logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

V Budějovicích na 1:40 rychle i pomalu

V Budějovicích na 1:40 rychle i pomalu

Zájemci o druhý nejrychlejší vedený čas si mohou vybrat ze dvou rozdílných přístupů.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Osoby a obsazení
  1. 1:30 – Martin Stárek
  2. 1:40 – Michal Vítů a František Míček
  3. 1:50 – Roman Novotný a Martin Gazda
  4. 2:00 – Jana Portašíková a Martin Ševčík
  5. 2:10 – Tereza Bartošová a Petr Macek
  6. 2:30 – Štefan Krč a Jaromír Fürbek

Seriál RunCzech chvilku nepostojí. Nyní je tu přinejmenším pro mě cesta z nejzamilovanějších. Cesta domů, na jih. K službám při budějovickém Mattoni půlmaratonu se nabízí opět komplet dvanáctičlenná vodičská skvadra. K Samsonově kašně vezeme spolehlivě rychlé borce, vezeme zkušenost, pohledné vodičky, dokonce jsme objevili ve svých řadách i jednoho inovátora... takže jsme se rozhodli něco vyzkoušet. Mrkněte, o čem ta novinka bude.

Chytrolínem je shodou okolností můj parťák pro čas 1:40 František Míček, hlava (na)mazaná, který přišel s nápadem. František totiž na základě zdejšího postaršího námětu od Petra Kaňovského vyštrachal kdesi na jeho stránkách cosi jako generátor progresivních závodních časů.

Není žádná velká novina, že pokud chcete docílit kupříkladu tříhodinového maratonského výsledku, s hodinou a půl v půlce cesty se to podaří těžko – chce to prostě běžet půlmaraton o chlup rychleji. Zkrátka, v určité chvíli, zejména s ohledem na profil tratě se vyplatí trošku kopnout do vrtule, neboť později už to přece jenom může běžet více ztuha. Drtivá většina vodičů si ostatně těch pár vteřinek k dobru a pro klid duše v příhodné chvilce nažene, byť pokud možno s citem.

Takzvaný progresivní model s tím nicméně vysloveně počítá. Po pár stech rozdýchávacích metrů se to přiměřeně napálí, a ke konci závodu se bude pro změnu zpomalovat.

Pár chvil jsme o tom vedli zasvěcenou rozpravu s tím, že bychom možná zvládli takto obsloužit více běžců. Pro budějovický běžecký svátek z ní vyplynulo rozhodnutí – zkusíme to. Přesněji řečeno, vyzkouší to Franta Míček.

Všichni vodiči včetně mě budou samozřejmě s výjimkou postupného dohánění startovní ztráty dál držet léty osvědčenou klasiku. To znamená plus mínus autobus stálé tempo, neboť pro běžce na trati máme i orientační význam. František, který vystartuje ze stejné úrovně jako já, se bude držet progresivního předpisu. To znamená, že po výstřelu nasadí vzhledem k pravděpodobné ztrátě tempo lehce přesahující 4:30 minuty na kilometr a bude postupně zvolňovat. Okolo dvanáctého kilometru by měl dosáhnout průměrného času 4:44, posléze zpomalí až k téměř pěti minutám. Pokud brněnští matematici neudělali někde chybu či se nestane omyl kdesi v oblasti mezi oběma žlutými vlajkami a botami, měli bychom podruhé zpátky na náměstí přiběhnout vlastně společně. To jsem zvědav.

Prostě nebudeme srabi a zkusíme nabídnout něco nového. Těžko paušalizovat, progresivní postup však může podle mého více vyhovovat takovým těm střelcům, vesměs zkušenějším vytrvalcům. Ti v případě, že jim nedojde šťáva, mohou urvat i dost slušný osobák. Pokud by jim ale došla, může být třeba i osm, devět závěrečných kiláčků pekelně dlouhých. Alespoň se mohou zkusit schovat malý kousek opodál v mojí skupince. Ta se určitě hodí více pro ty, kteří raději sází na jistotu. Běží takto rychleji poprvé, netuší, co s nimi vyvede pravděpodobně horké počasí, v první řadě chtějí doběhnout v relativní tělesné i duševní svěžesti. Stálejší tempo jim neodčerpá tolik sil a zejména cukrů, případný osobák bude pár vteřinek pod 1:40. Ale i kdyby to čirou náhodou nevyšlo, ztráta pravděpodobně nenabere závratných výšin – většina těchto „odpadlíků" se při půlmaratonu obyčejně zapomene pár kilometrů před cílem – finišuje pár desítek metrů za vodiči.

Sluší se dodat jediné. Je to zkouška, uvidíme, jak se osvědčí. Případné podrobnosti rádi vysvětlíme zájemcům při předstartovním vodičském rojení, které nastane ve čtvrt na sedm večer pod Černou věží.

Osoby a obsazení

1:30 – Martin Stárek

Mladý, krásný, talentovaný a ďábelsky rychlý

1:40 – Michal Vítů a František Míček

Dva přírodní blonďáci, jeden nemá pod čepicí a druhý pod parukou ano

1:50 – Roman Novotný a Martin Gazda

Běželi spolu hezky už ve Varech

2:00 – Jana Portašíková a Martin Ševčík

Tady bude veselo

2:10 – Tereza Bartošová a Petr Macek

Šest minut na kilometr v pohodě a s úsměvem

2:30 – Štefan Krč a Jaromír Fürbek

Jakmile začne Štefan vykládat... dopovíte si to zase za rok

Vodiči při všech mimopražských závodech pracují vždy s OFICIÁLNÍM ČASEM, stopky tudíž zapínají souběžně se startovním výstřelem.

Výjimkou potvrzující pravidlo mohou být jedině vodiči na dvě a půl hodiny. Pro zadní startovní sektory přece jenom nelze vyloučit několikaminutové čekání. Ale Štefan s Jaromírem zajisté učiní s přihlédnutím s okolnostem rozhodnutí ve prospěch běžců.

Jinak platí totéž, co po celou sezónu. To znamená, že vodiči:

 • udržují pokud možno stálé tempo, samozřejmě s přihlédnutím k profilu trasy i povětrnostním podmínkám. Rovněž počítají v rozvrhu tempa s úvodními dvěma lehce volnějšími kilometry „na rozdýchání" (tohle se výjimečně netýká „zkušebně progresivního" vodiče Františka Míčka, viz výše)
 • mají neustálý přehled o tempu i čase, a většinou hlásí spoluběžcům bilanci každého kilometru
 • nejsou prapouhým nositelem předprogramovaných GPS hodinek. Jejich úloha spočívá zejména v usměrňování a morální podpoře spoluběžců. Rovněž upozorňují na případné nerovnosti silnice, případně další kolizní situace
 • na občerstvovacích stanicích s výjimkou „rychlíků" na 1:30 procházejí či alespoň výrazně zpomalují (včetně Franty Míčka) tak, aby se každý mohl řádně najíst a napít

Co dodat? Jezte, pijte, utíkejte – užijte si budějovickou pohostinnost!

Michal "Vydra" Vítů foto
 • přečteno: 58281/54589×, 75 komentářů

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (24 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Miloš | 11. 6. 2014 10.41 hod. | 31.30.54.xx
Díky tomu, že mi Petr Kaňkovský zavolal, tak jsme si vše vysvětlili. Asi to bylo to nejrozumnější, co mohl Petr v téhle situaci udělat a já mu za to chci nejdřív poděkovat. A teď k věci. Petr má pravdu v to, že když se začátek rozeběhne o málo rychleji, zdůrazňuji o málo, tak že se vytvoří cca 30 vt. rezerva, aby se mohlo řízeně zpomalovat, tak to ještě neznamená, v případě maratonu či půlmaratonu přepálený začátek. Podotýkám však, že v tomto případě by měli být běžci před závodem dobře rozcvičeni, aby se nedostali vlivem byť mírně zvýšeného počátečního tempa do kyslíkového dluhu. To že běžec vydávající se na cestu s vodičem je na toto tempo trénován se předpokládá jaksi automaticky, prostě je to podmínka.
Jak už napsal i Petr, celá diskuze se začala odvíjet nešťastným směrem, na čemž máme každý svůj díl viny. Podstatné však je, že oba a věřím, že i ostatní diskutující tak činili proto, že chtějí pomáhat. Chtěl bych říci, že i rozpisy na půlmaraton a maraton uvedené na Běžecké škole, májí s Petrovou metodou mnoho společného, a to i ty, kdy pro nerozcvičené uvádím, aby běželi řízeně o 10 vt pomaleji, neboť pak mohou řízeně (mírně) zrychlit, s tím, že v závěru již běží svým, tedy pomalejším tempem (řízeně zpomalují) než v střední části závodu.
Bohužel celá diskuze zaskočila nejvíce vodiče, kteří si uvědomili, jak až může být jejich činnost kontrolována. Osobně přiznám, že moje prvotní reakce byla vyvolána zejména tímto faktem, proto jsem jednal, pro mnohé nejspíš neadekvátně. Prostě jsme v této diskuzi jak já, tak Petr v přímém přenosu ukázali, jak až mohou dobré úmysly vést k přesně opačnému cíli.
Abych to uzavřel, Petrova metoda je dobrá, nikoho nepoškozuje, naopak „nedočkavcům“ může hodně pomoci, neboť na počátku spálí trošku adrenalinu a uklidnění pak běží tempem, které je jejich tělu, jejich trénovanosti odpovídající. To jestli se jí budou vodiči řídit, či ne, je zcela na nich, protože jak už jsem několikrát uvedl, práce vodiče nespočívá jen v tom běžet přesně na čas, ale hlavně v tom být majákem pro ostatní běžce v rozbouřeném moři startovního pole, majákem upozorňujícím je, v jakých vodách (časech) se zrovna vyskytují, případně majákem, který je dovede bezpečně do cíle, budou-li se řídit jím vysílanými signály.

František Míček | 10. 6. 2014 11.57 hod. | 86.49.31.xx
Pozorně jsem pročetl celou diskuzi, kterou jsem trochu nechtěně odstartoval svým nápadem vyzkoušet v praxi metodu
zpomalování. Vycházel jsem z poznatku, že je na trati spousta běžců, kteří prostě nevydrží rozvnoměrné tempo od
začátku do konce a ke konci zpomalují (mě nevyjímaje). Pokud by tedy vodič vystartoval rychleji a pak zpomaloval,
budou tito bežci schopni vydržet celý závod, odpadnou stejně nebo jejich výsledný čas bude lepší? Pokryjeme tak více běžců?
Uvítal jsem tedy generátor časů Petra Kaňovského a jeho zapálenost pro věc. Po domluvě s Michalem jsme se tento způsob rozhodli vyzkoušeli v praxi na půlmaratonu v Českých Budějovicích. Tím bohužel odstartovala nekonečná diskuze, ze které jsem tak trochu smutný. Chápu totiž obě strany. Vodič je jen člověk a musí reagovat na konkrétní situace (viz. občerstvovací stanice), na druhou stranu pokud se má ověřit účinnost něčeho v praxi, je dobré vypracovat nějaké hodnocení (zde asi Petr příliš tlačil "na pilu", což je vidět i na příspěvcích v této diskuzi). Já osobně se rozebíráni svého vodičského výkonu nebráním (jsem stále vodičský zelenáč), ba naopak, já jej vítám. Nevadí mi, že se někdo bude pitvat v mých mezičasech. Zpětná vazba je důležitá a je jedno jestli se ke mě dostane z úst běžců, co běželi se mnou, nebo jen letmým pohledem na vypracované grafy a tabulky. Vodičovství je dobrovolná činnost, které si nesmírně vážím. Být vodičem je určité privilegium (a zde důrazně nesouhlasím s myšlenkou, že by tato činnost měla být placená), pocta a pro mě osobně velká čest a právě proto chci tuto práci vykonávat tak, jak nejlépe dovedu, ku prospěchu co největšímu počtu běžců. A pokud mě grafy posunou k této metě zase o kousek blíž, nebudu se jim bránit.
Závěrem bych snad jen rád dodal, že i když výsledky pokusu mohou být do jisté míry zkresleny počasím, které v ten podvečer běžcům rozhodně nepřálo, katastrofický (depresivní) scénář se nekonal – i při řízeném zpomalování jsem až do cíle předbíhal běžce, kteří to, jak se zdá, v úvodu přepálili ještě o trochu víc, než já ...

Petr Kaňovský | 10. 6. 2014 11.47 hod. | 62.245.112.xxx
Miloši, pokud píšeš za Frantu, tak s tím jsem si vyměnil několik mailů i po závodu a nevšiml jsem si, že by si stěžoval, naopak mi děkoval a přístup si pochvaloval. Pokud jsem tady psal v průběhu závodu, tak proto, že jsem jim fandil, ne proto, že jsem je posuzoval. :-) Vidím to podobně, jako na behej.com psali v průběhu mé stovky či PIM do diskuse mé mezičasy. :-)

fotoMiloš Škorpil: Petře, psal jsem to už v jednom ze svých prvních komentářů, že chápu tvé úmysly a nic ti nepodsouvám, jen že mi to přijde nešťastné. Nešťastné, i proto, že jsi začal zveřejňovat údaje jak běží jiní vodiči. Opravdu si myslím, že to sem nepatřilo a co si dělá behej.com, je mi upřímně šumák, pokud jsi s tím, že tě budou sledovat souhlasil, tak budiž, jestli s tím souhlasil Franta budiž, Minimálně však bylo slušné se zeptat Michala, což se nestalo. O dalších vodičích, i když jsi je jak píšeš nehodnotil, už jsem mluvil a nebudu se opakovat. Pokud jde o mě, tak jak už jsem psal několikrát, budu rád, když napíšeš seriózní článek, kde to vše rozebereš.

Petr Hruška | 10. 6. 2014 11.35 hod. | 80.250.27.xxx
Diskutované téma mě zaujalo díky diskuzi pod článkem NEJASNÁ ZPRÁVA O VODIČSKÉM HOKUS POKUSU. Tak jsem si vlezl i sem, trpělivě pročetl celou diskuzi a žasnul jsem, jak se z věcné a nečernobílé diskuze postupně vyvíjí klasické mimoběžné argumentování a dezinterpretace. Jako na čtenáře "zvenčí" na mě nejsolidněji působí komentáře od marek27, které dle mého názoru velmi dobře vystihují úmysly Petra K. Více jsem si k tomu dovolil napsat v diskuzi pod HOKUS POKUSEM.

marek27 | 10. 6. 2014 9.47 hod. | 83.136.203.xx
Miloši, díky za reakci. Já plně chápu argumenty obou stran. osobně mám blíž k Petrovu přístupu.
A odpověď na tvou otázku. Ano, klidně půjdu jako vodič do závodu s vědomím, že někdo bude dělat z mých mezičasů analýzy. Protože jsou to jen zpracované informace, žádné hodnocení. To si pak mohu udělat já i ostatní (s analýzami i bez nich).

marek27 | 10. 6. 2014 9.12 hod. | 83.136.203.xx
Komentář Daniely shrnuje přesně, o čem je celá tahle nekonečná diskuse.
Na jedné straně je Petr Kaňovský se svými teoriemi, které zde i na behej.com představuje a podkládá výpočty a statistikami. Na druhé straně je skupina lidí, kteří se chtějí během bavit bez jakýchkoli výpočtů a teorií.
Tyhle dva světy se střetly a došlo k naprostému nepochopení.
Já osobně jsem rád, za všechny informace, které nám Petr předkládá. Jeho přístup je mi bližší. Děkuji Petrovi za důvěru v to, že si lidé dokáží informace vyhodnotit. Naopak nechápu argumenty druhé skupiny ve smyslu: "každý, kdo si článek, diskusi přečte, si bude myslet...". Co takhle důvěřovat ostatním a jejich úsudku?

fotoMiloš Škorpil: Marku, nikdo Petrovi jeho zásluhy neupírá, ostatně už jsem v rámci této diskuze (myslím oba články), zmínil, že jeho snahy jsou mi sympatické, proto je také podporuju. Na druhou stranu jsem toho názoru, že to Petr pojal celé nešťastně. Franta s Michalem chtěli ověřit pro sebe!, jeho metodu, nedělali to a nechtěli, aby Petr hned dělal závěry, a ještě tak nešťastně, s tím, že už během závodu začne dávat informace, jak Michala Franta běží. Tohle bylo opravdu nešťastné. Vžij se nyní do situace vodičů, kteří do toho půjdou s tím, že je někdo tímto způsobem bude od začátku závodu sledovat a hned bude vydávat jejich hodnocení. Měl bys za této situace chuť jít se svou kůží na trh, když to děláš proto, abys pomohl lidem a ne kvůli blbým vteřinám, který neříkají vůbec nic o tom, co vodič během závodu všechno dělá, jaké služby lidem kolem sebe poskytuje, viz třeba článek na Běžecké škole:„Kam se ztratil bílý balónek“. O tom je celá tahle diskuze, že to Petr nepochopil a neustále kupil další a další argumenty, si vysloužil nakonec místo ocenění, nakopání do zadku. Prostě vodění je především o lidství, o pomoci, což čísly nikdy nemůžeš postihnout, čísla mi mohou pomoci, ale nikdy se nemůžou stát alfou a omegou života.

Daniela | 9. 6. 2014 23.51 hod. | 78.45.210.xx
...pod Romanův článek bych se mohla podepsat!
Za sebe říkám:
* chci aby lidi, kteří čtou článek o vodičích a diskuzi pod ním si řekli – "ty jo ten závod byl super, do toho chci příště jít taky!"
* nepotřebuji a nechci finanční odměnu, mojí největší odměnou jsou rozzářené tváře lidí, jejich radost z běhu a jejich úsměv. Proto to dělám!

Petr Kaňovský | 9. 6. 2014 22.36 hod. | 62.245.112.xxx
"vodiči sice mají instrukce jak běžet, ale nikdo jim nic nepřikazuje, ani nezakazuje, je jen na nich, na jejich zkušenostech, aby vyhodnotili správně situaci a podle toho běželi" jde proti tomu, že se jedná "na dlouhou dobu o zkoušku poslední", ale budiž, i já HOWG. :-)

Petr Kaňovský | 9. 6. 2014 22.33 hod. | 62.245.112.xxx
Asi je pravý čas, abych zde s diskutováním skončil, omlouvám se všem, kteří to "museli" číst, aniž by je to zajímalo.
Shrnu to tak, že Franta projevil zájem mou metodu vyzkoušet, spolu s Michalem ji vyzkoušeli, a domnívám se, že úspěšně. Je ovšem nyní na vás, jak se rozhodnete pro příště.
Nikoho jsem tu neurážel, nikoho jsem nekritizoval, nikoho jsem nechtěl poškodit. Pokud se někdo cítí dotčený, tak se mu omlouvám, příště budu k podobným tématům diskutovat mimo tyto stránky.
Přeji všem hodně pohody do dalšího běhání.

Petr Kaňovský | 9. 6. 2014 22.24 hod. | 62.245.112.xxx
Miloši, já ty grafy rozložení temp vodičů publikoval dříve už z jiných závodů, protože mě zajímá, jakým způsobem vodiči a ostatní závodníci běhají. Čerpám z veřejných zdrojů, dělám to už několik let a nevidím na tom nic špatného. Prostě aspoň vodění běžci lépe vidí, co se myslí třeba tou "rovnoměrností" tempa. Když jsem se s tím setkal poprvé, tak jsem byl celkem nepříjemně překvapen, že odchylka byla několikaminutová, následně jsem ale už s tím počítal a řídil se tím.
Pokud se někdo rozhodne vodiče nedělat jen kvůli tomu, že opublikuji nějaký graf, který si beztak umí každý udělat sám, tak je to jeho věc. Naopak, vaše věc samozřejmě je, že můžete vidět v mém jednání to, co vidíte.

fotoMiloš Škorpil: Petře, konečně s tebou můžu souhlasit, a tím opravdu končím, neb nejlepší relaxace je spánek. Dobrou.

1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků