logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Do maratonu zbývají už jen dva dny. Poslední rady do maratonského uzlíčku (nervů)

Do maratonu zbývají už jen dva dny. Poslední rady do maratonského uzlíčku (nervů)

Do startu maratonu zbývají už jen hodiny. Všechno už bylo napsáno, všechno už bylo řečeno, všechno už bylo vyzkoušeno, úhledné hromádky s připravenými běžeckými svršky a spodky jsou srovnány a čekají na to, až je obléknete a dáte jim zazářit na maratonském jevišti. Ještě si obout sedmimílové boty, na prsa připnout číslo a opona může letět vzhůru.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Je čas se probudit
  2. Předmaratonský svaťák před maratonskou maturitou
  3. Poslední rady na maratonskou cestu
  4. Trénink dva dny a jeden den před maratonem

Do startu maratonu zbývají už jen dva dny. Všechno už bylo napsáno, všechno už bylo řečeno, všechno už bylo vyzkoušeno, úhledné hromádky s připravenými běžeckými svršky a spodky jsou srovnány a čekají na to, až je obléknete a dáte jim zazářit na maratonském jevišti. Ještě si obout sedmimílové boty, na prsa připnout číslo a opona může letět vzhůru.

Je čas se probudit

Budíček – vstávat, mobil vyzvání jak splašený budící melodii. Je neděle a on si to stejně nechce nechat rozmluvit. Vy máte pocit, že jste právě usnuli, jak jste nemohli celou noc nervozitou a očekáváním věcí příštích usnout. No nedá se nic dělat, snídaně nepočká, startuje se v 9 hodin. Takže protřít oči, nalít do konvice vodu na čaj nebo na kafe, konvici položit na sporák, odskočit si, připravit si snídani, odskočit si, sednout si ke stolu, usrknout čaje nebo kávy, odskočit si, polknout první sousta, odskočit si… Připadáte si jak koroptev? To je v pohodě, lepší skákat (odskakovat) teď než na trati.

Předmaratonský svaťák před maratonskou maturitou

V posledním týdnu jste si mohli přečíst na Běžecké škole snad všechny rady, které nosím ve své hlavě. Pokud jste se k nim nedostali, tak je najdete v následujících článcích:

Co dělat, čeho se vystříhat v týdnu před Volkswagen Maratonem Praha

Do dvacátého ročníku Volkswagen Maratonu Praha zbývá šest dní. Patnáct chyb, kterých bychom se měli ostříhat

Do Volkswagen Maratonu Praha zbývá pět dní. Rady pro notorické ignoranty

Do dvacátého ročníku Volkswagen Maratonu Praha zbývají čtyři dny. Nalaďte se do pohody

Do Volkswagen maratonu Praha zbývají tři dny. Načasujte se na správný maratonský čas

Takže teď už byste měli vědět všechno. Ještě si to přechroupat, abyste to uvedli do praxe, a pak už vás nemůže na trati maratonu nic ohrozit, tedy až na vaši hlavu, protože i když k dobrému běhu je potřeba mít silné nohy, silné plíce, silné srdce, silného ducha a tempo udávající ruce a dech, tak stejně je to pořád o hlavě, a ta když se splaší, tak…, ale čtou to i děti, tak zůstanu jen u náznaku:-).

Poslední rady na maratonskou cestu

Takže poslední níže uvedené rady do maratonského uzlíčku se týkají vlastního závodu a jsou určeny hlavně vaší hlavě, aby vás na trati pohlídala:

Neblázni, ty všechny před sebou stejně nikdy nedohoníš, proto se zklidni, aby tě nezačali předbíhat ti za tebou!

Občerstvovačky a osvěžovačky jsou na trati proto, abychom se občerstvili a osvěžili, takže se nesnažme je minout, co nejrychleji to jde. Když se nenapijeme a nedoplníme energii, tak určitě za 5 minut začneme mít žízeň a hlad!

Začíná být podezřelé teplo, možná ještě před chvílí byl příjemný chládek, ale běžíme na otevřené silnici, kde neplatí údaje o teplotě ve stínu, ale pokud nám svítí nad hlavou slunce, je o 5 – 10 stupňů víc. Respektuj to prosím, nech mě ochladit Teď už jen si zopáknout, co jsme si tenhle týden řekli, vyfasovat číslo, instruovat doprovod, kde mě povzbudit a pak v cíli sebrat a při vlastním závodě pak nezapomeňte povzbuzovat všechny co budete míjet, a to ať běží před vámi, či za vámi, zátylek, abych se za chvíli nezavařila a ty se mnou!

Začíná být podezřelé teplo, před chvílí jsme ještě oba běželi na osobní rekord (na skvělý prvomaratonský čas), ale jak to tak sleduju, nohy už nejedou jako na začátku, začínám nějak celkově tuhnout, pojď, přejdeme na chvíli do chůze, vyklepeme ruce, uvolníme nohy, prodýchneme se a po 50 metrech se zase rozeběhneme, uvidíš, že zase poletíme!

Trénink dva dny a jeden den před maratonem

Dva dny před maratonem si dejte běžecké volno a dne před maratonem pak 25 minut lehkého běhu nebo 3 km (65-75%); 5x 80 m; 1 km (75-65%).

věřte, že tohle povzbuzování vám dodá sílu do dalších metrů a hlavně odvede vaše myšlenky od toho, že vás něco bolí, tuhnou nohy, bolí kolena, záda..., prostě od všeho, pro co jste si na maraton přišli :).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (28 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Renáta | 6. 5. 2016 10.57 hod. | 89.177.50.xx
Děkuji za příspěvky, domlouváme s Vámi s kamarádkou lekce, žel až po maratonu, Tak snad to zvládnu, běžím maraton poprvé, sama, po roce intenzivnější běhání ale rozhodla jsem se až teď. Snad to zvládnu. Po půlmaratonu jsem měla pocit, že bych si to dala rovnou ještě jednou, tak doufám, že to nebyl jen pocit :-)

Jitka | 6. 5. 2016 7.30 hod. | 193.228.234.xxx
Děkujeme, pane učiteli, za ty rady. Čtu je vždycky a pozorně, přestože poběžím už (teprve) :-) čtvrtý maraton. Ale každý je jiný, stát se může cokoli a opakování je matka moudrosti.
A všechny ty věty – svatá pravda.:-)

Katka | 6. 5. 2016 6.09 hod. | 78.80.40.xx
To nevím, ale taky bych chtěla poděkovat panu učiteli.

Rosťa | 10. 5. 2014 11.10 hod. | 78.45.96.xx
Ahoj, víte někdo, kde se zítra po M bude konat třídní schůzka běžecké školy?

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál POBĚŽÍM MARATON! JAK NA TO?

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano133
Ne39

kde se diskutuje

  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : A kdo chce, aby se mu slachy a klouby promazaly a jely jak nove, zaradi do jidelnicku i kopcovou…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Jo a behat se i s timhle samozrejme da, ale s rozumem (delší doba zahrivani a nejit drasticky přes…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Jak jsem uz drive psala a mam na sobe jiz leta vyzkouseno, tak CITRON VCELKU (idealne nalačno rano…»
  • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Dobrý den, může se běhat u tohoto zranění,nebo je lepší dát pauzu a jen cvičit ty cviky? Děkuji za…»
  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků