logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecké dostaveníčko na trati Drážďany – Praha

Běžecké dostaveníčko na trati Drážďany – Praha

Píše se duben 2008. Je tři čtvrtě na dvanáct, když pořídíme první foto z našeho běžeckého výletu, při němž se chceme trošku proběhnout – tedy Jirka Krejčí, Jirka Stejskal, Petr Syblík a já – podél Labe a Vltavy na cyklostezce vedoucí mezi Drážďanami a Prahou. Doprovodné vozidlo řídil Buldok. Zvolna odlepujeme nohy z parkoviště u drážďanského viaduktu. Propleteme se přes několik křižovatek a jsme na cyklostezce.

Je nádherné dopoledne. Po levé straně ubíhají vody Labe k Severnímu moři, zatímco my si to vesele šmajdáme ku Praze. Proti nám co chvíli potkáme někoho s nazutými maratonkami či inlajny. Dá se říci, že zdravý životní styl do Německa už dorazil.

Drážďanské nábřeží

Běžíme po nábřeží, míjíme burzu, která nám připomene doby, kdy jsme chodili na Letenskou pláň shánět vinylové desky, džínsy či jiné vymoženosti západního světa, které u nás nebylo možno běžně dostat. Vždy si při těchto výbězích uvědomím, jak je to skvělé, že si můžu jít zaběhat odkud chci, kam chci, aniž by mi to někdo povoloval.

Občerstvovačka

První zastávka. Buldok je tam, kde má být, rozplývá se, jak skvěle by se daly balit holky na mého Dráčka. Ještě, že nezná německou řeč, asi bychom byli brzo bez doprovodu. Jinak bych ho nejraději zabil, to když mi povídá, jak tam dal za tři a do kopce to rozjel na 150, vypnul rádio a poslouchal, jak to pěkně řve. Řvát na něj nemůžu, kdo by nás pak zajišťoval?

Na dalším domluveném místě však Buldoka není. Volám mu, dozvídám se, že se tak nechal unést zvukem motoru, že Pirnu přejel a čeká na nás někde u vody. Dobrá zpráva je, že čeká, horší je, že ani on, ani my nevíme kde. Nezbývá nám než běžet a doufat, že se někde naše cesty zase protnou.

Pivo a klobása to jistí

Běžíme, běžíme, rádi už bychom něco pojedli a popili, a Buldok pořád nikde. Zastavíme se u jednoho občerstvení. Naštěstí Jirka Stejskal u sebe má nějaká eura a tak si můžeme dopřát pivo, až posléze zjišťuje hlavně Petr, že mělo poněkud více stupňů, a vinnou klobásu. Petr coby vegetarián klobásu nedal a pak ještě dlooouho trpěl hladem.

Dobíháme do dalšího městečka, Buldok stále nikde. Znervózňuji a volám, abych se dozvěděl, kde je. Říká nějaký název, který v mapě nemůžeme najít, ale pak přeci jenom nalezneme. Je za námi a to dosti daleko. Než bychom čekali, běžíme raději dál a domluvíme se, že se setkáme v Königsteinu. Jsme tam chvilku před ním. Za sebou máme 42 kilometrů, takže chudák Petr neměl kromě toho jednoho piva a nějaké vody ze svých lahviček 27 km žádné občerstvení. Není divu, že mu pak v Ústí nad Labem ztuhly nohy.

běh kolem Labe je nádherný

Vyfotíme se u startu maratonu, na nějž se zítra postaví běžci s cílem doběhnout naopak do Drážďan. Další zastávka je naproti Bad Schandau a pak už si to šineme k vlasti. Máme sice domluveno, že na nás Buldok počká ještě v Shoně, ale tam, kde jsme chtěli, aby za námi přijel, žádná silnice nevede, a tak to bereme lesem po turistické značce.

Navádím Buldoka na cíl a věřím, že ho snad ještě někdy uvidíme. Za půl hodinky se k nám přeplaví přívozem.

Pomalu se blíží soumrak. Teplota lehce klesá a tak si na sebe bereme více svršků. Zatímco Jirka Stejskal odjíždí s Buldokem do Děčína, vyrážíme na další cestu.

Na kraji Děčína vidíme značku: „Praha 160 km“. No vida, to se nám to pěkně krátí.

Rychle padá tma. Roman Vik jede vedle nás a osvětluje naši cestu. V malém Březně vychází z hospody nějakej týpek a ptá se: „Kam běžíš?“. Po mé odpovědi „Do Prahy“ mu zacuká v obličeji, a když pak na stejný dotaz dostane od Petra stejnou odpověď, prohodí: „Jdi do pr….“. Jako by bylo něco špatného na tom, běžet z Ústí nad Labem do Prahy?

Na pumpě v Ústí nad Labem dáme kafe a dále už pokračujeme do Prahy jen s Jirkou Krejčím. Chvíli s námi běží Petr Kostovič, zatímco Petr Syblík si jde na chvíli odpočinout do auta. Dlouhá doba bez přísunu energie si vybírá svou daň.

Za Ústím už běžíme sami. Roman občas přeruší noční ticho a cesta pod nohama vesele ubíhá. Míjíme Branou, Sebuzín. Máme dost rovin, tak odbočujeme na Kamýk a za chvilku už jsme v Litoměřicích. Buldok staví co chvíli, takže kontakt s ním je perfektní. To nás trošku ukolébá, takže při sjezdu do Litoměřic ho propouštíme s tím, že se sejdeme na náměstí.

Zatímco my jsme tam během několika minut, Buldok nikde. Bohužel nenašel směrovku „centrum“ a vydal se směr Česká Lípa. Problém je v tom, že můj mobil se dobíjí v autě a Roman na něj nemá číslo! Petr, který spí, má jak na potvoru mobil pro jistotu vypnutý. Roman mu na něj přesto posílá zprávu, že běžíme do Terezína. Tam se pak u pumpy rozhodujeme Romana vyslat na kole zpět a my jdeme zatím dovnitř na kafe, obloženou housku a pivo.

Jsou čtyři ráno. Padá na nás únava. Venku jsou dva stupně. Kdo by v tom běhal? Za chvíli je Roman zpět a dokonce s Buldokem. Uf.

Běžíme dál. Pomalu se začíná rozednívat. Ptáci zpívají, sluníčko začíná ohřívat okolní vzduch. Roman nám oznamuje každý kopec, který má přijít, což mu posléze zakazuji. Nemám rád, když dopředu vím, co mě na cestě čeká.

Partička se schází v Lralupech nad Vltavou

V Nové Vsi se Petr probírá a přidává se znovu k nám. Vyběhne křepce, jako kdyby ho někdo polil živou vodou. Jirka se ho chytá jako stín, zatímco na mne začíná dotírat menší krize. Volá mi pár lidiček, kde jsme, kdy budeme v Kralupech, a tak než vyřídím telefonáty a trošku se seberu, jsou všichni včetně Romana a Buldoka v čudu. Vím jen povšechně, kudy dál. Volám Romanovi, ten říká, že trošku zamudrovali, že mám běžet někam jinam. Tak tam běžím. Dostávám se na jinou silnici. Někdo na mne troubí. A hele, Buldok! Vezmu si kus sýra, sladký už nemůžu ani vidět, zapiji to Colou a běžím dál.

Vím, že v Kralupech je cílem nějaká oblíbená Petrova restaurace. Vím, že je někde v západní části Kralup, ale nevím kde. Takže když mě Buldok navede po silnici okolo zámku v Nelahozevsi nahoru do kopce, nereptám, ale zdá se mi divné, že cesta a kratší vede kolem vody. Vydupu kopec, abych zjistil, že jsem si přidal dva kiláky (zabít ho je málo), o tom krpálu ani nemluvě.

No, moc příjemný jsem nebyl. Restauračka má zavřeno. Jdeme proto k Číňanům. Hlavně, že je to teplé jídlo. Postupně doráží Mirek Votava se synem, Jakub, Vašek Dvořák a Mirek Skuhrovec s Vláďou Černým. Po obědě se vydáváme na závěrečné kilometry. V Řeži se k nám přidává Petra Černá z Paraplete a jsme komplet.

Po dvaceti osmi hodinách a 198 km dobíháme k lávce v Troji. Uděláme závěrečné foto a je konec.

V cíli  u lávky v Troji

Do ZOO a ze ZOO proudí davy lidí, jiní se tu prohánějí na kole či inlajnech, vypadá to tu stejně jako na počátku naší cesty v Drážďanech. Mohlo by se zdát, že se zastavil čas a že se vlastně vůbec, ale vůbec nic za těch dvacet osm hodin nezměnilo. Pro nás se však změnilo hodně. Viděli jsme krásnou přírodu, rozzářené tváře lidí, které jsme cestou potkávali a možná i něco dobrého udělali pro lidi, kteří jsou nuceni vyhledat pomoc v centru PARAPLE…

Miloš Škorpil foto
Běžecké dostaveníčko na trati Drážďany – Praha Běžecké dostaveníčko na trati Drážďany – Praha Běžecké dostaveníčko na trati Drážďany – Praha Běžecké dostaveníčko na trati Drážďany – Praha Běžecké dostaveníčko na trati Drážďany – Praha Běžecké dostaveníčko na trati Drážďany – Praha

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků