logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání je OK!

Běhání je OK!

Začíná to být vážně vážné, neboť i takové časopisy jako je OK! začínají psát seriózně o běhání. Že by tu byl skutečně ten běžecký boom, o němž se tolik mluví? Už asi jo. Takže dámy a pánové, kteří chcete dobře vypadat, už vám nebude stačit se jen dobře oblékat, patřičně ovonět, případně skočit do fitka napumpovat či naopak vyfouknout figuru, ale abyste byli O.K. a in, budete muset i vyběhnout.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Jaké oblečení nosit na podzim a v zimě, když nechceme přestat běhat, jak ho správně vrstvit
 2. Čím doplňovat energii, když budete běhat
 3. Jak trénovat, aby imunita neutrpěla
 4. Co se odborníkům ověřilo jako vhodné/výhodné při zimním tréninku
 5. Jak se připravit na první jarní závody a jak si udržet fyzičku
 6. Optimální tréninkový plán na zimu
  1. Desetitýdenní tréninkový plán, který vás dostane do kondice a s jehož pomocí zlepšíte své zdraví tak, že se začnete ze života těšit

Jaké oblečení nosit na podzim a v zimě, když nechceme přestat běhat, jak ho správně vrstvit

Ať je jaro, léto, podzim, zima, pro oblečení na běhání platí základní poučka: oblékni se na běhání tak, abys když vyjdeš ven, ještě než se rozeběhneš, pociťoval mírný chlad. Vše ostatní už se odvíjí od toho, neboť každý z nás vnímá teplotu jinak. Záleží to i na tom, zda jdeme ven z přetopeného prostoru, či z prostoru, kde je optimální teplota. Pokud jde o vrstvení, tak začneme odshora:

 • funkční prádlo
 • funkční tričko s krátkým či dlouhým rukávem, mikinu, větrovku (s úpravou proti dešti a s kapucí, pokud prší)
 • legíny (podle teploty ke kolenům, dlouhé, či zateplené)
 • na hlavu tunýlek, šátek, kšiltovku, či teplou čepici
 • rukavice podle teploty slabší či silnější
 • ponožky nebo podkolenky podle teploty slabší či silnější, vždy ale funkční. Lidem, kteří trpí na odřeniny nohou a puchýře, se osvědčují prstové
 • běžecké boty podle typu povrchu silniční či trailové, pokud je vlhko, tak s povrchovou úpravou proti vodě či vlhkosti, každopádně o číslo větší než je velikost běžné obuvi, jakou člověk nosí.

Čím doplňovat energii, když budete běhat

Záleží na době běhu. Do hodiny běhu není třeba energii během vlastního běhu doplňovat. Pokud člověk běží déle, je dobré si vzít s sebou např. datle, rozinky, hroznový cukr, tyčinky, které obsahující slisované ovoce a oříšky.

Jak trénovat, aby imunita neutrpěla

Především nepřeceňovat své síly, neboť to vytváří pro organismus stres, který následně oslabuje imunitu.

Narušení imunity podporuje i nadměrné oblékání, člověk, který se oblékne na běh tak, aby když vyjde ven pociťoval teplotní komfort, se brzy po začátku běhu začne nadměrně potit, začne se rozepínat, tím se rychle ochladí a to vede k nachlazení. Většina lidí také na začátku vyběhne příliš rychle, tím se kromě jiného i zpotí, tím, jak jim pak docházejí síly, zpomalují a začnou se ochlazovat, což opět vede k nachlazení.

Velmi častou chybou, která se projeví okamžitým nachlazením, je „zakecání se“ po běhu, než se nadějete, zjistíte, že si povídáte půl hodiny, že vám začíná být zima a druhý den nestačíte vytahovat kapesníčky. Takže po běhu běžte co nejdříve do sprchy a do suchého, a teprve pak si vysdílejte své zážitky.

Co se odborníkům ověřilo jako vhodné/výhodné při zimním tréninku

Osobně říkám: dobře za každý pohyb, který člověk dělá, ale i v zimě platí snažit se strávit co nejvíce času venku, na denním světle, prospívá to zdraví, fyzické kondici, ale hlavně vás nenavštíví obvyklá zimní depka z nedostatku sluníčka.

Jak se připravit na první jarní závody a jak si udržet fyzičku

Na jarní závody se nejlépe připravíte tím, že se i přes zimu budete pravidelně hýbat. Ideální jsou 3 – 4 výběhy týdně, nebo se snažte co nejvíce chodit, hlavně nezůstávejte sedět doma nebo v práci a neříkejte si, že na jaře všechno doženete. Nedoženete nic, co vás však opět dožene, bude splín z toho, že už zase honíte „bycha“, tak jako vloni, předloni, předpředloni…

Optimální tréninkový plán na zimu

Každý, který naplníte. Nemáte-li dostatečně pevnou vůli, řekněte si, že budete běhat nebo se nějak hýbat obden, aby vás nedoběhla lenost a to, že zítra je také den. Nemusíte tedy jen běhat, ostatně to by neměl ani výkonnostní běžec či běžkyně, trénink by měl být naopak pestrý, aby vás bavil a přinášel vám stále nové podněty a těšení se na to, že příště objevíte zase něco nového, čeho jste schopní, o čem jste si mysleli, že nikdy nedáte. Takže běhejte, cvičte, plavte, jezděte na lyžích, zkuste sněžnice, všechno lepší než bytelný fotel.

Desetitýdenní tréninkový plán, který vás dostane do kondice a s jehož pomocí zlepšíte své zdraví tak, že se začnete ze života těšit

týden/den pohybová aktivita vzdálenost (km) čas (min)
1/1 chůze 3 30
1/2 chůze/běh (indiánský běh) 3 26
1/3 kolo/koloběžka 7 30
2/1 chůze 3 30
2/2 plavání 250 (m) 25
2/3 kolo/koloběžka 7 30
3/1 chůze 3 30
3/2 plavání 250 (m) 25
3/3 běh 3 25
3/4 kolo/koloběžka 10 40
4/1 rotoped průměrná rychlost 20/hod 20
4/2 plavání 300 (m) 30
4/3 běh 3 25
4/4 turistika 20 240
5/1 běh 4 30
5/2 chůze/běh na páse se sklonem 2 % rychlost 7km/hod 30
5/3 rotoped rychlost 25 km/hod 30
6/1 běh 3 25
6/2 plavání 350 (m) 30
6/3 veslařský trenažer stupeň 4 25
6/4 kolo/koloběžka 12 45
7/1 běh 4 30
7/2 plavání 350 (m) 30
7/3 kolo/koloběžka 12 45
8/1 rotoped rychlost 25 km/hod 30
8/2 plavání 400 (m) 35
8/3 běh 4 30
8/4 turistika 20 – 25 240 – 300
9/1 běh 5 40
9/2 plavání 400 (m) 35
9/3 běh na lyžích 6 – 8 30
10/1 veslařský trenažér stupeň 4 30
10/2 plavání 400 (m) 35
10/3 rotoped rychlost 26 km/hod 30
10/4 lyže – sjezd 240 – 300

Běhající Chanelky

Obyčejně chodím kolem časopisů jako je OK! bez povšimnutí, takže děkuji redakci, že mě oslovila s prosbou, zda bych byl ochotný přispět do běžeckého speciálu, který připravuji pro číslo 10., které je právě v prodeji. Díky tomu jsem zjistil, že OK! je opravdu pěkný časopis, který je nabytý zajímavými rozhovory a dalšími informacemi a stojí za to si jej koupit. Jinak nic nedáte za to, když ho někde na stánku uvidíte a podíváte se do něj sami a buď jej vrátíte zpátky nebo vypláznete 69,- Kč, lepší než za hambáč u Meca. Nebo se na něj podívejte na www.okmagazine.cz, za to už nedáte vůbec nic.

Miloš Škorpil foto
Běhání je OK!

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
 • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků