logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běž na krev! Jak moc složení (kvalita) krve ovlivňuje výkon a zdraví běžce

Běž na krev! Jak moc složení (kvalita) krve ovlivňuje výkon a zdraví běžce

Běž na krev, je pokyn, který dává trenér svému svěřenci, chce-li po něm, aby dal do běhu všechny síly, které tréninkem nasbíral. Běž na krev, může brzy říci trenér svému svěřenci ve chvíli, kdy si začne stěžovat na dlouhodobou únavu nebo na dlouhodobější (nevysvětlitelné) problémy s pohybovým aparátem.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.7.2014

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Jak mimo toho, že si necháte odebrat krev a udělat krevní obraz, poznáte, že můžete být chudokrevní:
  1. Nepodceňujte příznaky!
  2. Problém vašich potíží s krví a pohybovým aparátem může být v žaludku
  3. Rozbor krve a úskalí diagnózy
  4. Odvodňování a riziko trombózy
 2. Zdravý žaludek
 3. Stres to je prevít, ten vás rozbil na cimpr campr
  1. Nepříjemnosti léčby
 4. Lze se železem předávkovat?

Pohyb je jednou z nejdůležitějších složek zdraví člověka. Klidně půjdu ještě dál a řeknu, že pohyb je esencí života člověka. Kdo se nehýbe, nebo se hýbe málo, bývá nemocný a rychle stárne. Důvody jsou dva: nedostatečné proudění krve a nedostatečné zásobení těla kyslíkem.

V poslední době se ke mně dostává čím dál tím více informací o tom, že lidé mají dlouhodobé potíže s pohybovým aparátem, kdy nepomáhají osvědčené postupy léčby. Už mnohokrát jsem se dostal, pátraje po příčinách různých problémů s pohybovým aparátem (vazy, úpony, šlachy, klouby, svaly), k tomu, že příčina je v nedostatečném zásobení krví, kyslíkem, tekutinami. Až níže uvedené informace, jejichž zdroj najdete na konci článku, mi umožnily si střípky informací spojit tak, abych jim zcela porozuměl a mohl je nabídnout i vám.

Krevní (cévní a žilní) systém je obdoba dopravních systémů. Čím je jeho síť hustší, tím lépe je lidské tělo schopné transportovat energii, ale i fermenty, enzymy, hormony, vitaminy, minerály (jód, vápník, křemík, železo, kobalt), kyslík a další „stavební materiály" až do poslední buňky. Zároveň v protisměru jedou jiné dopravní prostředky, plné odpadních látek, k příslušným vnitřním orgánům, jako jsou játra, ledviny, plíce a potní žlázy. Pohonem – výživou celého systému je pak kyslík.

Má-li ho krev k dispozici málo, vzniká chudokrevnost. Podíváme-li se na situaci z vnějšku, dospějeme k závěru, že k tomu, aby tělo běžce či běžkyně (ty jsou chudokrevností postihovány častěji než běžci) mohlo dobře regenerovat, vyvíjet se, pracovat, sportovat, potřebuje dostatečně dýchat. Dýchání nám umožňuje hemoglobin. Pomocí hemoglobinu se přenáší kyslík do krve a zároveň z ní odvádí oxid uhličitý.

Jak mimo toho, že si necháte odebrat krev a udělat krevní obraz, poznáte, že můžete být chudokrevní:

 • když se předkloníte-li nebo vstáváte z bobku, začnete mít před očima hvězdičky, černo či pocit na omdlení
 • na nehtech se vám začnou vytvářet bílé tečky (lidově se říká, že kvetou nehty)
 • začnou vám z ničeho nic vypadávat vlasy
 • trpíte střevními poruchami (zácpa, průjem)
 • začne se vám zhoršovat ostrost vidění
 • u dětí se může rozvinout skolióza. Při chudokrevnosti nejsou dostatečně okysličovány a vyživovány úpony a vazy
 • dalším důležitým faktorem, především u dětí, jsou poruchy paměti a vnímání. Možná zjistíte, že vaše chudokrevné dítě, které „nestíhalo" ve škole studijní nároky, se po uzdravení promění ve výborného žáka
 • jestliže se anemie neléčí a její stav se stále prohlubuje, zintenzivňuje se pocit slabosti, únavy, chce se vám neustále spát, na nic nemáte energii, o nic se nezajímáte. Z této letargie vás probudí pouze extrémní šokové situace
 • dosti často je chudokrevnost doprovázena problémy s krevním tlakem
 • začnete pociťovat pálení v nohou (stehna, lýtka nebo kotníky)
 • začnete pociťovat svědění pokožky, když jste v klidu (tento příznak nemusí vždy souviset s chudokrevností).

Nepodceňujte příznaky!

Mnoho lidí řeší stav únavy pitím energetických nápojů, což samo o sobě problém neřeší, spíše naopak! Časem dochází k velkým zdravotním komplikacím. Jednou z nich je kostra a pohybový aparát se všemi klouby, svaly, šlachami, úpony. Začínají se stupňovat bolesti v zádech a kloubech, až se stanou permanentními. V nejtěžších případech anemie přestávají lidé vidět a zadýchávají se i v klidu při mluvení.

Problém vašich potíží s krví a pohybovým aparátem může být v žaludku

Máte-li podezření, že trpíte chudokrevností, které se však může projevovat i, jak výše uvedeno, problémy s pohybovým aparátem, je dobré si v rámci léčby nechat udělat i rozbor krve (hemoglobin, erytrocyty, trombocyty, leukocyty, srážlivost krve). Zároveň je však dobré navštívit i gastroenterologa, který má zkušenost s léčbou chudokrevnosti. Toto onemocnění má totiž přímou souvislost s chorobami žaludku. Podle výsledků testů a klinických příznaků chudokrevnosti vám pak lékař naordinuje užívání železa a příslušných vitaminů.

Rozbor krve a úskalí diagnózy

Stává se, že člověk si zajde na vyšetření krve, ale dotyčný lékař nic závažného neshledá, přestože ošetřovaný stále trpí příznaky nemoci. Podle krevních testů se zdá být zdravý. Proč to tak je? Malá pozornost se věnuje doporučeným normám, především krajním hodnotám. Problém si vysvětlíme na příkladu. V našem případě jsou důležitá čísla dvou ukazatelů: hemoglobin a erytrocyty. Norma hemoglobinu se pohybuje v rozmezí od 130 do 160 g/l. Norma erytrocytů je v rozmezí 4,50 až 6,30 na 1012/l.

A teď náš případ "zdravého pacienta s velkými bolestmi". Stav hemoglobinu je například 130 g/l a počet erytrocytů například 6,20 na 1012/l. Na první pohled vypadá tento nález docela dobře, protože obě hodnoty jsou stále v normě. Jen hemoglobin je na horní hranici a erytrocyty na hranici dolní. Hraniční normy mají blízko k patologii. Správný nález by měl být symetrický: nízké hodnoty hemoglobinu a nízké hodnoty erytrocytů či vysoké hodnoty hemoglobinu a vysoké hodnoty erytrocytů.

Odvodňování a riziko trombózy

Má-li krev optimální hustotu, tělesné tkáně jsou okysličovány optimálně a srdce pracuje v rytmu 60 až 80 tepů za minutu (podle kondice člověka). Pak, kvůli nedostatku železa, stojí organismus před problémem, že hemoglobinu je málo a krevní plazmy hodně. To znamená, že krev obsahuje více vody, než je třeba.

Čistě teoreticky, aby tělo bylo okysličeno krví s nedostatkem hemoglobinu, muselo by srdce pracovat v rytmu například 150 až 180 tepů za minutu i více (podle stupně vážnosti onemocnění). Taková situace by byla pro organismus energeticky hodně náročná a životu nebezpečná! Tělo si s tímto problémem poradí tak, že odsaje vodu z krevního oběhu přes ledviny a potní žlázy. Věkem se přidávají otoky rukou, kotníků, dělají se váčky pod očima (hlavně v noci a po ránu), protože orgány nestačí vodu optimálně odsávat. Krevní tlak a tep však zůstávají v normálních mezích.

V případě našeho příkladového pacienta má krev podle výsledků sklon k zhušťování (organismus odčerpává přebytečnou vodu). Tím, jak je voda odčerpávána z jeho krve, dochází k zhušťování. Když je krev zhuštěná, její srážlivost je velká a hrozí vznik trombózy. Krev se kapilárami pohybuje pomalu a organismu se včas nedostává tolik potřebný kyslík a další důležité živiny a začíná se „dusit" (člověk se cítí unavený).

Můžete si to představit, jako kdybyste si změřili krevní tlak a nafouklou manžetu nechali na nadloktí, za krátkou dobu byste viděli, že ruka začíná modrat, což je příznak jejího přidušení. Kdybyste s takovou rukou navíc hýbali a pracovali, nedopadlo by to s ní dobře. Toto vidíme, ale že se totéž děje v těle, již nevíme. Pohybujeme se a pracujeme „přidušení“, což je obrovská zátěž pro srdce, mozek, ledviny, játra, žlázy atd.

Zdravý žaludek

Oficiálně známá informace léčby chudokrevnosti je užívání železa s vitaminem B12 a kyseliny listové železa. Tento komplex pomáhá dopravit železo do krevního oběhu. Jenže není to tak jednoduché. Dobrý výsledek nezaručí jen tyto látky. Chudokrevnost vede ke stálým poruchám, které nelze odstranit pouze tabletou železa. Léčba bývá bohužel dlouhodobá, jedná se o rok i delší dobu. U lidí s genetickými poruchami vstřebávání železa jde o proces na celý život.

Tělo navenek vypadá jednoduše, jde však o souhrn složitých procesů, které neustále běží – od narození až do smrti. Je-li anemie již v plném proudu, častější konzumace potravin se zvýšeným obsahem železa ke zlepšení stavu stejně nestačí. Ředit krev pitným režimem, užívat léky na ředění krve se stává nekonečným procesem. Léky sice na čas organismus zparalyzují a zhušťování krve se dočasně omezí, protože přirozená moudrost těla je ovlivněna. Nemoc se však musí skutečně léčit! Když je v krvi nedostatek hemoglobinu, nemá organismus k dispozici dostatek potřebných plynů a živin pro dobrou prosperitu.

Jak již bylo výše naznačeno, anemie často souvisí s chorobami trávicího traktu (hlavně žaludku). Zánětlivé procesy v žaludku či onemocnění sliznice vedou k tomu, že časem začíná být vstřebávání železa střevem nemožné. Zdravá sliznice zdravého žaludku vyrábí bílkovinnou látku – faktor jménem Kasla. Tento faktor se spojí se železem a provede je do střev. Ve střevě se při vstřebávání železa faktor Kasla rozpustí. V případě, že byl žaludek operativně odstraněn, faktor Kasla není produkován. Pak může být podávána 1000násobná dávka vitaminu B12, ale anemie se nezlepší.

Stres to je prevít, ten vás rozbil na cimpr campr

U každé nemoci je třeba nejdříve znát příčinu, a pak teprve ji lze léčit. Základní příčinou bývá stres. Stres totiž způsobuje žaludeční a střevní poruchy, a nemoci žaludku jsou hlavním důvodem chudokrevnosti. Vitamin B12 se vytváří bakteriemi, které žijí v tlustém střevě, pouze však za podmínky, že jídlo obsahuje kobalt. Bez této látky se vitamin B12 neprodukuje, a proto je u lidí častý chronický nedostatek tohoto vitaminu, a tím také nedostatečné působení na vytváření erytrocytů v kostní dřeni.

Nepříjemnosti léčby

Vstřebávání železa probíhá ve střevech. V případě, že byl jeho nedostatek enormní a byla podána doporučená dávka železa, dochází k intenzivnímu navazování železa z fekálií, což vede k zácpě. Jestliže se dávka železa pod dohledem ošetřujícího lékaře zvýší a tělo dostane dostatečné množství pro své potřeby, k zácpě z důvodu chudokrevnosti nedojde.

Lze se železem předávkovat?

V rozmezí dvou až tří doporučených denních dávek se předávkovat nedá. Nevyužité látky odejdou z těla fekáliemi, což způsobí zabarvení stolice dočerna. Pacienti s chudokrevností a zároveň se žaludečními vředy by měli pečlivě sledovat zbarvení stolice a svůj subjektivní stav (únavu, pocit slabosti apod.). Tmavá stolice může signalizovat perforaci vředu a velké krvácení do střev, nikoliv působení železa, jestliže jste velmi unavení a necítíte se dobře.

K průjmu, nevolnosti, zvracení dochází v případě, že pacientovi nesedí podávané přípravky. Většinou to bývá jedna ze složek užívané sestavy. Tento problém lze řešit konzultací s gastroenterologem, který vám doporučí jiný lék od jiného výrobce nebo ze sestavy vyloučí alergizující složku. Někdy se problém vyřeší, podávají-li se léky injekčně. Aktivní pacienti si mohou koupit čisté železo a vitaminy zvlášť a vytvořit ve spolupráci s lékařem vlastní sestavu. Ze začátku je taková snaha pracná, ale přináší plody. Vitální život za to určitě stojí.

Čerpáno a citováno z článku celostní medicína.cz.

Problém chudokrevnosti lze ale řešit i vhodnou stravou, obsahující dostatek železa, vitamínů a ostatních prvků, a podpořit ji dalšími přírodními prostředky – výbornou práci pro krvetvorbu odvede např. červená řepa, mladý ječmenchlorella.

bezeckaskola. cz foto
 • přečteno: 19049/18275×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (29 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků