logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vodič je (mnohem více než) číslo

Vodič je (mnohem více než) číslo

„Vytrvalostní běžec je v první řadě číslo," říkává jeden můj dávný kamarád s dovětkem, že oním číslem se zpravidla rozumí jeho výkon při maratonu, půlmaratonu, desítky. Podle této cifry prý stoupá či klesá jeho prestiž na vytrvaleckém žebříčku. Nechalo by se zdát, že o vodičích to platí dvojnásobně. Ty přece lidé při závodech vnímají jako číslo především.

Na RunCzech se vyjadřuje „Vydra" k vodičům. Jelikož ostatní jeho články o vodičích vycházely na Běžecké škole, tak s jeho svolením článek přetiskujeme.

Byť tomu tak opravdu není, několik čísel o nás, vašich nejbližších služebnících na tratích právě vyvrcholivší RunCzech sezóny, přece jenom máme. Možná, že i ona chladná řeč údajů o našem snažení aspoň něco málo napoví.

Třeba, že náš letošní vodičský tým čítal celkem 25 lidí. Dvacet chlapů, pět ženských. Veskrze samí zkušenější běžci – potkat jste mohli 7 ultramaratonců, 5 sportovních trenérů, 5 závodníků s osobními rekordy vysoko nad úrovní rekreačních běžců, i 2 nefalšované maratonské světoběžníky.

Současně právě uplynula vůbec první sezóna, kdy jsme se scházeli v počtu hojnějším než „mariášnickém" i mimo tradičně nejoblíbenějších pražských závodů. Navíc jsme se vůbec poprvé postavili i na start nedávné Birell Grand Prix, běželi jsme tudíž úplně celý ročník RunCzech ligy. Vzhledem ke 12 novým vodičským batožinám jsme mohli při 7 závodech obsadit celkem 84 vodičských pozic. Nevyužité zůstaly v celé sezóně pouze 3 vlajky. Současně z 81 vodičů nedostáli svému úkolu kvůli různým potížím 3 vodiči. I oni nicméně zvládli dovést své „ovečky" ve stanoveném tempu na dosah cíle, po stažení vlajky závod doklusali.

Potěšitelné je nadšení a vzrůstající věrnost vůči vodičské úloze. Aspoň 5 závodů odvodilo 5 lidí, nadpoloviční počet dokonce 8 lidí. Zbývá jen malý krůček ke splnění dlouhodobého cíle, totiž vytvořit silnou, jednolitou partu běžců, kteří pojmou vodičství za své. Nejenže obstarají drtivou většinu závodů, ale budou přicházet se zlepšováky, budou chtít na sobě pracovat. Zkrátka jako svůj hlavní běžecký cíl uvidí spokojené běžce okolo sebe v cíli. Nutno dodat, že ačkoliv již dnes máme ze tří čtvrtin předběžně obsazenou celou příští sezónu, náš kolektiv zůstává otevřený.

Pokud jsi aspoň trochu běžecky zkušenější borec se zvýšenou vnímavostí vůči druhým a zajímáš se o tuto bohulibou běžeckou činnost, dej o sobě nejlépe ihned vědět!

Při tom všem se sluší poznamenat, že vodiči vždycky byli i zůstávají ryzími dobrovolníky. Jejich kilometrická banka přitom skrývá úctyhodné zápisy. Zřejmě nejdelší cestu si letos připsal Martin Gazda, který kvůli 110 minutám na trati olomouckého Mattoni 1/2maratonu ujel z Bujanova u Kaplice 331 kilometrů. Příliš pozadu nezůstal ani další Jihočech Petr Macek, který kromě Olomouce vodil i v Ústí nad Labem. Pomyslná třetí příčka patří dalšímu dobrodinci, Liberečákovi Jiřímu Fixovi, který kupříkladu rovněž kvůli proběhnutí se ústeckou chemičkou vyrazil v neděli brzy po ránu z Brna...

Pokud se zhodnocení našich výkonů týká, to přísluší v první řadě těm, jimž jsme se snažili pomoci. Osobně však mám z pátého roku v této bandě velice příjemný pocit. Nápad s vodičskými batůžky se navzdory počátečním pochybnostem ukázal jako výborný. Pravda, více než dvoukilogramový robustní nosič nad hlavou vysoko trčící vlajky je na zádech jaksepatří cítit. Vodič ocení mnohem velkorysejší výkonnostní rezervu než s dosavadními vestičkami a balónky. Zejména květnový větrný maraton se proměnil ve vynikající ultra trénink. Pestrobarevné vlajky jsou ale skvěle vidět, narozdíl od neposedných balónků nepraskají, ani ve větrném počasí nefackují ty okolo běžící... Co je dobré pro běžce, je dobré pro nás. U batůžků již zůstaneme.

A možná, že jejich počet neustrne u tuctu. Vzhledem k tomu, že v našem středu máme i velice rychlé, odolné vytrvalce, pro nejbližší ročník Volkswagen maratonu Praha je na spadnutí obnova času na 3:15. Novinek bude určitě povícero, dozvíte se je včas.

Co změny nedozná, je prvotní smysl našeho poslání. Tím bezesporu není toliko plnit úlohu pohyblivého držáku naprosto přesně přednastavených GPS hodinek. Budeme se i nadále snažit být spoluběžcům morální oporou, hecířem, rozptýlením, rádcem, někdy až několikajazyčným průvodcem... Zkrátka, spolehlivým společníkem na cestě za jejich vytrvaleckými sny.

Děkujeme za vaši přízeň, každé plácnutí si v cíli má pro nás cenu zlaté olympijské medaile.

Poslední březnovou sobotu v pravé poledne u Rudolfina na viděnou!

Za vodiče Michal Vítů

Michal "Vydra" Vítů foto
  • přečteno: 12786/12392×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (22 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jana Portašíková | 26. 9. 2014 12.26 hod. | 78.45.129.xxx
Díky moc za nás všechny, Miško!!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál VYDRA V RUNNING MALLU

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků