logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze

ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze

Jungfrau maraton, Zermatt maraton, Medoc maraton…, míhalo se mi hlavou v různých partiích trati 1. ročníku ČEZ City Trail Run, a k tomu ještě: …skvělé zajištění, perfektní organizace, tohle je závod, který má našlápnuto být opravdu světový…, tenhle závod je světový!

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Start ve vlnách
  2. Trať a bezpečnost
  3. Úzká místa
  4. Trať krok za krokem
  5. Celkový dojem

Přiznám se bez mučení, že na ČEZ City Trail Run jsem se přihlásil až na pozvání organizátorů a na poslední chvíli. Co mě hlavně nalákalo, byla trať a také to, že jsem se rozhodl podporovat „menší" běžecké závody, které jsou dělány pro běžce a při nichž si běžec běh opravdu užije.

S tím „menší" jsem trošku šlápnul vedle, vždyť kolik běžeckých závodů u nás se může pochlubit na startu bezmála tisícem běžců a běžkyň? Je však taky pravda, že na výše zmíněných maratonech v Alpách taky nemáte pocit, že jde o sportovní monstr akci, protože na nich vládne pohoda a klid. A to jsem cítil hned, jak jsem dorazil na Malou Stranu, do Hellichovky, do zázemí závodu, kde se rozdávala čísla, odevzdávaly batožiny a čekalo, až vás odstřelí a vyšlou na trať.

Start ve vlnách

 Start ve vlnách Start ve vlnách

Skvělý nápad. Je mi jasné, že jeho příčina byla zejména průchodnost trati, nevím, nakolik si tuhle geniální myšlenku uvědomili ostatní, ale mně už na trati došlo, že tím, že se vydávali běžci na trať ve stovkových vlnách (na trať byli vypouštěni běžci vždy po stovce), běžel každý, na co měl, nesledoval soupeře (protože ti – až na elitu – byli roztroušeni v celém startovním poli a běželi si svůj vlastní závod), bez nervozity, bez stresu, že musí někoho dohnat, že musí někomu utéct. Věřím, že většina účastníků pak dosáhla lepších výkonů, než těch, s kterými v hlavě přišli na start, protože to na startu nepřepálili.

Trať a bezpečnost

Popravdě, ono to ani moc dobře nešlo, když hned kousek od startu se člověku postaví do cesty petřínský kopec. I když se musím přiznat, že na jeho vrcholu jsem cítil, že mám průdušky – začaly mrchy pálit. Naštěstí pak se to hned lomilo dolů, člověk mohl zhluboka vydechnout a opět se nadechnout, ale hlavně musel dávat pozor na cestu a na hlavu, aby nesklouzl po schodu nebo nevrazil hlavou do branky, jíž se probíhalo. Ale i když trať byla krkolomná, cítil jsem se na ní bezpečně, protože (a tady se ve mně ozval bezpečák) bezpečnostních upozornění typu Zákaz předbíhání, Pozor, snížený podhled apod. bylo použito v hojné míře, ale podle mě přesně tam, kde bylo třeba. Líbilo se mi, že organizátoři stáli i na místech, kde se třeba sbíhalo z prudšího srázu, kde to po dešti či po listí klouzalo, a na tuto okolnost upozorňovali.

Úzká místa

Je fakt, že na trati je pár užších míst, kde trať vede do kopce, kde některým docházel dech a kde jsem musel přejít do chůze, ale pořád se alespoň šlo, to na takovém Jungfrau na posledních kilometrech je dvoukilometrový špunt, kde se často i stojí, protože jste neběželi dostatečně rychle a těm, co tam doběhli před vámi, díky tomu, že nechtěli stát zašpuntovaní dole, došly síly a stali se špunty. Popravdě možná tohle může být některými účastníky hodnoceno jako nedostatek, šlo by to snad organizačně zabezpečit tak, že v by prvních vlnách byli namixováni účastníci s vyšší a střední výkonností a v těch zadních střední a nižší, ale to by museli všichni odpovědně přiznat, jak na tom jsou a do přihlašovacího formuláře (ze zvyku) nepsat lepší časy, než kterých jsou schopni.

Trať krok za krokem

Jelení příkop
Jelení příkop

Letohrádek
Letohrádek

Vinice – v Botanické zahradě v Troji
Vinice – v Botanické zahradě v Troji

Troja – vyhlídka
Troja – vyhlídka, bohužel výhled skryla mlha

Cílový doběh (výběh)
Cílový doběh (výběh)

Petřín – těžký, ale na pohled (sledovat běžeckého hada před sebou) krásný
Zahrady – kdyby nebyla mlha, která zakrývala výhledy na Prahu, tak tam asi ještě stojím a čučím
Jelení příkop – byl jsem tam poprvé a byl jsem uchvácen
Letná – znám, ale v takovém kalupu jsem jí ještě neprobíhal
Stromovka – v tomto ročním období nemá chybu, krásný kousek země na pohled
Botanická zahrada – tady bych dal občerstvovačku s ochutnávkou vína
Troja – tuhle část mám hodně naběhanou, líbilo moc, a i když někde klouzalo a špuntovalo se
Bohnice – dlouhý a široký bulvár, mírné stoupání až do cíle, tady to chce mít sílu na pořádný finiš

A ještě jednou to samé v pohybu

Celkový dojem

Příště rozhodně zase, ale nejspíš nebudu smět nechávat přihlášku až na poslední chvíli, protože krátce spuštění registrace bude vyprodáno, už i proto, že budu všude chválit a doporučovat.

Miloš Škorpil foto
ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze ČEZ City Trail Run. Proč jezdit běhat na traily do Alp, když stejný zážitek může člověk zažít i v Praze

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (29 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Blanka Gololobovová | 21. 10. 2014 9.21 hod. | 80.92.248.xxx
Souhlasím s Milošem, že závod to byl opravdu nádherný a organizačně perfektně zvládnutý, co vzhledem ke složitosti trasy zaslouží velký obdiv. Zaráží mě ovšem fakt, že trať byla o dost kratší než 16 km. Ne že by to zrovna mě nějak vadilo, spíš to pro mě bylo vysvobození, ale tak značný rozdíl by si zasloužil minimálně vysvětlení organizátora.

Carlos | 21. 10. 2014 8.33 hod. | 188.120.197.xx
Nemám autorovy zkušenosti se jmenovanými kopcovitými závody, ale tady byla trať moc pěkná, skláním se před organizátory jak za nápad, tak realizaci, určitě to v Praze nebylo jednoduché. Souhlas s námětem na stylovou vinnou občerstvovačku na km 10, závěr článku plně podepisuji

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků