logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Když žáci běží maraton společně se svými učiteli

Když žáci běží maraton společně se svými učiteli

Místo činu: školní hřiště Základní školy Františkovy Lázně. Čas činu: dopoledne dne 26. června 2014. Herci: 80 žáků třetích až osmých tříd, 4 učitelé, rozhodčí, rodiče, Hospic Sv. Jiří. O co jde: O pokus zlepšit či překonat stávající rekordy v žákovském maratonu Běžecké školy, jejichž držiteli jsou na I. stupni žáci Základní školy Františkovy Lázně časem 3:10:30 a pro II. stupeň žáci Osmiletého gymnasia Cheb časem 2:41:22, přičemž vlastní rekord žáků II. stupně Základní školy Františkovy Lázně je 2:50:25.

Chvíli po osmé hodině ranní se začínají na hřišti školy scházet všichni účastníci. Rozdávají se trička, čísla žákům startujícím v jednotlivých štafetách. Odměřujeme místo startu tak, aby trať po uběhnutí příslušného počtu kol měla přesně 42195 metrů. Vysvětlujeme si se zapisovačkami, jak mají zapisovat jednotlivá kola a průběžné časy po odběhnutí každého člena štafety.

Následuje pár slov o tom, oč tu dnes poběží, zároveň se představí Hospic Sv. Jiří, pro který se dnes též poběží (výtěžek z dobrovolného startovného, zejména rodičů, půjde na podporu této obecně prospěšné společnosti). Na start se staví dva učitelé a jeden z dospěláků, aby odběhli svoje úseky. Dostávám do ruky startovní pistoli a na první dobrou je posílám na trať.

Něco přes tři hodiny pak trvá boj o každou vteřinu. Zezačátku mají kupodivu navrch žáci I. stupně, ale postupně se dostávají dopředu žáci II. stupně, rodičovská štafeta se snaží držet krok s těmi mladšími. Někomu by se mohlo zdát, že dospělí by měli mít s dětmi z 3., 4. a 5. třídy snadnou práci, ale nutno dodat, že za dospělé běží i tací, kteří pravidelně neběhají a není jich 42 jako žáků a učitelů, takže na ně v průměru vyjde něco přes 5 kilometrů a zkuste si běžet, když pravidelně neběháte, byť jeden kilometr kolem 4 minut a 30 vteřin. Ono i trénovanému to dá zabrat.

Mladší žáci běží od začátku mírně pod stávajícím rekordem, starší už tak úspěšní nejsou, přece jenom je vidět, že žáci chebského gymnázia se před lety na svůj rekord připravovali. Starší dokonce však ztrácejí na své předchůdce. Vše se začne lámat v druhé půlce pokusu. Starší postupně začínají smazávat manko, které mají proti těm, co reprezentovali školu ve Františkových Lázních před pěti lety. Mladší naopak svůj náskok začínají ztrácet a v jednu chvíli běží dokonce pod časem svých předchůdců.

V tu chvíli se ale začne projevovat kolektivní duch. Starší se začnou hecovat a začnou podporovat i mladší. Výsledkem je to, že Základní škola ve Františkových Lázních má staronové rekordmany v kategorii I. stupně základních škol a II. stupeň vylepšil rekord školy.

Na Hospic Sv. Jiří se vybralo 1025,- Kč, zaběhali si dobře žáci i dospěláci, prostě to bylo skvělé rozloučení se školním rokem.

Když se podíváte na úvodní fotografii, která zachycuje chvíli před tím, než jsem zmáčkl naposledy stopky, abych odměřil celkový čas štafetě žáků I. stupně, když si uvědomíte, že s poslední členkou štafety, jíž byla učitelka základní školy, běželo poslední tři okruhy (600 metrů) na třicet žáků, tak vám musí běhat mráz po zádech, jako nám přímo na hřišti.

A ještě něco. Říká se, že děti mají stále horší a horší fyzickou kondici, že se s nimi při tělesné výchově nedá nic dělat. Ve Františkových Lázních tohle určitě neplatí, jinak by současní žáci nemohli překonat oba rekordy svých předchůdců, kteří je vytvořili před pěti lety. A věřte, že ve Františkových Lázních není žádná sportovní škola, ale zcela obyčejná devítiletka. Vlastně tak zcela obyčejná není, protože tady žáci a učitelé běhají spolu.

Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014Žákovský maraton, Františkovy Lázně 26.6.2014

Miloš Škorpil foto
Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli Když žáci běží maraton společně se svými učiteli

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Žákovský maraton

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas82
Asics113
Brooks16
Inov-850
Icebug5
Hoka One20
Mizuno49
Newton3
NB21
Nike48
Salming326
Salomon38
Scott2
Vibram Fivefingers6
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce44
Běhám bos, bot netřeba13
ON6

kde se diskutuje

  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Katko držím palce a těším se na zprávy, jak to jde. »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, pane Škorpile, moc děkuji za tréninkový plán, pokusím se ho bezezbytku dodržet:-). Pak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků