logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

LEKCE Z JOGGINGU 68. SLEPÝ BĚŽÍ, JEDNONOHÝ PŘEDBÍHÁ, CHROMÝ ZVLÁDNE MARATON

LEKCE Z JOGGINGU 68. SLEPÝ BĚŽÍ, JEDNONOHÝ PŘEDBÍHÁ, CHROMÝ ZVLÁDNE MARATON

Na běžeckých závodech to někdy vypadá jako v biblických dobách: slepý s námi běží, jednonohý nás předbíhá, chromý se za pomoci druhých dostává do cíle maratonu. A tisíce dalších lidí s pomocí běhu statečně vzdorují nemocem, depresím a těžkým životním zkouškám.

 • Není tak důležité, zda běžíš nebo jdeš – podstatné je pouze to, abys nestál(a) opodál nebo nepřešlapoval(a) na jednom místě.
 • Během dovolené se snažím, aby si užil i běžec ve mně: chodím naboso a běhám dál než obvykle, jinam než obvykle, v jiné společnosti než obvykle nebo využiju příležitosti a společně s manželkou spojím ranní jogging třeba s koupáním bez plavek v zatopeném povrchovém dole.
 • JEZTE ČERSTVÉ POTRAVINY. Zní to banálně, ale není to banalita. Jsem dokonce přesvědčen o tom, že je to ta nejdůležitější stravovací poučka ze všech, co byly kdy vynalezeny. Chcete názorný příklad, na kterém vám to rychle dojde? Položte si vedle sebe čerstvou jahodu, kterou jste si přinesli ze své zahrady nebo z tržnice, a její utonulou sestru z konzervy, která do supermarketu doputovala z dálného Východu. Zážitek z tohoto srovnání vás pravděpodobně rozesměje a současně poučí.
 • Návykové látky se dělí na ty, které bychom si měli držet od těla, a na ty, kterých bychom si měli užívat plnými doušky. Protože s tou první skupinou nemám mnoho zkušeností, zmíním se o té druhé. Řadím do ní jednoduchá potěšení jako třeba pití čaje z cejlonského pohoří Nuwara Elyia, espresso double z brazilských kávových zrn nebo třeba přiměřenou dávku LSD, tedy LONG SLOW DISTANCE.
 • Půlhodina ranního joggingu v parku, pár cviků v kanceláři během dopoledne, krátká odpolední meditace, večerní procházka s partnerem, četba kvalitní knihy nebo poslech klavírního koncertu… Jedním z nejfrekventovanějších argumentů, proč lidé „nemají čas" na péči o sebe, je údajný nedostatek času. Je to samozřejmě sebeklam. Ve skutečnosti je to tak, že jaké si to uděláš, takové to máš. Proto bych ve slovním spojení „volný čas" navrhoval drobnou pravopisnou změnu. Namísto výrazu „volný" bychom mohli užívat tvar „volní“. Protože VOLNÝ ČAS je věcí VŮLE. Tedy uspořádaného životního stylu, plánu, řádu a sebekázně.
 • Nemůžu si pomoct, ale „ledová kostka ve skluzu" je pořád mnohem lepší než jakékoli produkty z McDonalds.
 • Znáte ten oblíbený gastronomický koncept RUNNING SUSHI? Asijská lahůdka kolem vás krouží v nekonečné řadě variací a vy si prostě vyberete, na co máte zrovna chuť. Není to úplně laciné a můžete tam zůstat omezeně dlouhou dobu, ale zase si naložíte, co chcete a kolik chcete. Podobnou svobodu bychom měli mít v běhání.

COMING SOON: Miloš Škorpil, Pavel Kosorin – Lekce z joggingu aneb radost na každém kroku

Doporučená hudba: Nigel Kennedy/Vivaldi

Doporučený produkt: restaurant L´eau vive, Brno

Pavel Kosorin foto
 • přečteno: 5748/5626×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky49
podle povrchu na němž převážně běhám24
podle barvy2
podle šířky boty ve špičce13
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy70

kde se diskutuje

 • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
 • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»
 • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : kdy bude kniha k mání??? děkuji »
 • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý den je mi 40.let a před dvěma léty jsem začal běhat. Byl jsem jeden z těch, kteří začali…»
 • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Po přečtení, ačkoli je už 11 večer, mám chuť vyběhnout a běžet a běžet pro ty pocity, které my…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků