logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Prudké ochlazení, mlha a sychravo útočí na dýchací ústrojí běžce

Prudké ochlazení, mlha a sychravo útočí na dýchací ústrojí běžce

Kašel je pěkná potvora. Když vás přepadne ve chvíli, kdy za to pořádně vezmete, abyste ze sebe vydali úplně všechno, tak se vydáte z celých plic, na výkonu to však není poznat zhola nic.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Léčivé účinky břečťanu na záněty dýchacích cest jsou známy již od 16. století
  2. Listy břečťanu jako lék
  3. PROSPAN – účinné, bezpečné a klinickými studiemi ověřené fytofarmakum
  4. Běhání ve vlhku a mokru kašel nezpůsobuje, to způsobuje vychladnutí

Fytoterapie (z řeckých slov fyton, „rostlina“, a therapeuein, „pečovat, léčit“) je využití léčivé síly rostlin. Využívání rostlin v lékařství je patrně stejně staré jako lidstvo samo, léčivé rostliny provázejí člověka v průběhu celé etapy jeho historického vývoje a byliny byly vlastně prvními léky, se kterými se člověk setkal.

Již od starověku patřily mezi nejdostupnější a mnohdy jediné léčebné prostředky. Až do konce středověku byla léčba bylinami plně využívána jako „oficiální" medicína. Do 18. století bylo „bylinkářství" obvyklou formou léčby. Následný rozmach chemie a výroba syntetických léčiv vytlačily bylinky a jejich používání do ústraní. V posledních letech dochází opět k nárůstu zájmu o fytoterapii. U fytofarmak se setkáváme relativně zřídka s nežádoucími účinky, většinou jen s rizikem možné alergické reakce. Navíc výroba fytoterapeutik podléhá stejně přísným podmínkám jako v případě chemických léčiv. Studium léčivých účinků rostlin a užívání léků na nich založených podporují různé organizace, například Evropská vědecká kooperativa pro fototerapii (European Scientific Cooperative for Phytotherapy-ESCOP), která vznikla v Nizozemsku.

Současný vědecký výzkum nejen potvrzuje údaje o léčivé síle rostlin, ale také rozšiřuje vědomosti o nových bylinkách a jejich účincích, a tak i fototerapie musí rozšiřovat své možnosti zaváděním dosud nepoužívaných bylin a hledat další indikační okruhy pro byliny již známé.

Břečťan je vetkán do evropské historie humanity. Jako rostlina není jen dobře znám, ale je jakousi „celebritou" v říši rostlin. Břečťan je pevně zakořeněn v jazyku, náboženství, rituálech, vědě a umění. Egypťané zasvětili břečťan bohu Usirovi (Usir/Osiris – bůh plodnosti, úrody a současně bohem zemřelých). Římští kněží se listů břečťanu nesměli dotýkat, z obavy, že by podlehli jeho kouzlu a byli by jím uchváceni. Břečťan se v umění dřívějších kultur používal jako symbol plodnosti a nesmrtelnosti (jako stálezelená rostlina).

Díky jeho blízkému spojení se stromy je břečťan také znamením věrnosti a šťastného manželství. Na poli medicíny je břečťan od pradávna považován za léčivou bylinu. Už v dávné historii zpopularizoval břečťan Hippokrates – „otec medicíny“. Bez znalosti jeho léčebných složek používal kořeny, listy a bobule jak k vnitřnímu, tak vnějšímu užití. Domníval se, že nenapodobitelná léčebná síla břečťanu je dána bohy a duchy žijícími v této mocné rostlině.

Léčivé účinky břečťanu na záněty dýchacích cest jsou známy již od 16. století

Průlom nastal zhruba v 19. století, kdy se tato bylina stala z pouze lidové medicíny důležitým alternativním léčivem proti kašli. Objevu jeho bezesporné důležitosti napomohla náhoda. Jeden lékař si všiml, že děti v jižní Francii trpí podstatně méně na kašel. Studoval tento fenomén a všiml si, že tyto děti pijí mléko z dřevěných břečťanových misek. Závěrem jeho zkoumání bylo, že břečťan obsahuje složky, které prostoupily do mléka a tak působily na kašel. Dnes již víme, že aktivní složky jsou více obsažené v listech Hedera helix, nežli v dřevnatých částech rostliny.

V moderní fytoterapii jsou břečťanové listy nezbytné pro výrobu farmaceutických přípravků proti průduškovým onemocněním (PROSPAN). Z botanického hlediska je břečťan stálezelená dřevnatá pnoucí rostlina, vědecky nazývaná Hedera helix Linné z čeledi aralkovitých (Araliaceae). V dnešní době je známo asi 15 různých druhů břečťanu a více jak sto odrůd, které jsou rozesety po celém světě.

Hedera pochází z řečtiny a je ze starého indiánského kořene slova ghedh (značící pevně uchopit, proplétat) a z německého kořene slova iwe (věčnost), jež se vztahují ke stálezeleným listům. Helix je odvozeno z řeckého λσσειυ (helíssein: vítr, omotat se). Břečťanová rostlina může žít 200 až 300 let – jsou známy i o stáří 450 let.

Listy břečťanu jako lék

Jediný lék obsahující saponiny, který je možné užívat v neomezeném množství jako monoterapii na kašel, je ten z břečťanových listů. Lék na bázi břečťanových listů (PROSPAN) se užívá při kataru horních cest dýchacích, při léčbě příznaků chronických zánětlivých průduškových onemocnění a při léčbě akutních zánětlivých respiračních onemocnění, jež jsou doprovázeny kašlem. Indikací je kašel, obzvláště pokud je spojen s nadměrnou tvorbou hustého hlenu, a jako pomocná léčba zánětlivých bronchiálních onemocnění.

PROSPAN – účinné, bezpečné a klinickými studiemi ověřené fytofarmakum

„Fytofarmakum" (z řeckého phyton – rostlina a pharmakon – lék) může být doslovně přeloženo jako léčivá rostlina. Vědecky je termín „fytofarmakum" definován následovně: Fytofarmaka jsou léky, které obsahují pouze rostlinnou látku a její aktivní složku (to mohou být vzdušné části, extrakty, vymačkaná šťáva nebo destiláty), které jsou užívány v oblasti racionální fytoterapie. Izolované látky z rostlin (např. morfium) a léky na bázi homeopatie, antroposofie a jiné speciální typy léčby nejsou považovány za fytofarmaka.

Bylinné léky mají ve smyslu racionální léčby stejnou pozici jako chemické léčivé produkty. A to vzhledem k tomu, se na ně vztahují ty stejné zákonné požadavky a regulační kontroly pokud jde o účinnost a bezpečnost, jako na chemicky definované sloučeniny.

Běhání ve vlhku a mokru kašel nezpůsobuje, to způsobuje vychladnutí

Jinak se však běhat v aprílovém počasí bát nemusíte. Nemusíte se bát ani vody z vrchu či zespoda, tedy té co na vás spadne v podobě deště či sněhu. Dokud běžíte, jste chráněni teplem, které během vytváříte, ale jakmile doběháte, tak rychle do sprchy či do vany, umýt a do suchého oblečení. Kašlání vám nezpůsobí špatné počasí, ale to, že mokří vychladnete!

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 20026/19545×, 1 komentář

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Eva | 22. 10. 2014 11.11 hod. | 90.180.168.xxx
Břečťan je ve větších dávkách drogou toxickou, není dobré překračovat doporučené dávky ani jej brát dlouhodobě. Ale jinak krátkodobě samozřejmě lze brát a pomůže ve vykašlávání. Dá se využít i zevně na kožní vyrážky a na vnější hemeroidy jako sedací koupel. Mě se osvědčilo na imunitu na lačno vypít hrnek s teplejší vodou(do 40C) se skořicí a lžičkou medu.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Deset tipů pro optimální stavování běžců a běžkyň : Miloši, zapomněl jsi na řepkový olej!? »
  • Od gaučinku k běhu : Tak Třeboňský maraton 2018 byl za 4:06 »
  • Za čím by se běhalo, kdyby se to nestalo : Opravdu? Proto je kapitalismus lepší než socialismus – protože je dostatek bananu? Nebo…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Mirku, díky za odpověď Martině. Martino, jednak gratuluji k osobákům na 5 a 10 km, a jsem rád, že…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Ahoj Mirku, loni jsem běžela půlku na jaře, ale pak jsem trénovala na osobák na 5km (podle Milošova…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků