logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Dopující hobíci. Jak danou problematiku vidí RNDr. Jan Chlumský, vedoucí úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru ČR

Dopující hobíci. Jak danou problematiku vidí RNDr. Jan Chlumský, vedoucí úseku dopingových kontrol a monitoringu Antidopingového výboru ČR

Děkuji za odkaz na zajímavé články i za preventivní antidopingové i zdravotní působení na komunitu, která je již trochu na okraji našeho dosahu. Tedy hlavně, co se týče oblasti kontrolní, tedy jak nám rádi někteří říkají – represivní. O to více důležitá je v této oblasti činnost osvětová.

WADA se léčivy z této oblasti zabývá již mnoho let a narkotická analgetika byla zakázána Lékařskou komisí MOV již před více než dvaceti lety. A to primárně z Vámi popisovaného důvodu tlumení bolesti a blokování zpětné vazby a následného rozsáhlejšího poškození zraněné oblasti organismu.

Kyselinu acetylosalicylovou ani diklofenak a ibuprofen mezi zakázané nezařadili. My jako úřad jsme jejich seznam povinni respektovat (viz skupina S 7. Seznamu ).

Chemickou příbuznost a mechanismus působení výše uvedených preparátů jste ve svých článcích vylíčil sice poněkud svérázně, ale obecně mohu říci, že to pro takto „divoce" sportující laiky je určitě přínosné memento. Dalo by se sice velmi dlouze až filozoficky diskutovat o zdravotní prospěšnosti a zároveň nebezpečnosti takto extrémních běhů (i jiných činností), ale to již je mimo působnost ADV ČR a moji kompetenci. Ne každý má takový dar výdrže a odolnosti tělesné schránky, jako asi Vy osobně a pak se v určité míře k lékům Vámi zmiňovaným uchyluje. Z lékařského hlediska jsou všechny léky do určité míry a často i v lékařských indikacích nezdravé.

Přeji Vám mnoho zdaru ve Vaší osvětové i sportovní činnosti. Pokud byste měl zájem o nějaké osvětové materiály, jsou ke stažení na www.antidoping.cz a v omezeném množství v papírové podobě u nás na ADV ČR.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Michal | 29. 4. 2014 19.47 hod. | 213.192.12.xx
Máš pravdu Vašku. Klidně si Ibalgin ber. Myslím to vážně. Pokud to nezvládáš "sám" pomoz si chemií. Sice budeš stále jen slaboch, ale pravde je taková, že to zakázané není. A hlavně, nebudeš jistě sám, tak co na tom záleží.
Já osobně si ale myslím, že to píšeš jen proto, abys tady rozpoutal jakousi diskuzi a nemyslíš to opravdu vážně. Pokud ano, tak sorry, ale to tě docela lituju. Pokud jsi to nepochopil, tak jsem na tebe zvědav za pár let.............ale ty jistě myslíš ironicky viď :-)

Martin S | 29. 4. 2014 18.20 hod. | 213.192.60.xx
Tak nevím Vašku, ale asi čteme každý jiný článek. Pan doktor jen píše, že ibalgin není na seznamu zakázaných látek. Ale o odstavec výš to nedoporučuje kvůli tlumení bolesti a možného následného rozsáhlejšího poškození. Nicméně kdo chce kam.....důvod si vždycky najde.

David "přírodní běžec" | 29. 4. 2014 15.29 hod. | 194.213.49.xx
Václave, opravdu si myslíte, že tím někoho ohromíte? Možná tak ochromíte a to jen sám sebe! Buďte uvědomělý a pojďte si s námi raději někdy zaběhat do Stromovky. Chodíme každé středy navečer a soboty dopoledne v naší skupině "přírodních běžců". Pokud budete chtít, rádi Vás mezi sebe přijmeme a sám uvidíte, že se dá běhat i z jiných důvodů, než jen honit branky, body a vteřiny... Lásku k běhu si každý musí najít sám a já věřím, že i Vy si tou svou, ikdyž trochu členitou cestou najdete ten svůj kýžený cíl. Právě začínám běhat bos a to je teprve prožitek a nakonec i to rčení i cesta může být cíl je většinou pravda.
Přeji Vám příjemný den.

Vasek | 29. 4. 2014 15.17 hod. | 80.188.235.xxx
Dobry den,
dekuji panu doktoru Chlumskemu za vyjadreni a potvrzeni, ze mohu uzivat ibalgin pri zavodech.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Od gaučinku k běhu : Tak Třeboňský maraton 2018 byl za 4:06 »
  • Za čím by se běhalo, kdyby se to nestalo : Opravdu? Proto je kapitalismus lepší než socialismus – protože je dostatek bananu? Nebo…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Mirku, díky za odpověď Martině. Martino, jednak gratuluji k osobákům na 5 a 10 km, a jsem rád, že…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Ahoj Mirku, loni jsem běžela půlku na jaře, ale pak jsem trénovala na osobák na 5km (podle Milošova…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Martino, jestl máš teď chřipku v polovině února, měla bys začít s během až v březnu. Plán s mi zdá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků