logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp

Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp

Dostalo se mi do rukou před nedávnem vydané knižní dílko „Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp" od vykutálené dvojice Škorpil – Kůtek. (Tedy popravdě řečeno mi tu knížku diplomaticky vnutil pan Škorpil. „Ale co," říkám si v duchu, „když už tě mám, přelouskám si tě – mě jen tak nic nepoloží!“). A nepoložilo.

Ba naopak – zvedlo mě to ze židle! Už jen samotná jména autorů zaručují nevšední čtenářský zážitek, zvláště když si vzpomenu na mnohé jejich vzájemné slovní přestřelky na stránkách Běžecké školy. Když se prostě tihle dva chlápci spojí a vytvoří něco společně, tak si můžete být jistí, že to bude dílo „jaké svět neviděl“. A taky jo. Myslím, že i Ing. Králíkovi a Nerudnému Týpkovi (oba z Běžecké školy) spadne čelist, až to budou číst. Knížka je sice (jak z názvu vyplývá) určena běžcům, ale tím se nenechte zmást, protože moudra, vysvětlení, postřehy, dobře míněné rady a překvapivé skutečnosti, které v ní najdete, nenechají v klidu snad vůbec nikoho, kdo rád sportuje, ať už jde o běžce, cyklisty, koloběžce, holoběžce (to není člověk, který běhá holý, čili nahý, nebo který by byl holohlavý, nýbrž je to podivín, který běhá s holemi – kupříkladu jako pan Kůtek), ale také i vyznavače jiných, stále populárních a tradičních sportů jako jsou třeba gaučing, ležing, pařbing, huling, chlasting, následně bliting, čili obecně nuding (pozor, neplést s nudismem).

Ti první s hrůzou zjistí, co všechno ve svém běžeckém snažení dělají špatně, a ti druzí naopak s úlevou přijmou fakt, že ono to s tím sportováním nebude tak horké, a že ledacos už nyní dělají správně, aniž by to tušili. Skoro každý si v téhle knížce přijde na své – milovník maratonů i vášnivý pojídač večerních koblížků nebo vepřového (nikoli běžeckého) kolene. Co vám mám povídat – tenhle literární skvost si budete muset přečíst sami. Budete čubrnět takovým způsobem, že vám i ten večerní koblih vypadne údivem z pusy.

Oči vám budou při četbě švidrat a možná vám půjdou i šejdrem. Snad jen škarohlíd a člověk, který bere život a sebe až příliš moc vážně by zhodnotil, že text knížky je, jak říkáme my Češi, značně irelevantní a de facto lapidárně mystifikující (volně přeloženo – že je to snůška kydů a nesmyslů). Takový názor vám ale oba autoři bleskurychle vytlučou z hlavy. Pokud by se i přesto mezi těmi ostatními našel někdo, komu u této knihy nebude vyhovovat její hodnotný obsah, může využít její vychytanou formu. Knížka je malá, skladná, ohebná, měkká, není ani moc tlustá, takže si s ní v nouzi můžete třeba úspěšně… ehm… ehm… (asi tuším, na co teď někteří z vás myslí)… Já mám ale na mysli například vypodložit kývající stůl či botník s běžeckými bačkorami, nebo využít několikero zdařilých černobílých kreseb Mirka Vostrého, patrně záměrně zpracovaných jako omalovánky, pro vaše znuděné a věčně se vaší pozornosti dožadující děti. Několik prázdných listů knížky na konci s nadpisem „Veselé příhody z běhání” jsou jako stvořené pro záznam vašeho běhání kamkoliv, odkudkoliv, pro cokoliv a s čímkoliv, takže vaše příhody s běháním na vlak, pro pivo, nebo časté projímavé sprinty způsobené předstartovní nervozitou nebudou nikdy zapomenuty. Zkrátka, tohle dílko má mnoho využití a za málo peněz získáte hodně muziky. No, nekupte to!

Ale teď trochu vážně. Humor je kořením života, a nejen toho běžeckého, takže ti Milane za tvé „odborné statě“, i tobě Miloši za „příležitostné štěky" musím poděkovat nejen za sebe, ale myslím, že i za spousty jiných pozitivně smýšlejících lidí, kteří už dávno pochopili, že bez humoru a životního nadhledu by bylo naše bytí na tomhle světě stejně prázdné a neúplné jako studna bez vody nebo den bez slunce. Ti, kteří k tomuto zjištění ještě nedospěli, možná díky vaší snaze budou mít k tomuto poznání o něco blíž. Cením si na vás (mimo jiných věcí) i to, že si dokážete dělat srandu nejen z druhých, ale hlavně sami ze sebe, což je vlastnost mně osobně velice blízká a sympatická.

V neposlední řadě to, že značnou část finančního zisku z prodeje téhle knížky věnujete tam, kde je peněz potřeba – v tomto případě Hospici sv. Jiří – jen podtrhuje moje sympatie k vám a k tomu, o co se snažíte. Nejzdravější na světě je optimismus, který ve spojení s vůlí něco změnit k lepšímu dokáže divy. Takže ještě jednou díky, kucí![/KURZÍVA]

Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp

Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp si můžete objednat v e-shopu Běžecké školy

Zcela originální výtisku Běžeckého roku aneb S úsměvem se běhá líp, s podpisy a krátkým doprovodným textem autorů a Zdeňka Svěráka pak budou mít možnost vydražit účastníci Františkolázeňské 24hodinovky. Výtěžek z dražby stejně jako polovina honoráře autorů bude věnována na činnost Hospicu Sv. Jiří.

Pepa "Pomalý" Cupal foto
  • přečteno: 9748/9431×, 1 komentář
Běžecký rok aneb S úsměvem se běhá líp

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ing.Králik | 17. 10. 2014 7.54 hod. | 89.176.150.xxx
Pepo, děkujeme za sebe i za hospic. Aktuálně doplním: o knížce hovoří tento týden Miloň Čepelka z Divadla Járy Cimrmana v Knižní hitparádě Country Radia, reprízy jsou tuto sobotu v 8.40 a v neděli ve 20.40
Milan

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků