logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Harmonický trénink – fáze naslouchání

Harmonický trénink – fáze naslouchání

Účelem fáze naslouchání je naučit se určit, kdy tělo od pocitu pohodlí přechází k pocitům vypětí – naučit se rozeznat hranici, kdy se překračuje OTF, aniž by k tomu bylo nutné použít sporttester, či měřit si tep ručně.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Naučte se naslouchat svému tělu
  1. Pro ty, co se zabývají sportem na vyšší úrovni

Subjektivní představa zlomového bodu může být spojena s namáhavým dýcháním či začínajícím bušením srdce. Z fyziologického hlediska podobné zkušenosti souvisejí s anaerobními pochody v těle, při nichž se ve svalech začíná hromadit kyselina mléčná. Ta ztěžuje uvolňování energie a rozvod kyslíku do svalů, takže svaly začínají pociťovat jeho nedostatek.

Naučte se naslouchat svému tělu

Běžte, plavte, jeďte na kole, cvičte či provádějte jakoukoliv jinou fyzickou aktivitu, přičemž postupně stupňujte své úsilí až do stavu, kdy začnete pociťovat, že při dalším zvýšení intenzity se již dostanete do fyzické nepohody. Po dosažení této intenzity zátěže zpomalte, nechte tělo vydechnout. Při dalším pokusu se pak snažte být rychlejší, zvednout větší zátěž, stále se však snažte, abyste se nepřipravili o subjektivní pocit pohody.

Jestliže je reakcí těla na zvýšenou zátěž vypětí, je třeba se vrátit na úroveň, na které se cítíte dobře. Po několika minutách se pak znovu pokuste zrychlit. Dostaví-li se pocit vypětí, opět zpomalte.

Ve fázi naslouchání můžete také poznat, zdali jste přetrénováni a potřebujete si odpočinout, nebo jak intenzivní má váš trénink být. Problém s tímto stylem tréninku budou mít ti, kteří musí mít pevný tréninkový plán na několik týdnů dopředu. Jak může člověk či trenér dopředu vědět, co bude tělo v určitý den potřebovat? A jak můžeme vědět, co tělo potřebuje dnes, jestliže se ho nezeptáme?

Colleen Canon, vítězka MS v krátkém triatlonu v roce 1991, řekla o fázi naslouchání toto: Myslím, že většina sportovců vůbec nenaslouchá a snaží se jít na všechno silou. Okamžitě se rozběhnou a na tělo se neohlížejí, takže se nakonec zraní. Mě tento program naučil naslouchat. Zeptáte se těla, jestli chce dneska běhat, pak si dáte rozcvičku a vnímáte. Když se nedostaví žádná reakce a vy se necítíte dobře, jdete domů, protože dneska by to nebylo ono. Tělo lépe reaguje, když mu věnujete pozornost. Nevymknete si kotník ani si nenatáhnete šlachu, protože tělo nemá potřebu na sebe upozorňovat.

Pro ty, co se zabývají sportem na vyšší úrovni

Po 5 – 10 minutách oddechové fáze začněte zrychlovat tempo prováděného cvičení. Jestliže běžíte, utíkejte rychleji. Hrajete-li tenis, dobíhejte míčky a odpalujte agresivněji.

Připravte se na to, že ve fázi naslouchání budete sledovat více faktorů, a sice:

 • tepovou frekvenci
 • dechovou frekvenci
 • techniku provádění svého sportu
 • vědomí

Pro tento program obecně platí, že nejlépe si na něj zvyknou ti, kdož provozují sporty, při nichž lze intenzitu námahy postupně zvyšovat a snižovat, jako chůze, běh, cyklistika, veslování, běh na lyžích, bruslení.

Zabýváte-li se jinými sporty a výše jmenované používáte třeba jen v rámci svého tréninku na zvýšení fyzické kondice, resp. doplňkově, pak stačí, abyste principy programu aplikovali při provádění těchto sportů a zkušenosti takto získané pak uplatnili i ve svých hlavních sportech.

Trvání fáze naslouchání je závislé též na tělesném typu a platí, že:

 • minimum pro Váta typy je 10 minut
 • minimum pro Pitta typy je 15 minut
 • minimum pro Kapha typy je 20 minut

Aby měla fáze naslouchání význam, resp. zjištění, která při ní člověk učiní, maximální aerobní efekt, pak je jí třeba věnovat minimálně tolik času, kolik je uvedeno u daného tělesného typu!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Harmonický tréninink

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas88
Asics121
Brooks17
Inov-852
Icebug5
Hoka One22
Mizuno52
Newton5
NB21
Nike55
Salming348
Salomon40
Scott2
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce45
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

 • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
 • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
 • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
 • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
 • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků