logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Od Tatier k Dunaju 2014

Od Tatier k Dunaju 2014

O štafetovém běhu od Tatier k Dunaju jsem se dozvěděl začátkem léta 2014. Po prostudování podmínek jsem zatoužil se takové akce zúčastnit, ale zase jsem neměl takovou odvahu zapsat se do sekce „Běžci hledající svůj tým" a smířil jsem se s tím, že tento zážitek si odpustím.

Děj druhý začal, když se mi před cca 6 týdny známý Radek Mikuláš pochválil, že se stal členem týmu Jinej Gang v tomto běhu, což jsem mu skrytě záviděl a moc přál, no a stejný Radek (díky moc) si na mě vzpomněl, když tým Bezstarostných Běhodálů 10 dnů před akcí hledal náhradníka za nemocnou členku týmu. Následoval telefon se zástupcem týmu Zbyňkem, a po dvou dnech jsem byl vtažen do dění a stal se členem štafety Bezstarostných Běhodálů. Děkuji jim a jsem jim vděčen za vloženou důvěru. Je pátek, týden před odjezdem a já se začínám těšit na Tatry, ale s velkými obavami, jak si sednu s lidmi, které vůbec neznám, a strachem, abych jim nezkazil akci, na kterou se připravují od zimy. Posledních pár dnů před akcí probíhá emailová komunikace, kdo co bere a zajišťuje. Na startu mohou být 2 auta, která mají speciální nálepku od organizátora. Náš tým měl auta 3, což mělo své výhody, ale i nevýhody.

Je pátek ráno 15. srpna a schází se osádka našeho auta na M Opatov v Praze. Po celodenním přesunu se dostáváme kolem 18. hodiny na kapitánskou registraci v Děmanovské Dolině. Během cesty se k nám připojilo druhé auto a se třetím se setkáváme až večer na ubytování. Při registraci kapitán dostává nezbytné instrukce na víkend, materiály od sponzorů a trička s logem závodu. Počasí se rozhodlo, že nám nedá nic zadarmo a tak lije a lije… nejdříve lehce a v noci pořádně zatopí. No doufáme, že se vyprší.

Od Tatier k Dunaju 2014

Po registraci se jedeme ubytovat a prožít si jediný společný večer všech účastníků týmu. Každý dostává nezbytné instrukce, startovní číslo a studujeme a snažíme si zapamatovat svoje trasy. Já dostávám po nemocné člence číslo 5. Štafeta má 12 členů a tak běžím 5, 17 (12 plus 5) a 29 trasu. Mám štěstí, první trasa číslo 5 má jen záporné převýšení, a tak to bude běh z kopce dolů. Atmosféra je báječná, řešíme jednotlivé trasy pro běžce, ale také přejezdy autem mezi jednotlivými předávkami, což byl, jak jsme později zjistili, někdy trošku oříšek. Náš tým má pořadové číslo 34.

Sobota ráno, 16.8, první členka Alena je připravená v běžeckém. Všichni se přesouváme auty na start. Náš start je naplánován na 08:40. Přesný start je určen pořadatelem a je dán nahlášeným časem jednotlivých týmů štafety na 10 km. Na parkovišti je několik desítek automobilů, a tak se setkáváme s konkurencí. Mnohá z aut jsou pomalovaná a označená jmény, otisky a nezaměnitelnými slogany jednotlivých štafet. Pochopitelně největší zájem vzbuzují čistě ženské posádky. Auta jsou ze Slovenska, Čech, ale i z dalších zemí. Alena se protahuje s Pavlem, který poběží druhý úsek. Start 08:40 a Alena vyráží na svoji trasu. První auto se rychle přesouvá na stanoviště předávky mezi 1. a 2. běžcem. My se vracíme na ubytování, balíme a po 10. jedeme na předávku mezi 4. běžcem naší štafety (Andrej). Jsme kousek od vesnice Železné ve výšce cca 1150 m.n.m a čeká mne úsek do Liptovské osady vzdálené 10,9 km.

Od Tatier k Dunaju 2014

Standardní příprava, převlečení, TOI TOI, protáhnutí a cvičné proběhnutí. Na předávce jsme brzy a tak startuji až za nějakých 45 min. Předávka je úsek dlouhý cca 30 m, kde si s předchozím běžcem předáváme štafetový „kolík“, což je reflexní proužek na ruku. Jsem „šikula" a poté, co Andrej dává ve své trati do běhu vše co jde, já začínám tím, že si špatně nasadím štafetový kolík a za pár metrů se pro něj vracím. Je to super, je to z kopce, čas je také příjemný, dostávám se na čas pod 4min/km na prvních 2 km.

Předbíhám několik běžců a běžkyň. Snažím se do toho tlačit, co to jde. Je to přeci štafetový běh a nechci zkazit čas dalším členům týmu. Čas se v průběhu mé etapy výrazně zhoršuje a pár dalších km mám před sebou běžce, kterého ne a ne doběhnout. Pomíjím fakt, že jsem byl předběhnut jedním „chrtem“. Zmizel stejně rychle, jako se nečekaně objevil. Hurá, mám před sebou už jen 2 km z mé první etapy, předbíhá mě mladá slečna, kterou jsem předběhl na začátku mé trasy. Dobíhám, je to můj nejrychlejší běh z kopce, předávám štafetu Štěpánovi a pádíme už na další předávací stanoviště. V autě marně přemýšlím, jak poběžím svůj druhý úsek, když ten první jsem jel na osobní maximum. Předávky štafet lemují jiní běžci z konkurenčních štafet. Každý potlesk a pokřik motivuje. Po Štěpánovi běží Zbyněk a David, oba z mé kategorie chrtů a pro mne s nedostižnými průměrnými časy kolem 40 m/10 km. Mají trasy s převýšením kolem plus 500 m a minus 500 m na 10 km. Prostě krpál do kopce a totéž pak z kopce. Totální opruz, ze kterého mne jímá hrůza. Po necelých 4 hodinách máme odběhnuté naše 4 úseky (5 – 8) a přejíždíme k Banské Bystrici dát si oběd do místní vyhlášené koliby. Další členové mezitím potí svá těla na trase.

Od Tatier k Dunaju 2014

Na mém úseku číslo 17 bude předávka kolem 22:30, a tak ještě zajíždíme podvečer na předávky jiných členů týmu, snažíme se podporovat, sdělovat dojmy a fandit všem dobíhajícím. Po 21. jedeme do Žarnovice, odkud následně vybíhám. Místní městská policie nám radí, jak se dostat na místo předávky a parkoviště. Chci si odpočinout a nohy protáhnout, a tak parkujíc u autobusového nádraží lehám si na spacák na lavičce. Po celém dni a prvním běhu jsem unaven a vděčen za natažené nohy. No neuvědomuji si, že vypadám jak homeless… ale záhy to zjišťuji, když na mě několik cestujících přijíždějícího autobusu kouká s velkým despektem. Je mi to jedno. Ležím na spacáku, pofukuje vítr a mám aspoň zavřené oči. Za 10 min přijíždí Mestská Policia s tím, že tam opravdu nemohu ležet. Stěhuji se z lavičky na nádraží na druhou o 10 m dále. Ta již není součástí autobusového nádraží. Pořádek musí být.

Blíží se můj startovní čas. Moc si nedokážu představit, jak poběžím 8,1 km, i když s minimálním převýšením +/- 90 m. Vypadám s čelovkou, červeným zadním světlem a dvěma blikajícími pásky jak vánoční stromeček. Andrej dobíhá a já se vydávám na druhý úsek. V hlavě si snažím připomenout trasu, kterou jsem si zkoušel zapamatovat před vyběhnutím. Naštěstí je vše dobře značeno, na silnici jsou velké bílé šipky a na problematických místech pomáhají organizátoři směrovat běžce. Polykám km, vybíhám z Žarnovic a snažím se zahnat myšlenky na to, proč běhám před půlnocí v místě, kde lišky dávají dobrou noc. Ve Voznici, tedy další vesnici, mi běží naproti skupina rozveselených místních s nabídkou pití. S díky odmítám, vypadalo to v té tmě na něco tvrdšího… to bych také nemusel ve zdraví doběhnout. Dobíhám úsek a nyní už protestuje žaludek. Sice tam mnoho nemá, ale snaží se zbavit i toho zbytku. Nakonec to ustojím.

Od Tatier k Dunaju 2014

Pádíme na další předávky, je noc, na parkovištích potkáváme spáče na karimatkách a různých nafukovačkách. Zbyněk si běží svůj 19. úsek kolem půlnoci. Přesouváme se na předávku, ale na silnici cca 50 m před námi vstoupil na silnici kanec, brzdím a nakonec po několika probliknutí světlem se kanec rozhodl vrátit do lesa. Děkuji, že se nerozhodl na procházku o chvilku později, když by nám přímo vlítnul pod kolo. Poslední z našeho auta, David, polyká své km a my jedeme na finální předávku. Jsme celkově v předčasu před plánovanými běhy, a tak budíme kolegyně z týmu spící na louce a v autě, což není úplně jednoduché, ale Eva se rychle nastartovala a vystřídala Davida včas.

Od Tatier k Dunaju 2014

Je po 2. ráno a my se přesouváme na místo, kde se po 24 hodinách aspoň trošku zkulturníme. Obec KOMJATICE a přesněji místní škola nabízí nocleh v tělocvičně a sprchy. Po složitější navigaci nacházíme ono místo. Je tam asi dalších 70 vozidel a několik set lidí a 2 velké tělocvičny. Sprcha je mobilní, dohadujeme se, zda je to vlažná voda anebo teplá při těch 12 st plus, co panují venku. Je to jedno, sprcha působí blahodárně. Přesouváme se do spacáků s vědomím, že můžeme spát cca 2 – 3 hodiny. Organizátor zajistil čaj, kávu a energetické nápoje sponzora. V tělocvičně na střídačku někdo chrápe. Vnímám to podvědomě, inu 100 unavených lidi na prostoru tělocvičny. O půl šesté budíček, balíme to a frčíme na další předávku, tedy 29. a pro mne poslední.

Tělo začíná docela vzdorovat. Nechce jaksi pochopit, že ačkoliv normálně se týdně proběhne kolem 30 km a to v 2 až 3 denních intervalech po 10 km, tak mu hodlám něco podobného nastolit během 24 hodin. To se tělu ukrutně nelíbí a když vylezu na 29. předávce z auta, tak je problém skoro jakýkoliv pohyb. TOI TOI je k tomu ještě zamčená, super. Tak jdu s prosíkem na místní ex JZD poprosit ochranku o návštěvu jejich zařízení. Babča, když mě viděla, tak se jí mne nakonec zželelo a porušila předpisy pro vstup cizích osob na terén jejich objektu. OK, předávka se blíží, už jen 7 km přede mnou s nulovým převýšením. Snad to dám během a když ne během, tak to prostě nějak musím dojít. Nechci a nemůžu zkazit špatným časem snažení Bezstarostných Běhodálů.

Od Tatier k Dunaju 2014

Startuji a tělo vzdoruje. Jsem fest vytuhlý a pohyby s obvyklým mým během mají asi tolik společného jako trabant k modernímu vozidlu. Bojuji. Trať vede z Matůškova do Mostové. Větší část cestou mezi poli. Nedávno pršelo a kaluží je dost, ne každé se již dokážu a chci vyhnout. Moje zánovní boty o krásně zelené barvě na několika místech po sloupnutí bláta ukážou původní odstín. Je to třetí a pro mne poslední běh. Ač nejkratší, asi nejtěžší. Dobíhám, žaludek i tělo protestuje, ale pádíme na další předávku. Auto dokážu celé zadýchat tak, že není vidět přes okno ven.

Od Tatier k Dunaju 2014

Další členové týmu odvádí svá maxima a my se pomalu nakonec přesouváme do Bratislavy na pláž Magio, kde je doběh a zakončení celé akce. Jana, běžkyně posledního úseku, vbíhá vítězně do cíle a my ji obklopujeme. Slavnostní fotografie a radost ze společné akce. Všichni členové se viděli naposledy na začátku a pak na konci běhu. Jsme na 81. místě v ALL kategorii ze 124 týmů. Zda je to místo trošku výše nebo níže nikoho netrápí. Byl to týmový běh a týmový duch celé naší skupiny.

Organizátorům velký dík za super akci a týmu Bezstarostných Běhodálů za důvěru v neznámého běžce.

PS. Tělo si vybírá svou daň i nyní. Nikdy jsem netušil, co vše může na těle bolet;-).

Takto po celé vypadalo v obraze

Petr Spáčil foto
  • přečteno: 12503/12011×
Od Tatier k Dunaju 2014 Od Tatier k Dunaju 2014 Od Tatier k Dunaju 2014 Od Tatier k Dunaju 2014 Od Tatier k Dunaju 2014 Od Tatier k Dunaju 2014 Od Tatier k Dunaju 2014

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků