logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co děláte, když neběháte aneb deset a půl běžce na půlce Plesná

Co děláte, když neběháte aneb deset a půl běžce na půlce Plesná

Dnes vyskloňuji slovo půlka snad ve všech pádech. Závod v Plesné jím totiž pro mě byl. Ale vrátím se na začátek.

Po mé dvou a půl leté kariéře běžce jsem se rozhodl a byl donucen i tělem, že odlehčím běhu a dám relax pauzu. Jak odpočívat se člověk dočte v nejedné příručce běžce. Jak se ale neběhání praktikuje v praxi a jaký dopad má neběhání na psychiku běžce už nezjistíte nikde. Strašný. Deset dní neběhat je něco, co se nedá ani vysvětlit.

Něco přes deset dní neběhání bylo právě v den závodu v Plesné. Přesto, že závod organizoval jeden z mých top kamarádů, řekl jsem si ne. Máš pauzu, nepoběžíš. Okostice ti jen poděkují. Není ti dvacet, zvolni! Ok, přísahám na holý pupík. Na závod jsem sice vyjel, ale na kole a komplet v cyklistickém. Celou cestu dvacet kilometrů jsem šlapal jak na Tour de France. V Plesné jsem byl za půl hodiny. Do startu zbývala hodina a půl času. A běžci se začínali pomalu sjíždět.

V hlavě se mi promítal loňský ročník. Trať je totiž krásná. Od všeho půl. Asfalt, lesy, kopce, seběhy, všechno tak půl na půl. Přišel ke mně pan starosta, podal mi ruku a popřál mi hodně štěstí při závodě. Probudil se ve mě Jekyll a Hyde.

Půl hodina do startu. Rozhlížím se jako ztracené dítě po všech přítomných. Nic neříkám. Uvnitř ale křičím. Kdo mě odveze domů!?! Mám tam přeci své běžecké boty! Tak haló, slyší mě někdo? Začínám panikařit. Chci skočit na kolo a dojet si pro hadry sám.

Běh je záležitost jedince. Každý sám za sebe. Omyl, běžci jsou neuvěřitelná komunita. Časově to stejně nedávám.

Poznali to na mě. Patnáct minut do startu. Jen jsem se zmínil, že bych přeci jen asi běžel, dalo se do pohybu nespočet lidí. A ne všichni mě znali. Chlapík, kterého jsem v životě neviděl, mi nese z auta svoje trenky. Druhý jde ještě dál. Má být horko, přesto ze sebe svléká triko s krátkým rukávem, které mi podává a jde si do auta pro triko s rukávem dlouhým. Stále mám ale na nohách cyklistické boty. Přichází další borec a říká, že má boty dvoje. Úplně stejný. Jen jedny už jsou šlupky. Do těch se přezouvá a mě podává ty lepší. Jsem v šoku.

Dostávám startovní číslo. Stále nechápu, kdo to zaplatil. Z půl běžce je běžec celý. Emoce. U mě obzvlášť bez kontroly. Jen není čas. Půl minut do startu. Ještě slyším, jak někdo v davu zakřičí. Nech vyhrát moje tričko. Mám mokré oči i teď, když to píšu. Mezi lidmi je tolik dobra, kolik ho dokážeme probudil.

Boty o číslo a půl větší. Dobíhám třetí. Na stupni vítězů stojí dva půl vítězové. První a druhý doběhli ruku v ruce. Já tam stojím jako celý. Poslepovaný. Nemusel jsem do Tirol, abych zažil něco, na co se nedá zapomenout. Na okostici jsem si při závodě ani nevzpomněl. Je spousta toho, co máme v hlavě. Ale je hodně toho, co máme v srdci.

Děkuji všem za nevšední zážitek. Schválně jsem nejmenoval ani jednoho z těch, co mě hodili zpátky na start. Protože věřím, že to bezejmenné dobro je v každém z nás.

Krásné dny běžcům všem. I těm co zrovna neběhají.

Štěpán Boháček foto
  • přečteno: 5418/5275×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (37 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Venca | 29. 9. 2014 10.29 hod. | 195.113.182.xx
I tobě jako "rozrážeči" vzduchu patří velký dík. :)

Martin Bigas | 29. 9. 2014 8.45 hod. | 176.12.115.xxx
Závodu jsem se účastnil jako "rozrážeč vzduchu" na skůtru. Byl to i pro mě zážitek, byť jen ve zpětných zrcátkách, sledovat Váš běh. Nikdy jsem neviděl nikoho takhle "upalovat" :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano129
Ne38

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků