logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Víte, co je rogaining, horský orientační běh nebo sport trekking?

Víte, co je  rogaining, horský orientační běh nebo sport trekking?

Od příštího týden začnou na stránkách Běžecké školy vycházet příspěvky Zdeňka Kučery o jeho účastech s Vaškem Klosem na závodech v rogainingu, horském orientačním běhu či sport trekkingu. Tyhle tři běžecké aktivity, ke kterým člověk potřebuje nejen dobré nohy, ale také dobrou orientační schopnost, jsou ideální možností pro dvojice (mohou být i smíšené), ale i pro skupinky (přátel, či rodinky). Jsou tedy jedinečnou možností, jak se poznat a ještě si něco při tom užít. V roce 2002 jsem si udělal radost a společně s Pavlem Mrvou, který dodal tu hlavu :), jsem si zaběhl rovnou MS, které se konalo u nás. Věřím, že tehdejší náš zážitek vás navnadí si nějaký ten rogaining nebo horský orientační běh také střihnout.

24 hodin s lesními skřítky aneb MS v rogainingu

Konečně jsem se dočkal a na vlastní kůži zažil, co to znamená zúčastnit se závodu v rogainingu. Na mistrovství ČR v tomto sportu jsem se chystal totiž již loni k Jindřichovu Hradci a letos ke Dvoru Králové, bohužel to ani jednou nevyšlo a tak se stalo, že jsem začal sbírat zkušenosti rovnou na mistrovství světa.

Jako parťáka si mě vybral Pavel Mrva, zkušený orienťák, to byla taky moje jediná klika, neboť při mých orientačních schopnostech bych asi ještě nyní běhal někde po lesích Tachovska, ale taky dost možná někde v Bavorsku.

Je čtvrtek večer a nad Lesnou u Tachova se začíná shromažďovat spousta divně vyhlížejících živočichů s bágly a stany. Kdo kdy v těchto bohem a i lidmi zapomenutém místě slyšel pojem „rogaining?“ Možná jenom pár zasvěcených, kteří se podíleli na přípravě letošního mistrovství světa v tomto rozvíjejícím se sportu, který vzešel z lůna orientačního běhu. Sportu, který na rozdíl od klasických orienťáků, které podléhají požadavkům televizních společností a tlačí se do parků a terénů, které lze snadno obsáhnout televizní kamerou, vede své vyznavače zpátky do lesů a do přírody.

S Pavlem přijíždíme na shromaždiště a místo prezentace okolo osmé hodiny večer. Je dost zima a tak se rychle prezentujeme a odjíždíme do Blahoust, kousek od Stříbra, na chalupu k Jardovi Kotkovi, kde má azyl před závodem i rodina Hrouzů, která staví dvě družstva. I oni zastávají názor, že je dobré se na závod, při němž budete běhat 24 hodin po lese, pořádně vyspat.

Do Lesné se vracíme druhý den dopoledne na slavnostní zahájení a na technickou poradu. Konečně je 13 hodin a 182 týmů (83 mužských, 75 mixů a 24 ženských) se vydává do okolních lesů, luk, potoků a dalšího všemožného terénu, aby se pokusili v následujících 24 hodinách najít co nejvíce kontrol, ohodnocených 20 – 100 body (podle obtížnosti terénu, který je skrývá, nebo vzdálenosti od centra). Maximální počet bodů, který jsme mohli nasbírat, byl 4400.

Jelikož to byl můj první závod v tomto sportu, nedával jsem si žádné výkonnostní cíle. Šlo mi spíše o to zažít něco nového. Zeptal jsem se proto Pavla, s jakým počtem bodů by byl spokojen on. Říkal, že by byl rád, kdybychom dosáhli čtyřmístného čísla a to začínalo 2. Strategii postupu jsem nechal na něm, protože jak jsem naznačil, já si s mapou moc netykám. Domluvili jsme se, že půjdeme pokud možno nejdřív na kontroly ohodnocené co největším počtem bodů a pak budeme sbírat co bude poblíž. Jelikož Pavel v noci hůře vidí, tak jsme se taky dohodli, že se do tmy vrátíme a ráno vyběhneme co nejdříve znovu na trať.

První překvapení zažívám hned po startu. Myslel jsem si, že při přebíhání nepokosené louky bude tempo o dost nižší, ale i mě atmosféra zcela pohltila a tak vyrážím společně s ostatními, jako by to byl běh po nějaké upravené cestě. Naštěstí po sebrání prvních dvou kontrol se vydáváme oproti původnímu záměru s Pavlem na kontroly, které si ostatní pro tu chvíli nevolí a přizpůsobujeme tempo svým rychlostním schopnostem. Až na jeden větší zádrhel, který nás stál skoro hodinu času, všechny kontroly nacházíme poměrně brzo. Běžíme tím způsobem, že Pavel nás vede co nejblíže k lampiónku (já jim říkám „pytlík“) a pak společně dohledáváme. Těší mě, že většinou se mi je daří dohledat dříve než Pavlovi a tak si alespoň tolik nepřipadám jako pouhá nutná přítěž, neboť startovat mohou minimálně dvojice. Poslední kontroly sbíráme už s baterkou a do centra máme něco přes 12 hluchých kilometrů. Nějaké kontroly po cestě ještě jsou, ale jednu za 20 bodů, kterou chceme ještě sebrat, míjíme a při dohledávání jiných bychom byli minimálně stejně úspěšní, a tak si jen tak klusáme polní cestou.

V centru se rychle sháníme po něčem pořádném k jídlu, abychom doplnili energetické ztráty. Ačkoliv je 23 hodin, výběr je bohatý a naprosto dostatečný. Rychle se převléknout a spát. Ráno vyrážíme okolo šesté. Nejprve proběhneme pár potoků, to aby nebyly nohy v suchých ponožkách dlouho v suchu a pak se snažíme nasbírat k zhruba jedenáctistům bodů z první části alespoň dalších 700 až 800, abychom se dostali celkově někam k devatenáctistům bodů.

Do centra dobíháme okolo půl jedné. Máme sice ještě půl hodiny k dobru, ale nechtěli bychom opakovat chybu, která stála Pavla s jiným parťákem v jiném závodě body, když v důsledku sbírání do poslední chvíle se nestačili včas vrátit a byli pro to citelně penalizováni odebráním pracně sebraných bodů. Celkově jsme dali dohromady 2060 bodů. Super! Jak se ukázalo, tak i čas hrál svou roli, neboť další dvě družstva sebrala stejně bodů, ale do centra se vrátila až po nás a tak jsme je alespoň takto udělali.

A jak se mi jeví rogaining s odstupem času?

Rozhodně je to sport, který se mi moc líbí, líbí se mi zejména pro to, že se tady musí

pracovat v týmu. Je to o to více s podivem, že běh jsem si vybral proto, že je to individuální sport, ale rogaining se mi líbí, protože vyžaduje spolupráci. Myslím si totiž, že je to ideální sport pro rodiče s dětmi. Při tomto sportu se totiž v terénu stírá rozdíl mezi otcem a synem, nebo matkou a dcerou. Oba, nebo případně všichni, musí dorazit do cíle, když předtím absolvovali stejnou trasu, musí se naučit spolupracovat, aby dosáhli co nejlepšího výsledku a to mě na rogainingu nejvíc bere.

Pokud jde o MS v Lesné, podle mého názoru bylo velmi zdařilé. Nehodnotím sportovní úroveň, i když při čtení výsledků smekám před našimi soupeři, k jakým bodovým hodnotám se dopracovali.Vysoko hodnotím zajištění závodu po stránce organizační, zejména v centru, kde bylo po celou dobu závodu a po závodě o závodníky maximálně postaráno.

Děkuji Pavlovi, že i po tom, co jsem ho dvakrát zklamal tím, že jsem se nemohl závodu zúčastnit, na mě nezanevřel a dal mi další šanci. I to asi k tomuto sportu patří, najít si svého parťáka, se kterým si vyjdete vstříc když se daří, ale hlavně, když se nedaří.

Začít můžete hned, třeba na Brutus extréme orienteering

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Krzysztof | 1. 6. 2013 21.43 hod. | 62.87.243.xx
Zveme Vás na soutěž „Siapula” Rogaining, která se bude konat v Střelínském pohoří (50 km od hranic s Českou republikou) v noci 15-16 června 2013. Bude to rogaining s 8-hodinovým časovým limitem.
Naše závody jsou dobrou příležitostí k tréninku před mistrovstvím ČR v rogainingu.
Informace na webu závodu:
www.rogaining.pl/index_cz.htm

Štefan | 30. 1. 2010 7.03 hod. | 90.178.108.xxx
Vypadá to hezky, ale pro mne to není. Tipuji, že tak do půl hodiny bych se definitivně ztratil. Ten odkaz nefunguje, je tam navíc 2010 na konci.

fotoMiloš Škorpil: Štefane, proto musíš mít, tak jako já při závodě parťáka, aby jsi se nestrati, ovšem parťák/parťačka musí umět číst mapu :). Jinak díky za upozornění a za poslání správného tvaru odkazu, už je opraveno.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků