podmínkám jako v případě chemických léčiv. Studium léčivých účinků rostlin a užívání léků na nich založených podporují různé organizace, například Evropská vědecká kooperativa pro fototerapii (European Scientific Cooperative for Phytotherapy-ESCOP), která vznikla v Nizozemsku.

Současný vědecký výzkum nejen potvrzuje údaje o léčivé síle rostlin, ale také rozšiřuje vědomosti o nových bylinkách a jejich účincích, a tak i fototerapie musí rozšiřovat své možnosti zaváděním dosud nepoužívaných bylin a hledat další indikační okruhy pro byliny již známé.

Břečťan je vetkán do evropské historie humanity. Jako rostlina není jen dobře znám, ale je jakousi „celebritou" v říši rostlin. Břečťan je pevně zakořeněn v jazyku, náboženství, rituálech, vědě a umění. Egypťané zasvětili břečťan bohu Usirovi (Usir/Osiris – bůh plodnosti, úrody a současně bohem zemřelých). Římští kněží se listů břečťanu nesměli dotýkat, z obavy, že by podlehli jeho kouzlu a byli by jím uchváceni. Břečťan se v umění dřívějších kultur používal jako symbol plodnosti a nesmrtelnosti (jako stálezelená rostlina).

Díky jeho blízkému spojení se stromy je břečťan také znamením věrnosti a šťastného manželství. Na poli medicíny je břečťan od pradávna považován za léčivou bylinu. Už v dávné historii zpopularizoval břečťan Hippokrates – „otec medicíny“. Bez znalosti jeho léčebných složek používal kořeny, listy a bobule jak k vnitřnímu, tak vnějšímu užití. Domníval se, že nenapodobitelná léčebná síla břečťanu je dána bohy a duchy žijícími v této mocné rostlině.

Léčivé účinky břečťanu na záněty dýchacích cest jsou známy již od 16. století

Průlom nastal zhruba v 19. století, kdy se tato bylina stala z pouze lidové medicíny důležitým alternativním léčivem proti kašli. Objevu jeho bezesporné důležitosti napomohla náhoda. Jeden lékař si všiml, že děti v jižní Francii trpí podstatně méně na kašel. Studoval tento fenomén a všiml si, že tyto děti pijí mléko z dřevěných břečťanových misek. Závěrem jeho zkoumání bylo, že břečťan obsahuje složky, které prostoupily do mléka a tak působily na kašel. Dnes již víme, že aktivní složky jsou více obsažené v listech Hedera helix, nežli v dřevnatých částech rostliny.

V moderní fytoterapii jsou břečťanové listy nezbytné pro výrobu farmaceutických přípravků proti průduškovým onemocněním (PROSPAN). Z botanického hlediska je břečťan stálezelená dřevnatá pnoucí rostlina, vědecky nazývaná Hedera helix Linné z čeledi aralkovitých (Araliaceae). V dnešní době je známo asi 15 různých druhů břečťanu a více jak sto odrůd, které jsou rozesety po celém světě.

Hedera pochází z řečtiny a je ze starého indiánského kořene slova ghedh (značící pevně uchopit, proplétat) a z německého kořene slova iwe (věčnost), jež se vztahují ke stálezeleným listům. Helix je odvozeno z řeckého λσσειυ (helíssein: vítr, omotat se). Břečťanová rostlina může žít 200 až 300 let – jsou známy i o stáří 450 let.

Listy břečťanu jako lék

Jediný lék obsahující saponiny, který je možné užívat v neomezeném množství jako monoterapii na kašel, je ten z břečťanových listů. Lék na bázi břečťanových listů (PROSPAN) se užívá při kataru horních cest dýchacích, při léčbě příznaků chronických zánětlivých průduškových onemocnění a při léčbě akutních zánětlivých respiračních onemocnění, jež jsou doprovázeny kašlem. Indikací je kašel, obzvláště pokud je spojen s nadměrnou tvorbou hustého hlenu, a jako pomocná léčba zánětlivých bronchiálních onemocnění.

PROSPAN – účinné, bezpečné a klinickými studiemi ověřené fytofarmakum

„Fytofarmakum" (z řeckého phyton – rostlina a pharmakon – lék) může být doslovně přeloženo jako léčivá rostlina. Vědecky je termín „fytofarmakum" definován následovně: Fytofarmaka jsou léky, které obsahují pouze rostlinnou látku a její aktivní složku (to mohou být vzdušné části, extrakty, vymačkaná šťáva nebo destiláty), které jsou užívány v oblasti racionální fytoterapie. Izolované látky z rostlin (např. morfium) a léky na bázi homeopatie, antroposofie a jiné speciální typy léčby nejsou považovány za fytofarmaka.

Bylinné léky mají ve smyslu racionální léčby stejnou pozici jako chemické léčivé produkty. A to vzhledem k tomu, se na ně vztahují ty stejné zákonné požadavky a regulační kontroly pokud jde o účinnost a bezpečnost, jako na chemicky definované sloučeniny.

Běhání ve vlhku a mokru kašel nezpůsobuje, to způsobuje vychladnutí

Jinak se však běhat v aprílovém počasí bát nemusíte. Nemusíte se bát ani vody z vrchu či zespoda, tedy té co na vás spadne v podobě deště či sněhu. Dokud běžíte, jste chráněni teplem, které během vytváříte, ale jakmile doběháte, tak rychle do sprchy či do vany, umýt a do suchého oblečení. Kašlání vám nezpůsobí špatné počasí, ale to, že mokří vychladnete!

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 20456/19959×, 1 komentář

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Eva | 22. 10. 2014 11.11 hod. | 90.180.168.xxx
Břečťan je ve větších dávkách drogou toxickou, není dobré překračovat doporučené dávky ani jej brát dlouhodobě. Ale jinak krátkodobě samozřejmě lze brát a pomůže ve vykašlávání. Dá se využít i zevně na kožní vyrážky a na vnější hemeroidy jako sedací koupel. Mě se osvědčilo na imunitu na lačno vypít hrnek s teplejší vodou(do 40C) se skořicí a lžičkou medu.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků