logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se běhá v písničkách

Jak se běhá v písničkách

Kabinet hudební výchovy Běžecké školy zjišťoval, jak je to s běháním v českých písních. Výsledek: situace není tak špatná jako v našich pohádkách, ale určitě by mohla být lepší.

Pokud jde o písně lidové, je obdivuhodné, že vytrvalec Emil Mráz trénuje na atletickém oválu za každého počasí: Sněží, sněží, Mráz kolem běží. Potěšitelné je také zapojení běžkyně Kateřiny Neznámé do vesnických běhů – Utíkala Káča kolem rybníka – a povzbuzování přihlížejících vesničanů – Utíkej, Káčo, utíkej!

Bohužel i v písničkách někteří sportovci podvádějí. Ze všech odhalených dopingových případů připomeňme například závodníka Lišku, který při běhu k Táboru postupně užíval větší než malé množství zázvoru. Po verdiktu předsedy antidopingové komise F. Ježka pak pouze zkonstatoval, že je to v pytli.

V popových hitech je jednoznačně nejaktivnějším závodníkem Čas. A není se co divit – vždyť běží v každém závodě. Od Lenky Filipové je ale značně nefér shazovat na něj své vlastní neúspěchy a to, že je prostě pomalejší než on (Za všechno může Čas – náhle si zrychlí ten svůj krok). Jako soka se ho obává dokonce i sám Karel Gott a přenáší to na ostatní závodníky: Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho ani vy…

Mimochodem: jen málokterý zpěvák se ve svém životě tak striktně a tak často řídí názvem své písničky, jako tomu bylo v případě Gottovy Běž za svou láskou. V každém případě je skvělé, že věčný zlatý slavík propaguje pozitivní dopady běhání na organismus (Být stále mlád), královskou vytrvaleckou trať však evidentně přenechává svému soupeři – Čas dál si běží svůj maratón…

Když už jsme u toho maratonu: překvapivě hodně písniček bylo – jak vidno z jejich názvů – napsáno právě pro maratonce, nebo dokonce maratonci samými, jenom je potom ukradli (pardon, převzali v jiné textové variantě) někteří nejmenovaní představitelé country, folku a středního proudu. Pár příkladů: Voda živá (autor-běžec tak ve své písni poeticky označoval obyčejnou minerálku na občerstvovačkách), Tisíc mil (tolik se to na pětatřicátém kilometru zdálo do cíle autorovi textu originální verze), Zdám se ti lepší, nežli jsem (v mačkanici v Celetné, těsně před startem maratonu, přiznává autor soupeřům své tréninkové manko).

Pravděpodobně v důsledku naprostého vyčerpání maratonců těsně před cílem a po jejich úspěšné resuscitaci vznikly původní skladby Jó, to jsem ještě žil nebo Tam u nebeských bran. Tedy u těch bran, kde budeme jednou všichni, ale doufejme, že co nejpozději. Rozhodně déle, než třeba Michal Tučný. Kdyby nebyl tučný, ale hubený, respektive kdyby byl Miloš Škorpil co k čemu a přivedl ho do Stromovky k běžeckým tréninkům, mohli jsme si zpívat třeba Tak přibíhá poslední kovboj…

A největším hitem by určitě byla Běhavá ženská:
když si běhavou ženskou vezme běhavej chlap
tak mají běhavej život plnej běhavejch dní bez útrap
celej den jen tak běží a pobíhají, jogging, klus či trap
když si běhavou ženskou vezme běhavej chlap

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 14574/14478×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

sportovniblog.cz | 2. 1. 2010 20.19 hod. | 78.80.16.xx
Landa je super, také na něj dost často běhám. Jen nemá až tolik rychlejch písniček, takže se dost rychle oposlouchá.

Majka | 2. 1. 2010 12.15 hod. | 88.101.79.xxx
Kam ty na to chodíš? Fakt dobrý Mě synek nacpal běhací MP3 Landou, tak jsem s ním dnes „s malou dírou v hlavě lesem vrávorala a přísahala, že domů doklopýtám..."

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas88
Asics121
Brooks17
Inov-852
Icebug5
Hoka One22
Mizuno52
Newton5
NB21
Nike55
Salming348
Salomon40
Scott2
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce45
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků