logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

K přežití je potřeba zdraví a dobrá fyzická kondice

K přežití je potřeba zdraví a dobrá fyzická kondice

Člověk je nejohroženějším druhem na zemi. Souvisí to s tím, že u něj převládá pocit, že je „nesmrtelný“, tedy jen do chvíle, kdy zjistí, že na něj platí stejné přírodní zákony jako na ostatní živočišné druhy. Kdy zjistí, že může vyhrát občas nějakou tu bitvu, ale tu se svým zdravím a fyzickou kondicí rozhodně ne. Překvapení ve formě vyhoření chápe jako zradu svého těla, to, že mu již dlouho říkalo: „Válečníku, přeřaď, vydechni si, proběhni se, nadechni se, dopřej si slunce, pohodu a klid…" už si nepamatuje, protože všechno ostatní bylo stále důležitější.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.8.2014

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Běh – šetřič času
 2. Běh je skvělým tmelícím prvkem
 3. Kouzlo běhu – kouzlo joggingu
 4. První kouzlo běhu – postupná zátěž
 5. Co si na běh obout
 6. Jak se na běh obléknout
 7. Jídlo a pití
 8. Po běhu rychle osprchovat a převléknout do suchého
 9. Protahování
 10. Vzor běžeckého tréninku pro váš šťastný rozběh

Sport by pro člověka neměl představovat žádný stres, měl by pro něj být příjemným zážitkem, změnou, pohlazením…, něčím, co mu pomůže všechny ostatní stresy ze života alespoň na chvíli odvalit. Sport by pro něj měl představovat takovou krátkou intenzivní dovolenou. Ne intenzivní ve smyslu fyzické a psychické zátěže, ale intenzivní co se týče uvolnění se. K tomu je velmi vhodným prostředkem běh – sport, který je nejméně náročný na čas a který člověk může provozovat, ať je kdekoliv.

Běh je kromě toho, že je nenáročný na čas a můžete jej provozovat kdekoliv, také výborným čističem hlavy. Pokud vám ještě stále přijde, že je to málo, abyste začali o běhání jako sportu vhodném pro vás přemýšlet, tak mám další trumf – běh je šetřičem času!

Běh – šetřič času

Na začátku budete mít nejspíš klasický problém – kam s ním, tedy ne jako Jan Neruda, který nevěděl, kam se starým slamníkem, ale kam si běh ve svém naplněném diáři napasovat. Pokud bych vám měl poradit, poradil bych vám: najděte si na něj čas ráno – prostě rozběhněte svůj den během. Získáte tím hned několik bonusů.

 1. nebudete muset během dne řešit, zda jít běhat či absolvovat „důležitou" pracovní schůzku
 2. že vám není úplně dobře a jestli je tedy rozumné jít v tomto stavu běhat
 3. nastartujete svůj metabolismus
 4. prokysličíte si mozek, ten vám bude mnohem lépe pracovat než kdy jindy, nápady a řešení se pohrnou, čehož výsledkem bude, že čas, který jste si ráno na běh vyšetřili, se vám nejen vrátí, ale dokonce získáte ještě času mnohem více a ten pak podle uvážení můžete věnovat sobě nebo svým blízkým.
 5. [ODRÁŽKYČÍSLAKONEC

  No řekněte, nestojí to za to, dát tomu běhání šanci?

  Běh je skvělým tmelícím prvkem

  Dalším bonusem běhu je, že je skvělým tmelícím prvkem. Je to s podivem, vždyť je to individuální sport, ale nejspíš právě proto dokáže lidi motivovat ke společné cestě, zatímco kolektivní sporty naopak dokáží lidi rozdělovat! S Běžeckou školou jsme zorganizovali již řadu soustředění, kam přijeli lidé, kteří se viděli v životě poprvé a odjížděli jako dlouholetí přátele, kterými zůstávají stále. Pořádáme i firemní běžecké tréninky, kde lidi učíme, jak běhat, aby to nebolelo a poměrně rychle přišel progres ve formě zvyšující se fyzické kondice. Na první trénink lidé přijdou většinou s tím, že mají strach, jestli to zvládnou, zvláště když si přečtou, že tréninky povede jakýsi blázen, který 3x oběhl Českou republiku, běžel z Prahy do Vídně, z Prahy na Sněžku, z Drážďan do Prahy. Když odcházejí, mají pocit, že si šlehli, neboť si užili hodinku, o níž ani nevědí, jak utekla, nic je nebolí a přesto mají pocit, že jim narostla křídla. Jak by ne, když zvládli první lekci sportu, o němž se říká, že je to „kontrolovaný pád“. Oni však nikam nespadli, ba naopak vzlétli do stavu beztíže a vzlétli tam společně – a je dobře známo, že společné zážitky lidi spojují. Zvláště pak, pokud očekávají něco nepříjemného a ono se to ukáže jako velmi příjemné.

  Kouzlo běhu – kouzlo joggingu

  Aby mohl běh – jogging, což je vlastně velmi volný běh, na člověka působit tak, jak je popsáno výše, musí být dodrženo pravidlo postupného zatěžování. Všichni víte, že ke svým znalostem, ke svým dovednostem jste nepřišli jen tak. Trvalo vám léta, než jste si je osvojili. Stálo vás to spoustu omylů a chyb. My si dále řekneme, jak k běhání přistupovat, abyste se pokud možno všem začátečnickým chybám vyhnuli.

  První kouzlo běhu – postupná zátěž

  Tohle kouzlo byste měli uplatňovat v každém sportu, s nímž začínáte. Jde o to (hlavně se to týká těch, co již léta nic nedělali), že vaše tělo, byť jste třeba v mládí provozovali nějaký sport i na vyšší úrovni, už dávno zpustlo. Svaly zeslábly, kosti zřídly, klouby zatuhly, úpony a šlachy dávno ztratily svou pružnost, krevní řečiště zhusta zřídlo. O případné vyšší váze už nemluvím vůbec. Naším úkolem, tedy hlavně vaším, je dostat vše do formy a přimět, aby se rozpomnělo na svou funkci a začalo ji postupně plnit. Prostě musíme začít pokládat základy vaší fyzické kondice tak, abychom váš pohybový, kardiovaskulární systém, ale i vnitřní orgány hned na začátku neodrovnali.

  Co si na běh obout

  Důležité je samozřejmě také umět se na běh správně obout a obléknout. Pokud jde o obuv, tak doporučuji zajít do specializované sportovní prodejny a tam si nechat ukázat ve své velikosti všechny značky, které mají na regálech a odpovídají typově povrchu, po němž bude vést převážná část vašeho běžeckého tréninku (silniční, crossová). Pozor! Běžecká bota se kupuje vždy o číslo větší než je číslo bot, které běžně nosíte. Z předestřené nabídky si pak vyberte a odneste tu značku, v níž se vaše nohy budou cítit nejlépe.

  Jak se na běh obléknout

  Pokud jde o oblečení, tak rozhodně neproděláte, když si koupíte oblečení z funkčních materiálů. Dobře odvádí pot od vašeho těla a rychle schne. Na nohy si spíše než běžecké trenky pořiďte elasťáky, máte-li pocit, že příliš zvýrazňují rozměry vašeho těla, tak si přes ně pak klidně natáhněte delší sportovní trenky. Elasťáky vám však nezpůsobí žádné odřeniny, zatímco u trenek přímo na těle by k nim mohlo snadno dojít. Jinak je dobré se na běh obléknout tak, abyste ve chvíli, kdy vyjdete ven, chystáte-li se běhat venku, pociťovali mírný chlad. Po pár uběhnutých metrech se zahřejete a bude vám akorát.

  Jídlo a pití

  Před během, půjdete-li běhat během dne, se najezte nejpozději 2 hodiny před výběhem a to něco lehčího a spíše skromnějšího coby do množství. V průběhu poslední hodiny před během vypijte postupně (tak po 0,1 – 0,15 l) asi 0,3 – 0,5 l vody. Půjdete-li běhat ráno, vypijte alespoň 0,3 l vody, také však ne naráz, ale postupně.

  Po běhu rychle osprchovat a převléknout do suchého

  Po doběhu se nejdříve osprchujte a převlečte do suchého, rozhodně v tom zpoceném nezůstávejte, byl by to nejrychlejší způsob, jak se nachladit.

  Protahování

  Rozhodně se nesnažte protahovat před během, když jste ještě zatuhlí a studení, protáhněte se buď v průběhu běhu, kdy se na chvíli zastavíte, nebo až po doběhu na konci tréninku. Pokud je venku chladno, protáhněte se až po osprchování a převlečení.

  Vzor běžeckého tréninku pro váš šťastný rozběh

  po. 26 min indiánské chůze (střídavě 2 min volné /vycházkové/ chůze a 2 min rychlé chůze) nebo indiánského běhu (střídavě 2 min chůze a 2 min pomalého běhu). Volný běh je takový běh, kdy dokážete s okolím normálně komunikovat
  út. volno
  st. 26 min indiánská chůze nebo indiánský běh
  čt. – pá. volno
  so. 26 min indiánská chůze nebo indiánský běh
  ne. volno

  Příští a každý další týden si přidejte 4 minuty, podle tohoto plánu, až se dostanete na celou hodinu, pak už se určitě začnete shánět po informacích, jak se připravit na 5 či 10 km, půlmaraton či maraton.

  Miloš Škorpil foto

  Hodnoť článek

  5 z 5 hvězd líbí se mi (25 hodnocení)

  Bookmark and Share

  Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
 • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
 • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků