logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

BĚH JE ZABIJÁK A ŠKORPIL NEJVĚTŠÍ MASOVÝ VRAH!

BĚH JE ZABIJÁK A ŠKORPIL NEJVĚTŠÍ MASOVÝ VRAH!

Maratón poškozuje srdce a zvyšuje riziko srdečních arytmií. K tomu si přidejte, to co se vloni a letos dělo na některých městských půlmaratonech, v jejichž průběhu lidé padali v horkém počasí, když nepřizpůsobili své tempo skutečnosti, že je horko, jak mouchy. A je to jasný – Běh je zabiják a Škorpil největší masový vrah!

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Je běhání zdravé nebo může škodit našemu zdraví
  1. Co zdraví, co klouby, po těch letech běhání?
 2. Běh zabiják!
 3. V péči lékařů končí ti, co nedbají rad postupného zatěžování, ale ani rad, co jim říkají: „Zbrzdi, nepřepínej se!“
 4. Připravíte-li se a poběžíte-li deset kilometrů, půlmaraton či maraton podle zásad Přirozeného běhu, nemusíte se bát
 5. Návody navádějící na cestu Přirozeného běhu
  1. Trénink
  2. Regenerace
  3. Strach z bolesti, ze selhání
  4. Prevence
  5. Závodní období
  6. Veteráni
  7. Speciální vychytávky

„Běh dnes patří mezi nejpopulárnější a dalo by se říci i nejprestižnější sporty vůbec. I u nás začíná platit pravidlo, kdo neběhá, není in. Uběhnout půlmaratón i maratón si tak klade za cíl stále více lidí. Bohužel málokdo z nich si uvědomuje, že sport založený na extrémní fyzické zátěži, kam patří i maratón (pro mnohé však už i půlmaraton) je podobně škodlivý jako povalečství a obezita“. Jsme na jedné lodi ty i já, ale zatímco ty se trapně někde potíš, já si svou smrt vysloužím pěkně v klidu a v teple domova, a navíc tím nikoho neotravuju!

Na tenký led polemiky s bulvárem, který tu a tam vyplivne otrávenou slinu, aby zaujal své čtenáře, se vydávám ne proto, abych vzbudil pozornost, ale proto, že se tak trošku cítím zodpovědný za ty, které jsem k běhání přivedl a oni najednou, po přečtení článku, který vypadá velmi zasvěceně, opírajíce se o tvrzení lékařů, nevědí zda jsem je nenavedl na slepou kolej. Tak tedy:

Je běhání zdravé nebo může škodit našemu zdraví

Z mých letitých zkušeností mohu směle prohlásit, že běhání je jednoznačně zdraví prospěšná aktivita, když se dodržují určitá pravidla. Když se ta pravidla nedodržují, pak může běhání zdraví člověka ohrožovat. Šalamounská odpověď, co? Vysvětlím.

Co zdraví, co klouby, po těch letech běhání?

Snad nejčastější otázka, kterou dostávám. Odpověď: „Díky za optání, slouží“, a pokračuji, „když to děláš rozumně!" Jádro pudla se skrývá v druhé části mojí odpovědi: „když to děláš rozumně!“

Rozumným míním to, že člověk, i když se chce ve svém běhání zlepšovat (zlepšovat své výkony na závodech, prodlužovat vzdálenosti závodních tratí, zvyšovat obtížnost tréninkové zátěže…), činí tak postupně, ne skokově. Dává tělu čas, aby si na zvyšující zátěž zvyklo, nevystavuje se nadměrným stresům, kterých je beztak v jeho životě přehršel.

Běh zabiják!

Napsat článek o tom, že běhání škodí zdraví a to v podstatě stejně, jako když jen ležíte doma na svém kavalci, je to nejlehčí, co člověk může udělat a pro zkušeného lékaře kardiologa už vůbec, protože každý soudný člověk ví, že srdeční arytmii si můžete „uštvat“, a to doslova, při jakékoliv nadměrné zátěži (nadměrném stresu), která zvýšenou měrou zaměstnává lidské srdce. Tím, že tomu dáme punc vědeckosti a odbornosti a zmíníme, že za to může „protein kardiostimulace známý jako HCN4“, přitáhneme pozornost davů (což je účel) a odvedeme je od základní podstaty, že čím více lidí běhá, čím více lidí se zúčastňuje půlmaratonů, maratonů a dalších běžeckých závodů, tím více se objeví u srdeční arytmie, bude-li zjištěna u člověka, který u lékaře odpoví na otázku: „Běháte?" „Ano“, jako příčina – BĚH!

Stejné to bylo s běžeckými zraněními, kdy bylo dáváno za vinu firmám, vyrábějícím běžeckou obuv, že snad zcela záměrně vyrábějí čím dál tím techničtější boty, přičemž je jasné, že je lepší běhat bos nebo v minimalistických botách. Stačí si jen zaplatit ty správné „trouby" a už to běží. Stalo se po vydání jinak skvělé knihy Born To Run a více jsem se tomu věnoval v článku Je člověk pokusný králík, oběť nebo jde o přirozený běh událostí, o hledání nejlepších řešení?

Se zvyšujícím počtem běžců se bude toto číslo zvyšovat, takže za pár let nás možná ohromí nadpis v novinách či na netu: BĚH JE ZABIJÁK A ŠKORPIL NEJVĚTŠÍ MASOVÝ VRAH. Rozhodně tenhle nadpis, když nic jiného, bude dobře prodávat.

Aby čísla o škodlivosti běhu na zdraví člověka měla vypovídající hodnotu, musel by si někdo dát tu práci a zjistit, zda náhodou už tím, jak žil před tím, než začal běhat, se u něj neprojevovaly příznaky, které by ukazovaly na možnost ohrožení srdeční arytmii, k tomu stačí být určitou dobu vystavován nadměrnému tlaku na výsledky ve škole, v zaměstnání, v rodině. Kdo tomuto tlaku není vystavován?

V péči lékařů končí ti, co nedbají rad postupného zatěžování, ale ani rad, co jim říkají: „Zbrzdi, nepřepínej se!“

Další otázkou je, kdo se ocitá nejčastěji v péči lékařů. Většinou jsou to ti, kteří nedbají rad postupného zatěžování, nedbají na regeneraci, mají pocit nenahraditelnosti, takže dovolenou si vezmou, jen je-li jim nařízena, a mohl bych pokračovat. Tedy vesměs lidé velmi ambiciózní. Osobně by mě nejvíc zajímal ve statistikách, o nichž se zmiňuje článek v novinkách.cz, poměr mužů a žen. Tipnu si, že žen ohrožených srdeční arytmií bude o hodně méně než mužů. Všiml jsem si totiž, že za ta léta, co běhám, co běhám maratony a delší běžecké závody (půlmaratony nevyjímaje), jsem snad neviděl ležet na zemi zkolabovanou ženu! Že by ženy byly o tolik odolnější než muži? Houby, jsou jen zdravě opatrnější a víc jim jde o zážitek, než o vteřinu „nesmrtelnosti“, která je v další vteřině již zapomenuta, je mrtvá.

Připravíte-li se a poběžíte-li deset kilometrů, půlmaraton či maraton podle zásad Přirozeného běhu, nemusíte se bát

Připravíte-li se a poběžíte-li deset kilometrů, půlmaraton či maraton podle zásad Přirozeného běhu, nemusíte se bát, že vás postihne srdeční arytmie, pokud už k ní nebudete inklinovat předchozím způsobem života, ale i tak jí budete méně ohroženi než ti, pro něž je důležitější cíl než cesta, po níž k cíli míří. Návodů na cestu najdete na Běžecké škole celou řadu.

Návody navádějící na cestu Přirozeného běhu

Trénink

Roční tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat

Jak si naplánovat běžecký rok

Jak dostat více kyslíku do svalů

Jak správně vyhodnotit signály svého těla

Intenzita, náročnost, rychlost běhu, zátěž

Deset tipů pro bezpečné zvládnutí intervalových tréninků. Sto šedesát variací intervalových tréninků

Do formy a do kondice bez stresů a přetrénování

Jakých chyb se nejčastěji dopustí začínající běžec – běžkyně

Tempo (čas) na 1 km versus tepová frekvence

Proč máme běhat na začátku pomalu, když se nám chce běžet rychle

Život běžce řídí tep jeho srdce

Zapomeňte na hubnutí, žijte, abyste zvýšili svou vitalitu a chuť do života

Energie – jak získává lidské tělo energii během běhu

Únavový syndrom – práce, stres, sedění na zadku, místo kvalitního jídla náhražky

Intenzita tréninku

Osm největších běžeckých hříchů

Regenerace

Regenerace

Správný mix běžeckého tréninku a regenerace

Superkompenzace

Vyladění. Fáze běžeckého tréninku, která rozhoduje o tom, jestli budete na konci závodu skákat radostí nebo se věšet

Přetrénování. Syndrom vyhoření. Nemoci, jež vás dostanou dřív, než řekneš švec

Přetrénovanost je jako zranění. Léčba vyžaduje trpělivost

Únava. Co nám říká? Jak se s ní vyrovnat? Co dělat, aby nepřišla?

Běh a bolest

Spánek, spánkový deficit, vliv spánku na výkonost běžce, vliv nedostatečného spánku na možnost zranění

Strach z bolesti, ze selhání

Od věci pak určitě není ani to, že srdeční arytmií jsou ve zvýšené míře ohroženi i ti, co si preventivně před závodem vezmou prášek proti bolesti, neboť ti už vůbec nemají sami sebe pod kontrolou. A jak víme, na velkých městských závodech je takových závodníků 50 – 60 %.

Dalším důvodem, proč běžec či běžkyně nastupuje do závodu pod prášky, je, že přehnal trénink a způsobil si nějaké zranění, ale on chce přesto závod, na nějž se dlouho připravoval, běžet. Tenhle důvod je pochopitelný, ale lepší je, aby k němu nedošlo. Proto je dobré vědět, co s naším tělem dělá nesprávně strukturovaná intenzita tréninku.

Dopující hobíci. Proč běháš? Přece pro zdraví, pro radost

Vývojová linie běžce. Jogger – Hobík – Dopík – Rakvík

Běžecká zranění

Jak začít běhat po pauze delší jak půl roku

Prevence

Když jsme u prevence, nezaškodí si připomenout na začátku zásady první pomoci

První pomoc při zkolabování běžce, cyklisty, turisty

Sportovně zdravotní prevence – rozdíl mezi sportovní preventivní prohlídkou a zjištěním aktuálním kondice pro řízení tréninku

Co dělat před závodem – jak se vyvarovat chyb

Můj první běžecký závod – na co si mám dát pozor

Staň se tím, kdo určuje hranice své výkonnosti!

Závodní období

Jsem schopný uběhnout pět, deset, patnáct kilometrů, půlmaraton nebo maraton?

Chci být stále lepší a lepší – mám trénovat nebo závodit?

Běžecká závodní gramotnost

Soustřeď se na pár vrcholů, nechtěj být hned Reinholdem Messnerem!

Na přestup z půlmaratonu na maraton je třeba se připravit

Půlmaraton už není výzva, chci víc, chci maraton – jak se s tím popasovat?

Běžecká dokonalost, to je rovnice o pěti známých – VYTRVALOST, RYCHLOST, KOPCE, SÍLA a PRUŽNOST

Jak trénovat, aby se člověk zlepšoval a to bez rozdílu věku

Veteráni

Běh, sport pro dříve narozené (veterány)

Speciální vychytávky

42 + 1 vychytávka v běžeckém tréninku

Jak váha ovlivňuje výkon běžce

Běžecká vizita aneb co prospívá osmi řídícím systémům běžcova těla, čím je potěší, aby pak ony těšily jeho

Byť nakonec, tak už někde na začátku vašeho běhání by měl stát Přirozený běžecký styl, protože když se jej budete učit, tak společně s učením se dýchat (dýchat nosem) zpomalíte své tempo, a váš běžecký vývoj se tím neuvěřitelně zrychlí.

Podobné téma jako v tomto článku jsme tu ale již řešili, a sice v článku

Extrémní sportovní výkony – jak se to slučuje se zdravým životním stylem?

Podle lékařů ovšem někdy za nevysvětlitelnými úmrtími závodníků stojí skrytá srdeční vada, která se u někoho vůbec nemusí po celý život projevit a má na ni vliv až velké sportovní i psychické vypětí při závodě.

Tak, teď máte tolik materiálů ke studiu, že vám to určitě vydrží až do prázdnin a možná i na celé prázdniny, a přestanete se vzrušovat, když se někde objeví, že běh je zabiják!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (75 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Honza Růžička | 20. 5. 2014 10.49 hod. | 62.141.0.xxx
Tak konečně jsem uzřel pravdu... Jen se divím, že tak pozdě, vždyť je to očividné: taky jste si všimli, že máte vždycky po běhání nohy dole zahnuté a na koncích tak jako roztřepené? Ten běh zkrátka škodit musí!

woodman | 20. 5. 2014 5.43 hod. | 89.203.192.xxx
Wov! "Když to děláš rozumně..." Tahle věta se hned po přečtení přeci zapomíná.... :-) ...

Kertag | 19. 5. 2014 11.04 hod. | 78.45.12.xxx
Naprosto s titulkem souhlasím, konečně toho Škorpila někdo odhalil!
Jen bych se ještě rád dozvěděl,co na to Ornela Štiková a její máti ...

Vašek Čekan | 18. 5. 2014 19.25 hod. | 109.72.12.xx
Děkuji Miloši za vyjádření, jakožto běžec s tebou naprosto souhlasím, článek nějakých novinek. cz nás běžce absolutně nemůže vyvést z míry, prostě nikoho, kdo používá mozek a něco už o běhu ví ;-) Ten jejich "výzkum" bych chtěl vidět... anebo radši ani ne, proč si otravovat život ?! Žiju a běhám, užívám si to, naposledy včera při krásném závodě, běhám často a rád, běhání je součástí mýho života, nevidím důvod proč přestat, apod. Říkám to pořád, že bulvární média jsou stoka...

MireQ | 18. 5. 2014 12.01 hod. | 88.103.42.xxx
Hezky jsi to Miloši shrnul. A ten rámeček s odkazy, to je úplná studnice běžeckých moudrostí a zkušeností. Skvělá práce.

pavel kosorin | 18. 5. 2014 7.38 hod. | 95.140.247.xxx
včera jsem byl na procházce¨s malou Klaudií a zatímco já jsem šel. jí přišlo přirozené běžet, aniž by se u toho zadýchala nebo dokonce unavila, myslím že když si ve všem zachováme tuhle přirozenost malých dětí a nebudeme z knihy života vytrhávat žádné stránky (tj. snažit se za každou cenu vyniknout nebo si něco dokazovat), budeme navštěvovat pouze zubaře, protože pevné zdraví nás bude provázet po celý život

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků