logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

My, běžci a běžkyně, jsme běh!

My, běžci a běžkyně, jsme běh!

Je třeba vrátit běhu jeho krásu, jedinečnost, jednoduchost, čistotu, radost, časovou i finanční nenáročnost, tedy vše, proč většina lidí začíná běhat, než se stane nástrojem marketinku běžeckých závodů a sportovních firem, specializující se na běh.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.9.2014

Ještě jsem neslyšel od kohokoliv, kdo běhá nebo začíná běhat, že by na otázku: „Proč běháš, proč jsi začal běhat?" odpověděl: „Abych se mohl každý týden zúčastňovat běžeckých závodů“.

Realita je však jiná. In už není běhat, in je být všude, kde se něco běží. Nějak se mi z toho vytrácí to hlavní – radost z běhu. Poslouchám-li běžce, tak se už většinou nebaví o tom, kam si půjdou o víkendu jen tak vyběhnout, ale baví se o tom, jak dopadli na posledním běžeckém závodě a na který závod se chystají o dalším víkendu.

Dřív se sbíraly známky, obaly od žvýkaček, „Céčka“, pivní tácky a bůhví co ještě, dneska se sbírají závody. Když sesbíráme všechny cyklistické, triatlonové, tak se vrhneme na běžecké či inlinové… Přestává jít o podstatu věci, o radost z pohybu, radost ze života, začíná jít o to, mít co nejvíc zářezů! Tak nějak mi to připomíná staré dobré westerny, kdy nejlepší pistolník měl na pažbě nejvíc zářezů, než přišel jiný a připsal si na ten svůj kolt ten jeho.

Možná to přichází s věkem, ale spíš ne, popravdě nikdy jsem nerozuměl sběračům tohoto typu, nejspíš jsem v životě šťastný, protože když něco dělám, tak to dělám pro radost, ne proto, že to dělá většina. Asi nejsem stádní typ. To je i důvodem, proč již dlouhou dobu uvažuji a postupně docházím k rozhodnutí, navrátit běhu jeho: krásu, jedinečnost, jednoduchost, čistotu, radost, časovou i finanční nenáročnost…

Pokud se ptáte jak, tak docela prostě. Budu více energie věnovat lidem, budu je ještě více učit milovat běh pro sám běh, budu podporovat běžecké projekty, z jejichž podstaty bude zřejmé, že jde spíše o běžecký happening než o závod, tedy o to, společně si zaběhat a při běhu něco zažít, něco si užít, než o to, být o vteřinu rychlejší než minule či Franta. Budu se snažit vytáhnout lidi z měst do přírody a to formou různých běhů pro malé skupinky běžců a běžkyň, budeme pořádat víc běžeckých seminářů bez ohledu na to, zda se v té době běží ten či onen vyhlášený závod.

Rozhodně tím neházíme rukavici zavedeným projektům, ale chceme jen rozšířit nabídku o něco, o čem si myslíme, že to je BĚH!

P.S.
Současná neschopnost vybrat si z přemíry závodů mi připadá, jako když člověk sedí u stolu prohýbajícího se pod tíhou všech možných pamlsků a on místo toho, aby si vybral jen pár nejlepších, chce pozřít všechny. Co mu to způsobí, jak se bude cítit příští den, víme všichni. No a nemožnost vybrat si z pestrého stolu běžeckých klání stejného člověka přivede k témuž, jen s tím, že obsah plného žaludku mohu vyhodit a za den jsem v cajku. Když ale budu jen závodit a nebudu trénovat, tak budu brzo zraněný, bez energie, vyhořelý – a to se za den nespraví.

Toto už je nejbližší budoucnost, která ale vychází z devítileté minulosti Běžecké školy, toho co dělá, a kam směřuje:

A proto již brzy budete moci vyběhnout pod vedením trenérů, asistentů a běhu zvěstů Běžecké školy na CROSS RUNNING!

CROSS RUNNING ANEB BĚHÁM, CVIČÍM A HÝBU SE S BĚŽECKOU ŠKOLOU

Proč Cross Running a ne třeba hezky česky hýbání se všude, kde to jen jde? Jednak je to dlouhé a nikdo by si to nepamatoval, jednak to vypadá málo akčně a moderní člověk má rád akci, má rád adrenalin. A konečně, Cross Running je prostě více sexy :).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (60 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Iva | 25. 9. 2014 11.55 hod. | 195.113.135.xxx
Děkuji Vám, Miloši, za moc hezky napsaný článek. Reaguji, protože mi vlastně mluvíte z mé běžecké duše.Vystihl jste to. Poslední dobou mám asi podobný pocit jako Vy, že hodně lidí proto, aby se mohlo účastnit závodů. Vůbec ne pro radost.I u mě se dostavil pocit, že se stávám jakýmsi nástrojem marketingu běžeckých závodů a nechci tím být.Tak se moc těším, až přijedete třeba za náma do Ústí n/L, proběhnout se.Běžela jsem s Váma první ústecký půlmaraton a byl to zatím můj nejhezčí závod, co jsem zažila / taky nejrychlejší:-) /. Ten zážitek byl nádherný. Těším se na Vás a určitě i za ostatní běžce – srdcaře:-).

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Od gaučinku k běhu : Tak Třeboňský maraton 2018 byl za 4:06 »
  • Za čím by se běhalo, kdyby se to nestalo : Opravdu? Proto je kapitalismus lepší než socialismus – protože je dostatek bananu? Nebo…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Mirku, díky za odpověď Martině. Martino, jednak gratuluji k osobákům na 5 a 10 km, a jsem rád, že…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Ahoj Mirku, loni jsem běžela půlku na jaře, ale pak jsem trénovala na osobák na 5km (podle Milošova…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Martino, jestl máš teď chřipku v polovině února, měla bys začít s během až v březnu. Plán s mi zdá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků