logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Harmonický trénink – fáze naslouchání

Harmonický trénink – fáze naslouchání

Účelem fáze naslouchání je naučit se určit, kdy tělo od pocitu pohodlí přechází k pocitům vypětí – naučit se rozeznat hranici, kdy se překračuje OTF, aniž by k tomu bylo nutné použít sporttester, či měřit si tep ručně.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 5.12.2014

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Naučte se naslouchat svému tělu
  1. Pro ty, co se zabývají sportem na vyšší úrovni

Subjektivní představa zlomového bodu může být spojena s namáhavým dýcháním či začínajícím bušením srdce. Z fyziologického hlediska podobné zkušenosti souvisejí s anaerobními pochody v těle, při nichž se ve svalech začíná hromadit kyselina mléčná. Ta ztěžuje uvolňování energie a rozvod kyslíku do svalů, takže svaly začínají pociťovat jeho nedostatek.

Naučte se naslouchat svému tělu

Běžte, plavte, jeďte na kole, cvičte či provádějte jakoukoliv jinou fyzickou aktivitu, přičemž postupně stupňujte své úsilí až do stavu, kdy začnete pociťovat, že při dalším zvýšení intenzity se již dostanete do fyzické nepohody. Po dosažení této intenzity zátěže zpomalte, nechte tělo vydechnout. Při dalším pokusu se pak snažte být rychlejší, zvednout větší zátěž, stále se však snažte, abyste se nepřipravili o subjektivní pocit pohody.

Jestliže je reakcí těla na zvýšenou zátěž vypětí, je třeba se vrátit na úroveň, na které se cítíte dobře. Po několika minutách se pak znovu pokuste zrychlit. Dostaví-li se pocit vypětí, opět zpomalte.

Ve fázi naslouchání můžete také poznat, zdali jste přetrénováni a potřebujete si odpočinout, nebo jak intenzivní má váš trénink být. Problém s tímto stylem tréninku budou mít ti, kteří musí mít pevný tréninkový plán na několik týdnů dopředu. Jak může člověk či trenér dopředu vědět, co bude tělo v určitý den potřebovat? A jak můžeme vědět, co tělo potřebuje dnes, jestliže se ho nezeptáme?

Colleen Canon, vítězka MS v krátkém triatlonu v roce 1991, řekla o fázi naslouchání toto: Myslím, že většina sportovců vůbec nenaslouchá a snaží se jít na všechno silou. Okamžitě se rozběhnou a na tělo se neohlížejí, takže se nakonec zraní. Mě tento program naučil naslouchat. Zeptáte se těla, jestli chce dneska běhat, pak si dáte rozcvičku a vnímáte. Když se nedostaví žádná reakce a vy se necítíte dobře, jdete domů, protože dneska by to nebylo ono. Tělo lépe reaguje, když mu věnujete pozornost. Nevymknete si kotník ani si nenatáhnete šlachu, protože tělo nemá potřebu na sebe upozorňovat.

Pro ty, co se zabývají sportem na vyšší úrovni

Po 5 – 10 minutách oddechové fáze začněte zrychlovat tempo prováděného cvičení. Jestliže běžíte, utíkejte rychleji. Hrajete-li tenis, dobíhejte míčky a odpalujte agresivněji.

Připravte se na to, že ve fázi naslouchání budete sledovat více faktorů, a sice:

 • tepovou frekvenci
 • dechovou frekvenci
 • techniku provádění svého sportu
 • vědomí

Pro tento program obecně platí, že nejlépe si na něj zvyknou ti, kdož provozují sporty, při nichž lze intenzitu námahy postupně zvyšovat a snižovat, jako chůze, běh, cyklistika, veslování, běh na lyžích, bruslení.

Zabýváte-li se jinými sporty a výše jmenované používáte třeba jen v rámci svého tréninku na zvýšení fyzické kondice, resp. doplňkově, pak stačí, abyste principy programu aplikovali při provádění těchto sportů a zkušenosti takto získané pak uplatnili i ve svých hlavních sportech.

Trvání fáze naslouchání je závislé též na tělesném typu a platí, že:

 • minimum pro Váta typy je 10 minut
 • minimum pro Pitta typy je 15 minut
 • minimum pro Kapha typy je 20 minut

Aby měla fáze naslouchání význam, resp. zjištění, která při ní člověk učiní, maximální aerobní efekt, pak je jí třeba věnovat minimálně tolik času, kolik je uvedeno u daného tělesného typu!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Harmonický tréninink

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Jak trénovat týden před maratonem a jeden a půl tuctu rad k tomu : Dobrý den, za měsíc mě čeká 5start na maratonu. S trpělivostí a respektem se mi daří, především…»
 • Nike přináší dva nové modely s technologií Flyknit – Nike Zoom Fly Flyknit a Nike Zoom Vaporfly 4% Flyknit : Ahoj Miloši, kteří jsou ti další prodejci? Sháním je už týden a nikde nic :-( »
 • ZA CO DOSTÁVÁME MEDAILE? : Úplne súhlasím. Nie som profi bežec ale sociálny pracovník. A som rád, keď sa mi podarí ísť si…»
 • Na Vítkově odstartoval nonstop charitativní happening. TERIBEAR HÝBE PRAHOU aneb Prima den s medvědem www.teribear.cz : můžu prosím vědět, PROČ musí trpět v běhání i pejsci co si je s sebou berou rádoby pejskaři ???…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den Miloši, moc vám chci poděkovat za tento tréninkový plán. Doslova mě nadchnul – i s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků