logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se běhá v písničkách

Jak se běhá v písničkách

Kabinet hudební výchovy Běžecké školy zjišťoval, jak je to s běháním v českých písních. Výsledek: situace není tak špatná jako v našich pohádkách, ale určitě by mohla být lepší.

Pokud jde o písně lidové, je obdivuhodné, že vytrvalec Emil Mráz trénuje na atletickém oválu za každého počasí: Sněží, sněží, Mráz kolem běží. Potěšitelné je také zapojení běžkyně Kateřiny Neznámé do vesnických běhů – Utíkala Káča kolem rybníka – a povzbuzování přihlížejících vesničanů – Utíkej, Káčo, utíkej!

Bohužel i v písničkách někteří sportovci podvádějí. Ze všech odhalených dopingových případů připomeňme například závodníka Lišku, který při běhu k Táboru postupně užíval větší než malé množství zázvoru. Po verdiktu předsedy antidopingové komise F. Ježka pak pouze zkonstatoval, že je to v pytli.

V popových hitech je jednoznačně nejaktivnějším závodníkem Čas. A není se co divit – vždyť běží v každém závodě. Od Lenky Filipové je ale značně nefér shazovat na něj své vlastní neúspěchy a to, že je prostě pomalejší než on (Za všechno může Čas – náhle si zrychlí ten svůj krok). Jako soka se ho obává dokonce i sám Karel Gott a přenáší to na ostatní závodníky: Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho ani vy…

Mimochodem: jen málokterý zpěvák se ve svém životě tak striktně a tak často řídí názvem své písničky, jako tomu bylo v případě Gottovy Běž za svou láskou. V každém případě je skvělé, že věčný zlatý slavík propaguje pozitivní dopady běhání na organismus (Být stále mlád), královskou vytrvaleckou trať však evidentně přenechává svému soupeři – Čas dál si běží svůj maratón…

Když už jsme u toho maratonu: překvapivě hodně písniček bylo – jak vidno z jejich názvů – napsáno právě pro maratonce, nebo dokonce maratonci samými, jenom je potom ukradli (pardon, převzali v jiné textové variantě) někteří nejmenovaní představitelé country, folku a středního proudu. Pár příkladů: Voda živá (autor-běžec tak ve své písni poeticky označoval obyčejnou minerálku na občerstvovačkách), Tisíc mil (tolik se to na pětatřicátém kilometru zdálo do cíle autorovi textu originální verze), Zdám se ti lepší, nežli jsem (v mačkanici v Celetné, těsně před startem maratonu, přiznává autor soupeřům své tréninkové manko).

Pravděpodobně v důsledku naprostého vyčerpání maratonců těsně před cílem a po jejich úspěšné resuscitaci vznikly původní skladby Jó, to jsem ještě žil nebo Tam u nebeských bran. Tedy u těch bran, kde budeme jednou všichni, ale doufejme, že co nejpozději. Rozhodně déle, než třeba Michal Tučný. Kdyby nebyl tučný, ale hubený, respektive kdyby byl Miloš Škorpil co k čemu a přivedl ho do Stromovky k běžeckým tréninkům, mohli jsme si zpívat třeba Tak přibíhá poslední kovboj…

A největším hitem by určitě byla Běhavá ženská:
když si běhavou ženskou vezme běhavej chlap
tak mají běhavej život plnej běhavejch dní bez útrap
celej den jen tak běží a pobíhají, jogging, klus či trap
když si běhavou ženskou vezme běhavej chlap

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 22932/22613×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

sportovniblog.cz | 2. 1. 2010 20.19 hod. | 78.80.16.xx
Landa je super, také na něj dost často běhám. Jen nemá až tolik rychlejch písniček, takže se dost rychle oposlouchá.

Majka | 2. 1. 2010 12.15 hod. | 88.101.79.xxx
Kam ty na to chodíš? Fakt dobrý Mě synek nacpal běhací MP3 Landou, tak jsem s ním dnes „s malou dírou v hlavě lesem vrávorala a přísahala, že domů doklopýtám..."

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků