logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Když vědci závodí

Když vědci závodí

Manžel vyhrál letošní ročník Czech Golf Tour. Gratulaci přijal s poznámkou, kdy už konečně i já vyhraji nějaký závod. Nevyhraji. Na rozdíl od golfu se neběhá na handicapy a jako hobík nemám mezi gazelami šanci. Ale proč by se šance vlastně nemohly vyrovnat? K čemu má člověk vědeckou praxi, pokud ne k tomu, aby si vymyslel běžecký závod, kde proti sobě mohou nastoupit úplně všichni?

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Vědecký závod kolem práce v obrazech a číslech

Je nás na detašovaném pracovišti Ústavu biologie obratlovců Akademie věd mezi rybníky a lesy na Vysočině šest na kmenových místech. Ale včetně týmů pro jednotlivé výzkumné směry někdy i téměř desetkrát víc. Muži, ženy, od studentů po docenty. Minulý rok, když se běžel Třebíčský půlmaraton, na startu jsme z práce stáli v pěti a pravidelně běhají ještě asi tři další. Kdo nám zoufale chyběl a pořád chybí, je kolegyně, které před lety autonehoda utnula běhání a fotbal.

Vymysleli jsme pro ní i pro motivaci dalších Vědecký závod kolem práce. Závod pro všechny, včetně rodin a psů, kdykoliv a kdekoliv. Společně, jelikož nejenom že by byl problém všechny sehnat v jeden termín, ale měli bychom víc medailí než závodníků, pokud bychom se dělili do kategorií.

Závodilo se šest týdnů na trasách z práce domů, na nádraží, ke škole pro děti i na oblíbených okruzích na procházky, jelikož v areálu jsou i služební byty. Spojili jsme muže a ženy, chodce a běžce, věkové rozmezí od deseti měsíců po padesát osm let. Principem je, že každý se hýbe podle svých možností a rychlý může být jenom natolik, nakolik mu dovolí tělo. Vítěz je ten, kdo bude nejrychlejší právě při porovnání s očekáváním pro jeho možnosti. Řečeno statisticky, vítězem je běžec s nejvyšším reziduem jeho rychlosti z vícerozměrné lineární regrese.

Započítali jsme délku trasy, její převýšení, pohlaví, věk změněný na koeficient podle průměrného věku držitelů světových rekordů na 1 – 10 km tratích, zda člověk šel nebo běžel, zda měl s sebou psa nebo miminko. Zúčastnilo se dohromady dvacet šest lidí v sedmdesáti pěti měřených závodech. A výsledkem je, že naši závodící muži oproti ženám sice rychleji běhají, ale pomaleji chodí. Anebo, že těhotné ženy a ti, kteří tlačí kočárek, jsou významně rychlejší, pokud s sebou mají i psa. Suverénně nejpomalejší je na druhé straně skvělý nápad zúčastnit se závodu večerním návratem z hospody. Jasně, že jsme jim to tam zapsali, i když se na druhý den kroutili, že chtějí samostatnou kategorii pro obzvlášť pomalou chůzi.

Kdo vyhrál? Motivace. Přední příčky nevybojovali trénovaní sportovci. Ti byli jenom normálně rychlí. Anebo normálně pomalí, pokud čtou Škorpila. Naopak. Nejrychlejší v rámci možností celého startovního pole byli ti, kteří dobíhali vlak, doháněli s vybitým telefonem odvoz domů a spěchali vyzvednout dítě ze školky.

A pak že k čemu je ten sport dobrý!

Vědecký závod kolem práce v obrazech a číslech

This object requires Flash Player.

Vědecký závod kolem práceVědecký závod kolem práceVědecký závod kolem práceVědecký závod kolem práceVědecký závod kolem práceVědecký závod kolem práceVědecký závod kolem práceVědecký závod kolem práce

  • přečteno: 4919/4782×
Když vědci závodí Když vědci závodí Když vědci závodí Když vědci závodí Když vědci závodí Když vědci závodí Když vědci závodí Když vědci závodí

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas79
Asics102
Brooks16
Inov-846
Icebug4
Hoka One19
Mizuno49
Newton2
NB20
Nike47
Salming301
Salomon32
Scott2
Vibram Fivefingers6
Vivobarefoot5
Zoot4
Jiné, zde neuvedené značce41
Běhám bos, bot netřeba12
ON6

kde se diskutuje

  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Katko držím palce a těším se na zprávy, jak to jde. »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, pane Škorpile, moc děkuji za tréninkový plán, pokusím se ho bezezbytku dodržet:-). Pak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků